neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 22, 2011 11:55 am 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin

Εγγραφή: Τετ Απρ 22, 2009 3:56 am
Δημοσιεύσεις: 3493
Εικόνα

ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ!

Βαρέθηκα να διαβάζω στις συσκευασίες Φασόλια Τουρκίας , Δαμάσκηνα Αμερικής , Φακές Καναδά ή στα διάφορα PRAKTIKER ή ΙΚΕΑ NA μην βλέπω ούτε ένα ελληνικό προϊόν. Μα τόσο μη παραγωγικοί γίναμε;


Από μικρό παιδί άκουγα και έμαθα να το λέω ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΙΝΕΨΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ , ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΛΑΚΩΣΕΙ. Και πίστευα ότι η παροιμία ήταν στατική. Σήμερα νοιώθω ότι η παροιμία είναι δυναμική και ΤΟ ΣΠΙΤΙ έχει ευρεία έννοια. Επεκτείνεται και περιλαμβάνει κάθε τι , που μας ενδιαφέρει.. ΔΕΝ ΠΑΙΝΕΨΑ (προτίμησα ) ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ( ελληνικά προϊόντα ) ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ , ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ ΠΛΑΚΩΣΕ το ΔΝΤ.

Η γιαγιά μου πάντα έλεγε ….ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΛΩΜΕΝΟ. Εγώ όμως ακολούθησα τις σειρήνες των πραματευτάδων των εισαγομένων που διαλαλούσαν ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ , ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ. Και βλέπω τώρα το καλό μου…..

1) Γιατί με τις καταναλώσεις μου, μέχρι σήμερα στα εισαγόμενα προϊόντα , έκανα όλους αυτούς Γερμανούς, Κινέζους , Γάλλους , ΄Αγγλους ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΓΚΕΣ , ώστε σήμερα να είναι σε θέση να με ειρωνεύονται , να με κοροϊδεύουν , να με βρίζουν και να μου δείχνουν επιδεικτικά το μεσαίο δάκτυλο.

2) Γιατί τα ελληνικά γεωργικά , κτηνοτροφικά , γαλακτοκομικά προϊόντα είναι γευστικότατα και νοιώθεις αυτό που τρως

3) Γιατί μέχρι σήμερα ΚΑΙ με την δική μου κατανάλωση ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΩΝ ΕΙΔΩΝ , μεγάλωνα το ισοζύγιο εισαγωγών - εξαγωγών σκάβοντας το λάκκο της οικονομίας της χώρας μας, αλλά και τον δικό μου . Έτσι το 2009,φθάσαμε να έχουμε 49,790 δις εισαγωγές ενώ οι εξαγωγές ήταν ΜΟΝΟ 14,675 δις και το ετήσιο αρνητικό άνοιγμα ( αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο) 35.115 δις ευρώ. Χρήμα που έφυγε έξω.

4) Γιατί υπάρχουν πολλά και καλά ελληνικά προϊόντα , αλλά δεν ήταν πολυδιαφημιζόμενα και δεν τα γνώριζα .Τώρα που ψάχνοντας , συζητώντας, βλέποντας ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , ΤΑ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΩ .

5) Οι κοινωνίες του 21ου αιώνα χαρακτηρίζονται παγκόσμια πετυχημένες , όταν ερευνούν , σχεδιάζουν , επενδύουν , παράγουν για τις δικές τους ανάγκες αλλά και για να εξάγουν…Πετυχημένες σήμερα είναι οι παραγωγικές κοινωνίες , με κάθε είδους παραγωγής . Η ιδιότητα σήμερα του ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ δίνει άλλη αυτοπεποίθεση , κύρος και ικανοποίηση στη κοινωνία . Σε αντίθεση με τους αρχαίους υμών προγόνους , που έκαναν τις δουλειές οι δούλοι και αυτοί ρητορεύανε στην Εκκλησία του Δήμου (κύρια Αθηναίοι )

6) Γιατί καταναλώνοντας και προτιμώντας τα προϊόντα της ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ κάθε είδους ( βιομηχανικά , βιοτεχνικά , αγροτικά ) ,θέλω να δείξω έμπρακτα την εμπιστοσύνη μου στους ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ- ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΕΣ μου . Γιατί καταναλώνοντας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ αυτή τη δύσκολη στιγμή για όλους μας ΘΕΛΩ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΟΥ να παίξει το ρόλο της ΑΤΜΟΜΗΧΑΝΗΣ , που θα σύρει σε ένα νέο ταξίδι την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ.

7) Γιατί καταναλώνοντας και προτιμώντας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ θέλω να στηρίξω μακροπρόθεσμα την μετατροπή της ελληνικής κοινωνίας από εισαγωγέα προϊόντων σε παραγωγό προϊόντων . ΄Ετσι ώστε ο ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ να γίνει μελλοντικά , από τους ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΥΣ ΠΥΛΩΝΕΣ της κοινωνίας μας και της οικονομίας μας.

8) Γιατί βαρέθηκα να διαβάζω στις συσκευασίες Φασόλια Τουρκίας , Δαμάσκηνα Αμερικής , Φακές Καναδά ή στα διάφορα PRAKTIKER ή ΙΚΕΑ NA μην βλέπω ούτε ένα ελληνικό προϊόν. Μα τόσο μη παραγωγικοί γίναμε. Ενώ όταν κάποτε βρέθηκα στην Ιταλία , και στα ψυγεία τροφίμων των Σ/Μ , έβλεπα το GREEK YORGUHT , διαφόρων ελληνικών εταιρειών , φούσκωνα σαν παγώνι .

ΔΕΝ τρέφω αυταπάτες. Ποτέ δεν θα μας αφήσουν να παράγουμε αυτοκίνητα, Η/Υ κλπ Αλλά προτιμώντας και αγοράζοντας ελληνικά ποδήλατα , κάποια μέρα να παράγουμε και μηχανάκια. Και τέλος για να προλάβω διαφόρων ειδών κριτικές . Προτιμώ να δίνω τα λεφτά μου σε ένα ΕΛΛΗΝΑ (βιομήχανο , βιοτέχνη , αγρότη ) με ότι χαρακτηριστικά διακοσμητικά θέλετε να του προσάψετε, παρά σε ένα Γάλλο , Γερμανό , Κινέζο ,Πορτογάλο , Κογκολέζο, που έλεγε η γιαγιά μου , γιατί και αυτοί έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά.


ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, pap-menel@sch.gr
http://www.axiaplus.gr/Default.aspx?id= ... 108&lang=1


Κορυφή
 Προφίλ  
 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 1 Δημοσίευση ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr