neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 9:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης

Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 11:57 am
Δημοσιεύσεις: 179
Εικόνα

«ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»

Η Ελλάδα πήρε αυτό που ήθελε από τη Σύνοδο Κορυφής, κόντρα στις προβλέψεις και το Χ.Α. αντέδρασε δεόντως, προκαλώντας πονοκέφαλο στους σορτάκηδες, οι οποίες έσπευσαν χθες να κλείσουν μέρος από τις θέσεις τους.


Της Αμαλίας Κάτζου



Οι "καταστροφολόγοι" διαψεύστηκαν, καθώς η Ελλάδα κατέφερε να πετύχει τους στόχους της στη Σύνοδο Κορυφής της περασμένης Παρασκευής. Mαζί με τις Κασσάνδρες όμως, έχασαν τον ύπνο τους και αυτοί που το προηγούμενο διάστημα επέμεναν να σορτάρουν τα ελληνικά blue chips, εκτιμώντας πως οι ευρωπαίοι δεν θα κάνουν τελικά το χατίρι στην Ελλάδα .

Η συμφωνία που επιτεύχθηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου για μείωση των των επιτοκίων και επιμήκυνση της περιόδου αποπληρωμής των ελληνικών δανείων διάσωσης προσέφερε μεγάλη ανακούφιση, όχι μόνο στην κυβέρνηση, αλλά και σε αυτούς που ασχολούνται με την εγχώρια χρηματιστηριακή αγορά. Όπως ήταν αναμενόμενο το Χ.Α. επιδόθηκε σε ράλι κατά τη χθεσινή συνεδρίαση, επικροτώντας τις τελευταίες θετικές εξελίξεις.

Ωστόσο υπήρξαν και κάποιοι που δεν χάρηκαν ιδιαίτερα με τη δυναμική αντίδραση της αγοράς. Δεν ήταν άλλοι, από τους γνωστούς σορτάκηδες, που βλέποντας την αγορά να φεύγει πάνω, έτρεξαν να κλείσουν μέρος από τα short που είχαν ανοίξει. Εξάλλου η εκρηκτική άνοδος των τραπεζικών μετοχών και η ιδιαίτερα αυξημένη συναλλακτική δραστηριότητα, αποδεικνύει πως υπήρξε επιθετικό short covering.

Tι μέλει γενέσθαι όμως από εδώ και στο εξής; Οι fund managers που κατοικοεδρεύουν στο Λονδίνο υποστηρίζουν πως το ανοδικό σενάριο κερδίζει πόντους, υπό την προϋπόθεση πως δεν θα υπάρξει κάποιος αστάθμητος παράγοντας, που θα διαταράξει το σκηνικό.

Οι λονδρέζοι διαχειριστές θεωρούν θετικό το γεγονός πως ο πρωθυπουργός την Κυριακή έβαλε τέλος στα σενάρια πρόωρων εκλογών, υποστηρίζοντας πως το μόνο που δεν χρειάζεται αυτή τη στιγμή η Ελλάδα είναι πολιτική αστάθεια.

Από την άλλοι πλευρά οι ξένοι θέλουν να δουν τις προθέσεις της κυβέρνησης όσον αφορά τις αποκρατικοποιήσεις και τονίζουν πως δεν πρέπει να υπάρξει κωλυσιεργία, γιατί θα πληγεί η αξιοπιστία της ελληνικής κυβέρνησης.

Κύκλοι του υπουργείου Οικονομικών ανέφεραν πως πλέον η κυβέρνηση ετοιμάζει με γοργούς ρυθμούς το πλάνο των αποκρατικοποιήσεων μέχρι το 2015, καθώς είναι η βασική προϋπόθεση για να προχωρήσει η επιμήκυνση και μείωση του επιτοκίου των ελληνικών δανείων.
http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id= ... 108&lang=1


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 10:09 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 15, 2009 5:23 pm
Δημοσιεύσεις: 578
Πού τους είδατε να τρέχουν ;

Εικόνα

Δεν είδατε ότι πάνω από 10% του χθεσινού όγκου της ΕΤΕ έγινε με νέες short θέσεις μείον το κλείσιμο των παλαιών ?

Ελεος !

_________________
Το blog μου http://bit.ly/Sophocleous και η σελίδα μου στο Facebook http://bit.ly/Gem_FB


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 12:15 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης

Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 11:57 am
Δημοσιεύσεις: 179
gem2004 έγραψε:
Πού τους είδατε να τρέχουν ;

Δεν είδατε ότι πάνω από 10% του χθεσινού όγκου της ΕΤΕ έγινε με νέες short θέσεις μείον το κλείσιμο των παλαιών ?

Ελεος !


Καταρχή σας ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο.

Το χθεσινό ράλι σύμφωνα με τις δικές μου πληροφορίες από τα dealing rooms του Λονδίνουν ήταν αποτέλσμα και του short covering. Μπορεί στο ημερήσιο δελτίο να μην αποτυπώνεται αυτό, αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε στην αγορά παραγώγων οι περισσότερες πράξεις γίνονται οver the counter. Αυτό σημαίνει πως οι συναλλαγές δεν καταγράφονται στο επίσημο δελτίο που αναρτεί το Χ.Α. Σας διαβεβαιώνω ότι τα συμβόλαια στο δείκτη μειώθηκαν κατά 4.000 περίπου, ενώ έκλεισαν κάποιες short θέσεις σε Εθνική, Eurobank και Πειραιώς.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 1:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 15, 2009 5:23 pm
Δημοσιεύσεις: 578
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα μου επιτρέψετε τα 23 χρόνια που ασχολούμαι με τις Αγορές να μην γνωρίζω όπως όλοι γνωρίζετε ότι στην αγορά παραγώγων οι περισσότερες πράξεις γίνονται over the counter.

Μιλάτε για κάποια δομημένη (regulated) αγορά που έχει και OTC για Ελληνικά προϊόντα ; Διαφωτίστε με παρακαλώ και πέστε μου εάν μπορώ να ανοίξω και εγώ κωδικό εκεί.

Η αναφέρεσθε με την ευρεία έννοια των λέξεων σε συμφωνίες κυρίων που γίνονται over an English bar counter ?

Επομένως συμπεραίνω ότι είχατε δει τα επίσημα στοιχεία για χθες αλλά οι πληροφορίες σας από dealing room σας έλεγαν τα αντίστροφα. Και το 19,15% short μείον το 7,79% cover εσάς σας δεν σας λέει τίποτα.

Μπορείτε μια και έχετε πρόσβαση στα dealing rooms του Λονδίνου να μου αναφέρεται τα χθεσινά μεγέθη short trades για την ΕΤΕ ; Η είναι απόρρητα;

Ευχαριστώ για τη διαβεβαίωση για την μείωση κατά 4 χιλ. των συμβολαίων δείκτη, αλλά επιτρέψτε μου πάλι να μην κατανοώ τι θέλετε να μου πείτε. Μάλλον σαν θόλωμα των νερών το αντιλαμβάνομαι. Τα συμβόλαια δεν έχουν δύο αντισυμβαλλόμενα μέλη; Όταν αγοράζει ο ένας δεν πωλεί ο άλλος ; Δεν είμαστε στην εβδομάδα λήξεως παραγώγων του δείκτη που γίνονται τα roll overs ; Πως μπορεί κανείς να συμπεραίνει για κλείσιμο σορτάκηδων τη στιγμή που κλείνουν και οι λονγκάκηδες;

Λυπάμαι που πιστεύετε ότι από πράξεις που περιέχουν αντισυμβαλλόμενα μέλη μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα για τους σορτάκηδες, αντί για τις υποχρεωτικές σε πολλά ανεπτυγμένα χρηματιστήρια επίσημες δηλώσεις short.

Πάντως να είστε πάντα καλά και να συνεχίστε την ενημέρωση που κάνετε που ομολογουμένως στη πλειοψηφία των άρθρων είναι καλή. Το συγνώμη λάθος και πάμε παρακάτω δυστυχώς δεν έχει μπει ακόμα στην Ελληνική κουλτούρα.

_________________
Το blog μου http://bit.ly/Sophocleous και η σελίδα μου στο Facebook http://bit.ly/Gem_FB


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 3:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 8:22 pm
Δημοσιεύσεις: 247
«ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»

gem2004 έγραψε:
Πού τους είδατε να τρέχουν ;


Καλά δεν τους βλέπεις; στο ταμείο τρέχουν... να εισπράξουν!

_________________
Να ΄μουν το Μάη γάιδαρος, τον Αύγουστο κριάρι, όλο τον χρόνο πετεινός και γάτος τον Φλεβάρη


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 4:14 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 15, 2009 5:23 pm
Δημοσιεύσεις: 578
Σχετικά με την ΕΤΕ που την παρακολουθώ από κοντά μαζί με 5-6 ακόμα μετοχές υψηλής εμπορευσιμότητας, μέχρι χθες οι σορτάκηδες μεγάλωναν τις θέσεις τους και πιστεύω ότι θα συνεχίσουν προς αυτή την κατεύθυνση.

Οταν κάποιος έχει πάρει απόφαση να παίξει short μια μετοχή για μία μεσοπρόθεσμη τοποθέτηση και η Αγορά του την πάει πάνω 10% αυτός δεν σκούζει (έκφραση του φίλου verda) αλλά τρίβει τα χέρια του από χαρά !

_________________
Το blog μου http://bit.ly/Sophocleous και η σελίδα μου στο Facebook http://bit.ly/Gem_FB


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 4:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
gem2004 έγραψε:
Σχετικά με την ΕΤΕ που την παρακολουθώ από κοντά μαζί με 5-6 ακόμα μετοχές υψηλής εμπορευσιμότητας, μέχρι χθες οι σορτάκηδες μεγάλωναν τις θέσεις τους και πιστεύω ότι θα συνεχίσουν προς αυτή την κατεύθυνση.

Οταν κάποιος έχει πάρει απόφαση να παίξει short μια μετοχή για μία μεσοπρόθεσμη τοποθέτηση και η Αγορά του την πάει πάνω 10% αυτός δεν σκούζει (έκφραση του φίλου verda) αλλά τρίβει τα χέρια του από χαρά !


Ε απο τα 7.20 και πανω ;) μια χαρα για short ειναι!!

Αντιθετα στην τιμη της 31 Δεκεμβρη[θυμασαι φιλε μου???,τοτε με το δωρεαν δειπνο,το 6,05??]
δεν τους βολευει το σορτ απο κει κατω :D

Ειπαμε ετσι μας παιζουν τον σκοπο ,ετσι χορευουμε...

Τωρα τα ..ιαπωνικα κλπ ...απλες αφορμες ειναι!!

Θα βρισκαν τροπο να κερδισουν απο το σορτ στο μελλον,
νασαι βεβαιος

Σορτσκουξιμο πραγματικο ,
θαρθει μονο οταν η Ελλαδα μας βγει απο τον διεθνη απομωνοτισμο
και ξαναβγει στις Αγορες
καποια μερα...καποια χρονια

Τα υπολοιπα ειναι στην φαντασια των δημοσιογραφων μας..

Παντως η Αιμιλια σχετικα χαμηλων τονων μου φαινεται..

Ας το ληξουμε εδω..

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 4:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 15, 2009 5:23 pm
Δημοσιεύσεις: 578
verdadeiro έγραψε:
Παντως η Αιμιλια σχετικα χαμηλων τονων μου φαινεται.. Ας το ληξουμε εδω..

Προσωπικά την θεωρώ αξιόλογη δημοσιογράφο, όπως και τον Λέω, και μαθαίνω από τα γραφούμενά τους.

Απλά όταν κατά την άποψη μου μερικές φορές γράφουν...(βάλε εδώ τη λέξη που χρησιμοποιείται τουλάχιστον 20 εκ. φορές την ημέρα)......τότε δεν θα πάψω να τους τα χώνω. Εκτός εάν τεκμηριωθεί η άποψή τους όποτε και ξέρω να αναγνωρίζω τα λάθη μου δημοσίως.

_________________
Το blog μου http://bit.ly/Sophocleous και η σελίδα μου στο Facebook http://bit.ly/Gem_FB


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 4:47 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης

Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 11:57 am
Δημοσιεύσεις: 179
gem2004 έγραψε:
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα μου επιτρέψετε τα 23 χρόνια που ασχολούμαι με τις Αγορές να μην γνωρίζω όπως όλοι γνωρίζετε ότι στην αγορά παραγώγων οι περισσότερες πράξεις γίνονται over the counter.

Μιλάτε για κάποια δομημένη (regulated) αγορά που έχει και OTC για Ελληνικά προϊόντα ; Διαφωτίστε με παρακαλώ και πέστε μου εάν μπορώ να ανοίξω και εγώ κωδικό εκεί.

Η αναφέρεσθε με την ευρεία έννοια των λέξεων σε συμφωνίες κυρίων που γίνονται over an English bar counter ?

Επομένως συμπεραίνω ότι είχατε δει τα επίσημα στοιχεία για χθες αλλά οι πληροφορίες σας από dealing room σας έλεγαν τα αντίστροφα. Και το 19,15% short μείον το 7,79% cover εσάς σας δεν σας λέει τίποτα.

Μπορείτε μια και έχετε πρόσβαση στα dealing rooms του Λονδίνου να μου αναφέρεται τα χθεσινά μεγέθη short trades για την ΕΤΕ ; Η είναι απόρρητα;

Ευχαριστώ για τη διαβεβαίωση για την μείωση κατά 4 χιλ. των συμβολαίων δείκτη, αλλά επιτρέψτε μου πάλι να μην κατανοώ τι θέλετε να μου πείτε. Μάλλον σαν θόλωμα των νερών το αντιλαμβάνομαι. Τα συμβόλαια δεν έχουν δύο αντισυμβαλλόμενα μέλη; Όταν αγοράζει ο ένας δεν πωλεί ο άλλος ; Δεν είμαστε στην εβδομάδα λήξεως παραγώγων του δείκτη που γίνονται τα roll overs ; Πως μπορεί κανείς να συμπεραίνει για κλείσιμο σορτάκηδων τη στιγμή που κλείνουν και οι λονγκάκηδες;

Λυπάμαι που πιστεύετε ότι από πράξεις που περιέχουν αντισυμβαλλόμενα μέλη μπορείτε να βγάλετε συμπεράσματα για τους σορτάκηδες, αντί για τις υποχρεωτικές σε πολλά ανεπτυγμένα χρηματιστήρια επίσημες δηλώσεις short.

Πάντως να είστε πάντα καλά και να συνεχίστε την ενημέρωση που κάνετε που ομολογουμένως στη πλειοψηφία των άρθρων είναι καλή. Το συγνώμη λάθος και πάμε παρακάτω δυστυχώς δεν έχει μπει ακόμα στην Ελληνική κουλτούρα.


Σας ευχαριστώ για το σχολιασμό σας αλλά θα ήθελα κι εγω με τη σειρά μου να σας πς ότι στα 13 χρονια που ασχολούμαι με το συγκεριμένο χώρο προσπαθώ να φιλτράρω τις ειδήσεις από όπου κι εάν προέρχονται και να δίνω το δικό μου στίγμα, δίχως να παραπληροφορώ.

Διάβασα με πολύ προσοχή αυτά που γράψατε και λαμβάνω σοβαρά τις απόψεις σας, αλλά θα μου επιτρέψετε να έχω κι εγώ τις δικές μου. Επίσης σας παραπέμπω στο site του χρηματιστηρίου και στην ανακοίνωση που εξέδωσε χθες το Fortelus για μείωση των short θέσεων σε Alpha και Εurobank


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: «ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΟΡΤΑΚΗΔΕΣ»
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 15, 2011 4:55 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Το Fortelus Capital Management είναι εδώ. Όχι μόνο διατηρεί σχεδόν ανέπαφες τις short θέσεις του αλλά τις αυξάνει στην ελληνική τραπεζική αγορά.
Τελικά ήρθε για να μείνει και είναι ζητούμενο πότε θα φύγει.

Έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα πάντως το Fortelus πάει για μεγάλο κέρδος.
Σημειώνεται ότι το Fortelus διατηρεί μεγάλες ανοικτές short θέσεις στην Eurobank με 2,35 εκατ μετοχές. Η θέση αυτή έχει παραμείνει αμετάβλητη το τελευταίο διάστημα.
Στην Alpha bank το Fortelus διατηρεί short θέση 2,32 εκατ μετοχών έχει κλείσει οριακά κατά 100 χιλ μετοχές.
Όμως το νέο στοιχείο στις short θέσεις του Fortelus είναι ότι πέραν της Alpha και Eurobank έχει στοχοποιήσει και την Πειραιώς καθώς άνοιξε short θέση 1,55 εκατ μετοχών.
Είναι προφανές ότι το Fortelus όχι μόνο δεν κλείνει τις short θέσεις αλλά τις αυξάνει περαιτέρω.

Δηλ αυτα τα στοιχεια που μας αραδιαζει ΣΗΜΕΡΑ ο Λεωτσακος ειναι ΛΑΘΟς αγαπητη μου Αιμιλια??

Και ολο το ..τρεξιμο ειναι 100 χιλ μετοχες στην Αλφα
που αντιπροσωπευουν και ελαχιστο ποσοστο ετσι η αλλιως για αυτο το fund
σε σχεση με την γιγαντια σορτ θεση του??

Εχετε υποψιν σας οτι ληγουν τα παραγωγα σε λιγες μερες και απλως γινονται rollover στα συμβολαια??

Μακαρι ναχαναν οι σορτακηδες...αλλα μην γραφουμε και πραγματα που δεν ισχυουν

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr