neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 100 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόγραμμα Παρακολούθησης Χαρτοφυλακίων Μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 1:30 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. :)

Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με την ανάπτυξη ενός προγράμματος, το οποίο ονόμασα xaaos, και αντικείμενό του είναι η παρακολούθηση χαρτοφυλακίων μετοχών. Μόλις πρόσφατα το τροποποίησα ώστε να μπορούν να το χρησιμοποιούν κι άλλοι απλοί μικροεπενδυτές σαν και μένα και αποφάσισα να το διαθέσω δωρεάν σε όποιον ενδιαφέρεται. Φυσικά μην περιμένετε online παρακολούθηση συνεδριάσεων, απίθανα εργαλεία τεχνικής ανάλυσης, θεμελιώσεις αναλύσεις κλπ. Το πρόγραμμα περισσότερο είναι μια προσεγμένη βάση δεδομένων με ιστορικό τιμών από το 2000 μέχρι σήμερα (για τις περισσότερες μετοχές), ενώ οι τιμές κάθε νέας συνεδρίασης περνιούνται αυτομάτως στον υπολογιστή σας, καθημερινά μετά τις 18:30.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να τρέξει το πρόγραμμα στον υπολογιστή του, ας μου στείλει το εμαιλ του με ΠΜ. Το πρόγραμμα φυσικά είναι δωρεάν, μου αρκεί να γράφετε στο neoforum.gr τις ιδέες σας για περαιτέρω βελτίωσή του, καθώς και τα λάθη τα οποία εντοπίζετε.

Αναλόγως της ανταπόκρισης που θα λάβω είμαι διατεθειμένος να αναπτύξω το πρόγραμμα περαιτέρω.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να τρέξει το xaaos στον υπολογιστή σας είναι να έχετε Windows XP (service pack 3), Windows Vista (service pack 1), Windows 7.

Πιθανότερη ημερομηνία έναρξης του προγράμματος είναι η 1η Μαρτίου 2011, έτσι για να συμπέσει και με την είσοδο της Άνοιξης.

Παραθέτω 3 screenshots.

Ευχαριστώ το neoforum.gr για τη φιλοξενία, συγνώμη αν τοποθέτησα το θέμα σε λάθος θεματική ενότητα. :)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 3:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2009 11:38 am
Δημοσιεύσεις: 3078
Πολύ καλή ιδέα.

_________________
Τά πάντα ῥεῖ...
http://www.nepof.eu


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 5:02 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ Νίκο.

Βάζω και ένα screenshot από τη δυνατότητα σύγκρισης γραφημάτων με κοινή προσαρμοσμένη τιμή εκκίνησης την τιμή 100.

Π.χ. στο γράφημα φαίνεται ότι ο ΟΤΕ έχει υπεραποδώσει σε σχέση με Γ.Δ, ΕΥΡΩΒ, ΕΤΕ από τον Νοέμβριο του 2010 μέχρι σήμερα (κλασικά η ΕΤΕ είναι η ωραία κοιμωμένη, αφού υπολείπεται ακόμα και του Γ.Δ.)

Πάντως να προσθέσω και το εξής: καθώς έψαχνα για αρχεία δεδομένων ως και το 2000, κάθε φορά που περνούσα τις τιμές μιας μετοχής με έπιανε απέραντη θλίψη βλέποντας τον απίστευτο κατήφορό τους. Καλά, το 1999 δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι, το έχω περάσει στο υποσυνείδητό μου ως "έτος ψευδεπίγραφο"! Δυστυχώς στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι μετοχές του ΧΑΑ καταγράφουν απώλειες από το 2000 της τάξης του 80% - 99%...

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 7:11 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 8:40 am
Δημοσιεύσεις: 27
Σιδεροκεφαλος,φιλε xaaosfund.
Πολυ χρησιμο το προγραμμα!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 8:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 2:10 am
Δημοσιεύσεις: 707
Τα screenshots ιδιαίτερα αξιόλογα. Συγχαρητήρια!

Υπάρχει και ένα προγραμματακι από παλιά το πνευμα που εχει και αυτο ιδιαιτερα καλές λειτουργιες.
http://www.rodel.gr/pneuma/screen_shots.htm
αν δεν το εχεις υποψη σου μπορεις να παρεις και καμια ιδεα απο εκει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 9:41 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια και για τα πμ που μου έχετε στείλει μέχρι τώρα.

Andy, σύμπτωση; Το ΠΝΕΥΜΑ το βρήκα στο ιντερνετ όταν τις προάλλες έψαχνα στον γούγλη να δω τι δωρεάν προγράμματα "παίζουν" στο ιντερνετ για μετοχές. Είναι ωραία εφαρμογή και εύχρηστη και έχει σημαντικό αριθμό τεχνικών δεικτών. Για την ώρα προσπαθώ να αποφύγω τον πειρασμό να προσθέσω κι εγώ συναρτήσεις για RSI, MACD, εξάλλου όλα τα καλά sites έχουν ήδη πλήθος τέτοιων στοιχείων που η δική μου προσθήκη θα ήταν περιττή, ίσως και αστεία. Περισσότερο θέλω να στοχεύσω στην παρακολούθηση χαρτοφυλακίων μετοχών.

Μεταξύ άλλων, στο πρόγραμμα υπάρχει ο Δ.χα (δείκτης χαρτοφυλακίου) ο οποίος απεικονίζει σε βάθος χρόνου την εξέλιξη του χαρτοφυλακίου, λαμβάνοντας υπόψιν τις ημερήσιες μεταβολές των μετοχών που το απαρτίζουν, τη στάθμισή τους και φυσικά το ποσοστό ρευστότητας. Κατά την ημέρα δημιουργίας του χαρτοφυλακίου, ο χρήστης μπορεί να ορίσει την τιμή Δ.χα που επιθυμεί. Εγώ συνήθως ως Δ.χα βάζω έναν δείκτη αναφοράς, π.χ. την τιμή του Γ.Δ. ή του FTSE20.

Επιπλέον, τα αποτελέσματα του χαρτοφυλακίου παρουσιάζονται υπό τη μορφή λογιστικών καταστάσεων (σε απλή, τυποποιημένη μορφή) ξεκινώντας από τη χρονιά δημιουργίας του χαρτοφυλακίου μέχρι τη σημερινή.

Π.χ.

Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 9:42 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2009 11:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2001
Καλώς όρισες φίλε xaaosfund...

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου :!: :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 8:23 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σ' ευχαριστώ φίλε admin. :mrgreen:

Να ενημερώσω τους φίλους που ενδιαφέρθηκαν με PM για την εφαρμογή ότι μέχρι Τετάρτη θα την έχουν λάβει στο προσωπικό τους email.

Αν αντιμετωπίσετε προβλήματα με την εγκατάσταση, παρακαλώ ενημερώστε με.

Από εκεί και πέρα, με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας για το πρόγραμμα (την οποία προτιμώ να καταγράφετε δημόσια σε αυτό το νήμα) και φυσικά οι προτάσεις σας για να το βελτιώσουμε περαιτέρω.

Καλή συνέχεια!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 9:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2009 11:38 am
Δημοσιεύσεις: 3078
Ωραίο gui,απλό και πλήρες documentation,γρήγορη ενημέρωση τιμών,απλή δημιουργία χαρτοφυλακίου...

Μόνο καλά λόγια...

(η μόνη χειροκίνητη ενέργεια η προσθήκη εξόδων συναλλαγών και βέβαια των χρημάτων κλπ)

_________________
Τά πάντα ῥεῖ...
http://www.nepof.eu


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόγραμμα παρακολούθησης χαρτοφυλακίων μετοχών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 9:38 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:12 pm
Δημοσιεύσεις: 1441
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Νίκο σ' ευχαριστώ!

Σημειωτέον, μπορείς να εισάγεις και να παρακολουθείς μέχρι 50 χαρτοφυλάκια. Εννοείται ότι τα δεδομένα τους αποθηκεύονται στο δικό σου υπολογιστή, οπότε δε χρειάζεται να είσαι online κάθε φορά, παρά μόνο όταν θέλεις να κατεβάσεις τις νέες τιμές κλεισίματος.

Φυσικά υπάρχουν και μερικές ακόμα "χειροκίνητες" ενέργειες που μπορείς να κάνεις, όπως π.χ. να ορίσεις μέχρι 3 τιμές - στόχους για μετοχές που σε ενδιαφέρουν. Αν η τιμή κλεισίματος προσεγγίσει την τιμή - στόχο σε απόσταση ως 3% θα βγάλει προειδοποίηση (alert), χρήσιμο για περιπτώσεις που θέλεις να παρακολουθείς μεγάλο αριθμό μετοχών.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 100 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 115 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr