neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 58 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 12:03 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
Όχι κύριε Verdadeiro δεν είναι ανάλυση οι κοντρίτσες και οι παπαγαλιές.
Η διασπορά ψευδών ειδήσεων όταν γίνεται εν γνώση της πραγματικής αληθείας σαφώς και είναι αδίκημα, όμως δεν υπάρχει κανένα forum που να έχει πλήρη στοιχεία των γράφοντων, ούτε στην Ελλάδα ούτε και στο εξωτερικό από όσο γνωρίζω. Φωτεινή εξαίρεση αποτελεί το site του ΣΕΔ.
Διαβάστε καλύτερα την εγκύκλιο της Ε.Κ.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 12:08 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Εμείς το εφαρμόσαμε αυτό στον ΣΕΔ γιατί σαν Σύλλογος που γεννήθηκε στο Διαδίκτυο, ξέρουμε τους άγραφους κανόνες του.


Και επειδη το καναμε Προεδρε ,μειναμε λιγοι να γραφουμε,,εκει..ετσι δεν ειναι??

Δυστυχως οι πολλοι θελουν να κρυβονται πισω απο την ανωνυμια τους,να κανουν τους καμποσους εκ του ασφαλους..

Να επαναλαβω,,,ΟΛΑ τα στοιχεια οσων γραφουν τα εχει ο ΣΕΔ
και βεβαια πολυ περισσοτερο οποιων κανουν αναλυσεις..

Και υπαρχει σχετικη εγκυκλιος της ΕΚ για αυτο

π.ς.
Αγαπητε Φαντομα ,μπορει ναχεις δικιο αλλα τα ορια της,.,,παπαγαλιας η της ...αναλυσης ειναι λεπτα..το καταλαβαινεις ετσι??

Ειδικα η ειδωλολατρεια της τεχνικης αναλυσης,μπορει καποιους να τους αποτρελλανει

Συνεβηκε με φιλο δικο μου και του κ Εγγλεζου επι 20αετια

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 12:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
verdadeiro έγραψε:
Εμείς το εφαρμόσαμε αυτό στον ΣΕΔ γιατί σαν Σύλλογος που γεννήθηκε στο Διαδίκτυο, ξέρουμε τους άγραφους κανόνες του.


Και επειδη το καναμε Προεδρε ,μειναμε λιγοι να γραφουμε,,εκει..ετσι δεν ειναι??

Δυστυχως οι πολλοι θελουν να κρυβονται πισω απο την ανωνυμια τους,να κανουν τους καμποσους εκ του ασφαλους..

Να επαναλαβω,,,ΟΛΑ τα στοιχεια οσων γραφουν τα εχει ο ΣΕΔ
και βεβαια πολυ περισσοτερο οποιων κανουν αναλυσεις..

Και υπαρχει σχετικη εγκυκλιος της ΕΚ για αυτο

π.ς.
Αγαπητε Φαντομα ,μπορει ναχεις δικιο αλλα τα ορια της,.,,παπαγαλιας η της ...αναλυσης ειναι λεπτα..το καταλαβαινεις ετσι??

Ειδικα η ειδωλολατρεια της τεχνικης αναλυσης,μπορει καποιους να τους αποτρελλανει

Συνεβηκε με φιλο δικο μου και του κ Εγγλεζου επι 20αετια

Έχετε δίκιο κύριε Verdadeiro. Δίχως φήμες, παπαγαλιές, κατινίστικες κουβέντες και κοντρίτσες τα forums πεθαίνουν.
Γιαυτό υπάρχει ο admin, ώστε όταν αντιλαμβάνεται ότι υπάρχουν υπόνοιες αδικημάτων, να κλειδώνουν θέματα, να μπανάρουν χρήστες και γενικώς να παίρνει προληπτικά μέτρα , ώστε να μην κινηθεί ο θιγμένος νομικά και υπάρξει εισαγγελική παρέμβαση αν ο θιγμένος το πάρει πατριωτικά το ζήτημα.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 1:08 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης

Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:36 pm
Δημοσιεύσεις: 42
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΕΦΑΛΑΙΑΓΟΡΑΣ
Ν.Π.Δ.Δ.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ ΣΤO ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ 4/347/12.7.2005
ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑΓΟΡΑΣ


Στο πλαίσιο εφαρμογής της απόφασης 4/347/12.7.2005 του ΔΣ της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς
«Υποχρεώσεις των Προσώπων που Εκπονούν ή Διαδίδουν Αναλύσεις» (εφεξής «Απόφαση»), η
Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς εξέτασε δειγματοληπτικά αναλύσεις επί των εισηγμένων στο
Χρηματιστήριο Αθηνών μετοχών, ως προς την ορθή παρουσίαση που προβλέπει η Απόφαση.
Από την επισκόπηση αυτή η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς επισημαίνει τα ακόλουθα:
· Πρέπει να αναφέρεται η επαγγελματική ιδιότητα του συντάκτη της ανάλυσης.
· Πρέπει να αναφέρεται πάντα η αρμόδια εποπτική αρχή του υπεύθυνου προσώπου για την εκπόνηση της ανάλυσης.
· Πρέπει να γίνεται συνοπτική παρουσίαση της μεθόδου αποτίμησης. Επισημαίνεται ότι
συνοπτική περιγραφή της μεθόδου αποτίμησης πρέπει να υπάρχει σε κάθε ανάλυση η οποία
αναφέρει τιμή-στόχο, ακόμα και αν η ανάλυση δεν αλλάζει την τιμή-στόχο που είχε τεθεί σε
προηγούμενη ανάλυση.
· Σε όλες τις αναλύσεις πρέπει να περιλαμβάνονται επισημάνσεις κινδύνου, ακόμα και όταν
δεν αλλάζει η σύσταση και η τιμή-στόχος που είχε τεθεί σε προηγούμενη ανάλυση. Επίσης πρέπει
να δημοσιεύονται τυχόν αναλύσεις ευαισθησίας επί των παραδοχών και υποθέσεων που γίνονται.
· Είναι απαραίτητο να αναφέρεται με σαφήνεια ο χρονικός ορίζοντας της επένδυσης που
αφορά η σύσταση.
· Πρέπει να υπάρχει αναφορά στην τυχόν προγραμματισμένη συχνότητα επικαιροποίησης της
ανάλυσης. Διευκρινίζεται ότι σε περίπτωση που δεν έχει οριστεί πρόγραμμα επικαιροποίησης των
αναλύσεων, αυτό θα πρέπει επίσης να γνωστοποιείται.
· Κάθε αναφορά σε τιμή μετοχής, τιμή άλλου χρηματοπιστωτικού μέσου, δείκτη τιμών ή
συναλλαγματικής ισοτιμίας πρέπει να συνοδεύεται από την ημερομηνία και την ώρα (ή την
ένδειξη «τιμή κλεισίματος») των τιμών αυτών.
· Πρέπει να αναφέρεται σαφώς και σε ευδιάκριτο σημείο η ημερομηνία προηγούμενης
ανάλυσης για το ίδιο χρηματοπιστωτικό μέσο ή τον ίδιο εκδότη, η οποία θέτει διαφορετική
σύσταση ή τιμή στόχο (rating history).

Η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς καλεί όσους εκπονούν ή διαδίδουν αναλύσεις επί χρηματοπιστωτικών
μέσων κατά την άσκηση του επαγγέλματος ή της δραστηριότητάς τους να λάβουν υπόψη τους τις
ανωτέρω παρατηρήσεις προκειμένου να υπάρξει πλήρης συμμόρφωσή τους με την απόφαση
4/347/12.7.2005 του Δ.Σ. της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 1:18 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης

Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:36 pm
Δημοσιεύσεις: 42
Η εγκύκλιος περιλαμβάνει και άλλες παραγράφους για ΑΕΠΕΥ και ΑΧΕΠΕΥ, οι οποίες δεν μας αφορούν


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 1:22 am 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2009 11:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2001
Αγαπητέ Κ. Πρόεδρε,

Σας ευχαριστούμε για την παράθεση της εγκυκλίου της Ε.Κ. και ενημερώνουμε εσάς και τους λοιπούς χρήστες ότι η ΕΝΑΠ ήδη ειδοποιήθηκε για την επικείμενη μεταφορά των θεμάτων της από την 1η σελίδα σε άλλες ενότητες σε περίπτωση που δεν παραθέσει άμεσα τα στοιχεία της και την ιδιότητα της.

Για λόγους αρχής και πίστης στην ελευθερία έκφρασης μέσω του διαδικτύου δεν θα θέλαμε την πλήρη διαγραφή των θεμάτων της. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα συνεχίσει να είναι στην 1η σελίδα εάν μέχρι αύριο δεν έχει γνωστοποιήσει την ταυτότητα της.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 3:53 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
ENGLEZOS έγραψε:
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΕΦΑΛΑΙΑΓΟΡΑΣ
Ν.Π.Δ.Δ.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ ΣΤO ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ 4/347/12.7.2005
ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑΓΟΡΑΣ


Στο πλαίσιο εφαρμογής της απόφασης 4/347/12.7.2005 του ΔΣ της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς
«Υποχρεώσεις των Προσώπων που Εκπονούν ή Διαδίδουν Αναλύσεις» (εφεξής «Απόφαση»), η
Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς εξέτασε δειγματοληπτικά αναλύσεις επί των εισηγμένων στο
Χρηματιστήριο Αθηνών μετοχών, ως προς την ορθή παρουσίαση που προβλέπει η Απόφαση.
Από την επισκόπηση αυτή η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς επισημαίνει τα ακόλουθα:
· Πρέπει να αναφέρεται η επαγγελματική ιδιότητα του συντάκτη της ανάλυσης.
· Πρέπει να αναφέρεται πάντα η αρμόδια εποπτική αρχή του υπεύθυνου προσώπου για την εκπόνηση της ανάλυσης.
· Πρέπει να γίνεται συνοπτική παρουσίαση της μεθόδου αποτίμησης. Επισημαίνεται ότι
συνοπτική περιγραφή της μεθόδου αποτίμησης πρέπει να υπάρχει σε κάθε ανάλυση η οποία
αναφέρει τιμή-στόχο, ακόμα και αν η ανάλυση δεν αλλάζει την τιμή-στόχο που είχε τεθεί σε
προηγούμενη ανάλυση.
· Σε όλες τις αναλύσεις πρέπει να περιλαμβάνονται επισημάνσεις κινδύνου, ακόμα και όταν
δεν αλλάζει η σύσταση και η τιμή-στόχος που είχε τεθεί σε προηγούμενη ανάλυση. Επίσης πρέπει
να δημοσιεύονται τυχόν αναλύσεις ευαισθησίας επί των παραδοχών και υποθέσεων που γίνονται.
· Είναι απαραίτητο να αναφέρεται με σαφήνεια ο χρονικός ορίζοντας της επένδυσης που
αφορά η σύσταση.
· Πρέπει να υπάρχει αναφορά στην τυχόν προγραμματισμένη συχνότητα επικαιροποίησης της
ανάλυσης. Διευκρινίζεται ότι σε περίπτωση που δεν έχει οριστεί πρόγραμμα επικαιροποίησης των
αναλύσεων, αυτό θα πρέπει επίσης να γνωστοποιείται.
· Κάθε αναφορά σε τιμή μετοχής, τιμή άλλου χρηματοπιστωτικού μέσου, δείκτη τιμών ή
συναλλαγματικής ισοτιμίας πρέπει να συνοδεύεται από την ημερομηνία και την ώρα (ή την
ένδειξη «τιμή κλεισίματος») των τιμών αυτών.
· Πρέπει να αναφέρεται σαφώς και σε ευδιάκριτο σημείο η ημερομηνία προηγούμενης
ανάλυσης για το ίδιο χρηματοπιστωτικό μέσο ή τον ίδιο εκδότη, η οποία θέτει διαφορετική
σύσταση ή τιμή στόχο (rating history).

Η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς καλεί όσους εκπονούν ή διαδίδουν αναλύσεις επί χρηματοπιστωτικών
μέσων κατά την άσκηση του επαγγέλματος ή της δραστηριότητάς τους να λάβουν υπόψη τους τις
ανωτέρω παρατηρήσεις προκειμένου να υπάρξει πλήρης συμμόρφωσή τους με την απόφαση
4/347/12.7.2005 του Δ.Σ. της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς.


Admin.
Την ανωτέρω απόφαση του συμβουλίου της Ε.Κ. την γνωρίζω από παλιά. Δεν είναι κάτι καινούργιο για μένα, για αυτό ακριβώς ότι σου έγραψα στο τελευταίο προσωπικό μήνυμα ισχύει καθ' όλα. Πιο συγκεκριμένα.
1. δεν αφορά τον ιδιώτη αναλυτή.
2. δεν έχει καμμία απολύτως σημασία αν οι αναλύσεις παρουσιάζονται στην πρώτη ή στην τελευταία σελίδα ενός φόρουμ. Αυτό σημαίνει πως το ίδιο παράνομη ΘΑ ΗΜΟΥΝ αν έγραφα είτε στην πρώτη, είτε στην τελευταία σελίδα εάν και εφ' όσον τις παρουσίαζα κατά την άσκηση του επαγγέλματος ή της δραστηριότητάς μου.
3. ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ το ενυπόγραφο της επωνυμίας μου ως ιδιώτης.
4. απαιτείται μόνο η δήλωση της ιδιότητός μου η οποία είναι γνωστή εδώ και πολύ καιρό. Οικονομολόγος.
5. η αρμόδια εποπτική αρχή είναι γνωστή για τον ιδιώτη αναλυτή. Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ. Η ίδια λοιπόν φέρω την ευθύνη των αναλύσεών μου.
6. όσον αφορά το περιεχόμενο των αναλύσεών μου, αυτό ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ σε όλα τα προαπαιτούμενα της ανωτέρω απόφασης, πλην ορισμένων λεπτομερειών τις οποίες μπορώ να διορθώσω στην πορεία.

Επομένως δεν απαιτείται καμμία αλλαγή ούτε στη θέση, ούτε στο ύφος, ούτε στην παρουσίαση των αναλύσεών μου, παρά μόνο η επισήμανση της λέξης ΙΔΙΩΤΗΣ και η αναγραφή της ιδιότητός μου ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ. Και οι 2 μπορούν εύκολα να προστεθούν στην υπογραφή του προφίλ μου, ώστε να παρουσιάζονται πάντα στο κάτω μέρος κάθε θέματος.

Αν τώρα έχεις άλλη γνώμη και επιμένεις να μεταφέρεις μετά από όλα αυτά τις αναλύσεις και τα σχόλια μου, τότε μην κάνεις τον κόπο.
Όπως σου έγραψα ευθύς εξ ' αρχής σε π.μ. <<δεν έχω πρόβλημα να αποχωρήσω>>, διαγράφοντας προηγουμένως οτιδήποτε έχω ανεβάσει μέχρι σήμερα στο φόρουμ.

Περιμένω την απάντησή σου.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 8:02 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
Ασφαλώς και αν οι αναλύσεις παρουσιάζονται στην πρώτη ή στην τελευταία σελίδα ενός φόρουμ δεν παίζει κανένα ρόλο. Απλώς το Φαντομά δεν θα τον ενοχλούσε αν γινόντουσαν αναλύσεις στην τελευταία σελίδαπου δεν φέρουν υπογραφή και ονοματεπώνυμο, για άλλους δεν γνωρίζω αν στο μέλλον θα έχουν την ίδια ευαισθησία.

Κύριε admin ουδεμία ανάλυση της ΕΝΑΠ δεν πρέπει να διαγραφεί. Ουδεμία. Θα πρέπει να υπάρχουν στο forum άθικτες για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.
Αν πάλι κύριε admin αποφασίσετε ότι πρέπει να διαγραφούν οι αναλύσεις της, τότε σας παρακαλώ επειδή θέλω να τις κρατήσω στο αρχείο μου ΟΛΕΣ μαζί με τα update, να μου δώσετε 1 μέρα διορία ώστε να προλάβω να τις συγκεντρώσω αφού προηγουμένως μου ανακοινώσετε ότι αποσύρονται.

Σχετικά με την αναγραφή της ιδιότητας ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ που λένε τάχα μου κάποιοι και εγώ σας δηλώνω ότι η επαγγελματική μου ιδιότητα είναι ΠΛΑΝΗΤΑΡΧΗΣ. Αλλά είπαμε ορισμένοι ερμηνεύουν ή θέλουν να ερμηνεύουν τα πάντα όπως τους βολεύει και τους συμφέρει.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 8:30 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
Και σε τελική ανάλυση τι εμποδίζει την μεγάλη μας αναλύτρια ΕΝΑΠ που τάχα μου είναι οικονομολόγος ονόματι ΈΦΗ, να δώσει τα πλήρη στοιχεία της στον admin, ο οποίος φυσικά αφού τα διασταυρώσει, να της επιτρέψει να συνεχίζει να γράφει ακόμη και στην κεντρική σελίς με το nick ΕΝΑΠ.
Έτσι και η κυρία ΕΝΑΠ μπορεί να συνεχίζει να μας διαφωτίζει και να μας σώζει και το neoforum θα είναι νομικά καλυμμένο, αλλά και οι καψεροί που την άκουσαν και την πίστεψαν θα μπορούν αν θέλουν να διεκδικήσουν το δίκιο τους.

Πάρτε και την καρτέλα της κυρίας ΕΝΑΠ
http://www.tradenews.gr/forum/profile.p ... file&u=118
κάντε τον κόπο και διαβάστε, να καταλάβετε με τι έχετε να κάνετε.
Αν είστε νοήμονες άνθρωποι πείτε μου από αυτήν την καρτέλα με ποίον τρόπο προκύπτει ότι αυτή η κυρία (???) έχει βγει κερδισμένη από την ενασχόληση της και τις αναλύσεις από την Ελληνική Χρηματαγορά, όπως η ίδια μας δήλωσε σε αυτό εδώ το forum ότι είναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

ΕΝΑΠ έγραψε:
Παράθεση:
Έλα λοιπόν ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΕ 3xl. Σε προκαλώ να αποδείξεις τι αξίζεις στη πραγματική κόντρα με την λεπτούλα ΕΝΑΠ ΑΑΑ.
Έλα να με κατατροπώσεις και να με ισοπεδώσεις παντού και σε όλα, με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.
Και όχι με τα προσφιλή σου λόγια του αέρα ή απαντήσεις του τύπου << άρες μάρες κουκουνάρες και γεμιστοί λαχανοντολμάδες>>
Αλλά δεν πρόκειται να απαντήσεις. Κωλώνεις, γιατί τότε όλοι θα καταλάβουν,
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΔΕΙΟ ΜΥΔΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.


Καλό το παραμύθι αλλά έχει και λύκο που κάνει αναλύσεις και φαίνεται άλλα αναλύει και άλλα πράττει, πιθανότατα να πράττει και αντιθέτως των τάχα μου αναλύσεων της.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο ΣΕΔ στην Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 22, 2009 8:54 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
Συγγνώμη που επεμβαίνω
Προσωπικά δεν γνωρίζω ουτε τον Κο Φαντομά ουτε την Κα ΕΝΑΠ

Λοιπόν κάποιες παρατηρήσεις γενικές εξ αρχής

1. Ο Νόμος πάντα εκτός απ το τυπικό του έχει και το πνεύμα το οποίο δείχνει και το που θέλει να κινηθεί και ο νομοθέτης. Η συγκεκριμένη απόφαση ΔΥΣΤΥΧΩΣ όπως και πολλές άλλες αποφάσεις που εκπονούνται από την ελεγκτική αρχη και κατά προέκταση απ το υπουργείο είναι για να καλύψουν τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ οπίσθια και μόνο
2. Ως εκ τούτου δεν είναι ξεκάθαρο το γράμμα του νόμου της συγκεκριμένης απόφασης αλλά το πνεύμα της είναι- προσπαθεί να καλύψει κάθε δυνατή περίπτωση
3. όλο το ζουμί είναι είναι στη φράση
Παράθεση:
Η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς καλεί όσους εκπονούν ή διαδίδουν αναλύσεις επί χρηματοπιστωτικών μέσων κατά την άσκηση του επαγγέλματος ή της δραστηριότητάς
Με το επάγγελμα όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοεί. Επι χρήμασι απασχόληση προκύπτουσα από σχέση εργασίας 2 συμβαλλομένων μερών και λήξις εκεί. Αλλά το "δραστηριότητας" του όπως αναφέρεται σημαίνει και ακριβώς έμμεση ή αμεση σχέση με την αγορά κινητών αξιών προφανώς.

Ως εκ τούτου αγαπητή ΕΝΑΠ θα πρέπει να σου επισημάνω ότι έχεις άδικο σε ότι γράφεις περί αποδοχής ευθύνης ή όχι.

και αυτό για τους εξής λόγους

1. Ναι μεν μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας πιστοποιημένος αναλυτής, αλλά η ιδιότητα σου και μόνο ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ (που σημαίνει ότι έχεις πτυχιο είτε απο ΝΟΠΕ, ΠΑΠΕΙ, ΑΣΟΕΕ και τα οικονομικά τους τμήματα) και εφόσον εκπονείς αναλύσεις αφενώς είσαι υποχρεωμένη να το κάνεις επώνυμα αφετέρου ελέγχεσαι πλήρως από την όποια ελεγκτική αρχή το αποφασίσει...
2. Έάν κάποιος ακολουθήσεις τις συμβουλές σου και οδηγηθεί πχ σε χρεωκοπία τότε εφόσον μπορεί να αποδείξει ότι ΕΣΥ είχες εύλογο έρισμα να οδηγήσεις άλλους σε κάτι τέτοιο μπορεί μπολύ εύκολα να σε καταδικάσει. Η αποποίηση ευθύνης "οι συμβουλες μας και οι αναλύσεις μας...μπλα μπλα μπλα" που μπαίνουν σε κάθε παράγραφο είναι ΤΌΣΟ ΙΣΧΥΡΕΣ ΟΣΟ η αρμόδια ελεγκτική αρχή κρίνει ότι είναι δηλαδη, τρέχα γύρευε
3. Στην Ελλάδα και το δικανικό της σύστημα ας μην ξεχνάμε ότι το εθιμικό δίκαιο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΙΣΧΥΡΟ ακόμα. Δηλαδή αν κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση συμβεί επαναλαμβανόμενα τότε μπορεί να κληθεί κάποιος στη δικαιοσύνη να απολογηθεί ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ έστω και αν άμεσα δεν προκύπτει νομική ευθύνη με οποιονδήποτε νόμο.

Τώρα όμως επειδή η αλήθεια είναι κάπου στη μέση θέλω να πω και τα εξής

Αγαπητέ Φαντομά και λοιποί κατήγοροι
1. Ας μην γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως. Το να κρύβεσαι πίσω από νόμους για να κατηγορήσεις κάποιο δεν το θεωρώ απολύτως σωστό, είναι κ λιγο δικολαβικό αν θελετε τη γνώμη μου. Έχω πολλούς συναδέλφους εσωτερικούς ελεγκτές που πάντα θέτουν το ερώτημα ή την απάιτηση...Εμάς πότε θα βγει νόμος να μας προστατέψει? Εμάς και το επάγγελμά μας? Και η απάντηση σε αυτό είναι...Βρε ηλίθιε, εσύ που κάνεις την ερώτηση ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ και να βγεις, αν ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΊΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑΣ και να παράγεις έργο για την εταιρία σου, και νόμο να έχεις πάνω απ το κεφάλι σου, το πολυ πολυ ο επιχειρηματίας να ορίσει αχυράνθρωπο αντί για εσένα
2. Αγαπητή ΕΝΑΠ και υπόλοιποι. Δυστυχώς σε αυτόν το κόσμο ο άλλος θυμάται παντα τις αποτυχίες σου και ειδικά σε αυτό τον χώρο των αγορών. Αν κάποιος μέσα από τις αναλύσεις του βοηθήσει 1000 ανθρώπους και καταστρέψει 2, το στίγμα θα μείνει από τους 2 αυτους που καταστράφηκαν ενδεχομένως. Τώρα αν η ουσία της όποιας ανάλυσης συνοδεύεται από παρεναίσεις για εμένα κακώς πραττει έτσι η ΕΝΑΠ, αλλα δεν ξέρω κατά πόσο το κάνει
3.
Παράθεση:
Σχετικά με την αναγραφή της ιδιότητας ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ που λένε τάχα μου κάποιοι και εγώ σας δηλώνω ότι η επαγγελματική μου ιδιότητα είναι ΠΛΑΝΗΤΑΡΧΗΣ
Φίλε μου εδώ είσαι λάθος και ξέρεις γιατί? Γιατί αφενός φέροντας τον τίτλο αυτό υποδηλώνεις άμεσα ότι έχεις πτυχίο ΑΕΙ οικονομικής σχολής και κατά συνέπεια έχεις ευθύνη των πράξεών σου.
4. Πολλές φορές αναφέρεις την λέξη "πρόβατα". Δηλαδή θέτεις το θέμα της προσωπικής ευθύνης ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από οτιδήποτε. Αν είναι έτσι γιατί κατηγορείς ευθέως έναν άνθρωπο που απευθύνεται σε νοήμοντα όντα? Το ότι κάποιος κάνει μια τεχνική ανάλυση είτε βασιζόμενος σε δική του γνώση είτε στο astofree ή στο astrocycle ή στο περιοδικό παιδι και νέοι γονείς είναι δικό του θέμα. Ειναι όμως ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΘΕΜΑ του καθενός από εμάς ατομικά να καθορίσουμε και τα φίλτρα μας και που ξεκινά και σταματά η δική μας προσωπική ευθύνη

Εν τέλλει το τι έγινε στο παρελθόν έγινε. Η ικανότητα ενός ανθρώπου έγκειται στην προσαρμοστικότητα και στην αλλαγή. Για μένα λανθασμένα η ΕΝΑΠ ασχολείται ακόμη με τα σαπάκια του λαναρα αλλά απ την άλλη αυτό που κάνει αφορά εκείνη και μόνο

Οικονομολόγος είμαι και εγώ και γνωρίζω πολύ καλά ότι οι βασικές αρχές της ΤΑ δεν είναι τιποτα άλλο από Οικονομετρία 3ου έτους που δίδασκε ο αήμνιστος Δρακάτος στο πανεπιστήμιο και τον είχα καθηγητή
Το να ανάγεις οικονομετρικά μοντέλα σε μοντέλα προσδιορισμού τάσεων όσο εύκολο και να δείχνει είναι πολυ δύσκολο, για εμένα δε ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ.
Η ΤΑ έχει περιορισμένη χρηστικότητα όταν απευθύνεσαι σε αυτή ΔΥΝΑΜΙΚΑ καθώς η τάση μπορεί να αλλάξει οποιαδήποτε στιγμη αν τα δεδομένα αλλάξουν/. Αυτό είναι το παραμύθι που τρώνε οι τεχνικοι αναλυτές. Αντίθετα είναι ενα ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗΣ στατικου μοντέλου που σου δίνει επίπεδα αντιστάσεων και στηρίξεων. μέτρηση όγκου κ volatility και κάποιων άλλων πραγμάτων τα οποία όμως ενας ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ μπορεί να το διαπιστώσει ΑΠΛΑ κοιτώντας ενα ιστορικο του χαρτιου χωρίς διάγραμμα.

Θελω να πω με όλα τα παραπάνω. Ω γέγοναι γεγοναι, αφενώς ο φανατισμός υπέρ η κατά της ΤΑ δεν βοηθά πουθενά, αφετέρου όμως υπάρχει για μένα η σφραγίδα της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ

Αυτά

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 58 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr