neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 14902 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439 ... 1491  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 07, 2014 5:25 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 10:20 pm
Δημοσιεύσεις: 467
SHMAIOFOROS έγραψε:
Καλημέρα όλη μέρα στην καλή παρέα...πάντα με καλή καρδιά...!

Του Αμβροσίου σήμερα...
Χρόνια πολλά σ όλους αυτούς που τρώνε την αμβροσία στη χώρα και πίνουν το νέκταρ...όταν οι άλλοι ψοφάνε στην πείνα...από τη "σωτηρία"...!



Η "REALNEWS" ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΑΠΟΡΡΗΤΟ EMAIL ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΠΟΥ ΣΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ!

Πυρηνική βόμβα Χατζηνικολάου, χαριστική βολή στην κυβέρνηση!



O Nίκος Χατζηνικολάου (Realnews) αποκαλύπτει το email-απάντηση της Τρόικας και ανατινάζει την κυβέρνηση Σαμαρά.
Πρόκειται στην κυριολεξία για τις απαιτήσεις της Τρόικας που σακατεύουν την ζωή σου.
Ο Νίκος Χατζηνικολάου με αυτό το ρεπορτάζ δίνει την χαριστική βολή στην κυβέρνηση Σαμαρά-όπως είχε κάνει με τον "Κουρασμένο" Καραμανλή. Αναρωτιέται κανείς εάν μετά από αυτό το δημοσίευμα θα τολμήσουν 180 βουλευτές να ψηφίσουν το μακελειό-μιλάμε για τον αφανισμό του ελληνικού λαού.
Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας Real News οι 17 αξιώσεις της τρόικα αφορούν στις προβλέψεις της πως το "δημοσιονομικό κενό για το 2015 εκτιμάται στα 2,425 δισ. ευρώ, εκ των οποίων το 1,773 δισ. ευρώ αφορά στον Προϋπολογισμό και τα 652 εκατομμύρια ευρώ στο ασφαλιστικό σύστημα".

Διαβάζοντας κανείς το ρεπορτάζ της εφημερίδας αναρωτιέται τι αποτέλεσμα είχαν οι τόνοι αίματος του ελληνικού λαού που έχουν χυθεί όλα αυτά τα χρόνια. Αναρωτιέται εάν υπάρχει συνείδηση για τις χιλιάδες ανθρώπινες ζωές των συμπολιτών μας που χάθηκαν. Η Οκονομία της Ελλάδας βρίσκεται σε χειρότερη θέση από εκείνη του 2010. Το ρεπορτάζ είναι ανατριχιαστικό και αποκαλυπτικό της ανεπάρκειας της κυβερνητικής ηγεσίας.

Με βάση αυτές τις εκτιμήσεις η τρόικα ζητά:

*Αύξηση όλων των υπερμειωμένων συντελεστών ΦΠΑ από το 6,5% που είναι σήμερα (αφορά τουριστικές υπηρεσίες, φάρμακα, εκδόσεις και θέατρα)

*Κατάργηση της έκπτωσης φόρου στο ΦΠΑ που ισχύει για τα νησιά.

*Επιβολή φόρου πολυτελείας στην περιουσία, χωρίς να διευκρινίζεται αν πρόκειται για κινητή και ακίνητη, ούτε και το όριο πάνω από το οποίο θα επιβληθεί.

*Κατάργηση των 100 δόσεων για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο και τα ασφαλιστικά ταμεία και επιβολή εισοδηματικών και περιουσιακών κριτηρίων για την υπαγωγή των οφειλετών στις ευνοϊκές διατάξεις του νόμου.

*Άύξηση του φόρου σε αλκοολούχα ποτά και προϊόντα καπνού.

*Κατάργηση όλων των φοροαπαλλαγών.

*Επιβολή κατάσχεσης ποσοστού άνω του 25% για μισθούς και συντάξεις άνω των 1.500 ευρώ σε περίπτωση οφειλών στο Δημόσιο και τα ασφαλιστικά ταμεία.

Βασικός άξονας αλλαγών, το ασφαλιστικό

Οι πιο έντονες όμως πιέσεις φαίνεται πως στοχεύουν στο ζήτημα του ασφαλιστικού με βασικό άξονα να ενοποιηθούν όλα τα ταμεία υπό το ΙΚΑ, την κατάργηση του ΕΚΑΣ, αλλά και του τμήματος των συντάξεων που δεν προέρχονται από καταβολή εισφορών. Σε γενικές γραμμές στο σχετικό κείμενο η τρόικα προτείνει:

*Δημιουργία ενός ασφαλιστικού φορέα και εναρμόνιση των κανόνων λειτουργίας όλων των ταμείων. Τα βήματα που προτείνονται είναι η δημιουργία κοινού διοικητικού φορέα και συγχώνευση ως το τέλος του χρόνου, θέσπιση κοινών υπηρεσιών μέχρι το Δεκέμβριο του 2015 και εναρμόνιση της βάσης εισφοράς με καταληκτική ημερομηνία το Δεκέμβρη του 2016.

*Αλλαγή του τρόπου εφαρμογής των ποσοστών αναπλήρωσης των συντάξεων.

*Κατάργηση όλων των ειδικών καθεστώτων που επιτρέπουν την πρόωρη συνταξιοδότηση πριν τα 62 έτη.

*Κατάργηση των τμημάτων της σύνταξης που δεν ανταποκρίνονται στις καταβαλλόμενες εισφορές.

*Κατάργηση της τριμερούς χρηματοδότησης των συντάξεων (βασική σύνταξη, ΕΚΑΣ και κατώτατη σύνταξη). Προτείνεται όσοι έχουν λιγότερα από 15 έτη ασφάλισης να λαμβάνουν το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα με την εφαρμογή εισοδηματικών και περιουσιακών στοιχείων, αλλά και την επιβολή βασικής σύνταξης 360 ευρώ σε όσους έχουν συμπληρώσει τα 20 χρόνια ασφάλισης.

*Εισαγωγή ρήτρας μηδενικού ελλείμματος στις κυριότερες συντάξεις με την εφαρμογή βασικών παραμέτρων που θα συνδέονται με την μακροπρόθεσμη αναλογιστική ισορροπία του συστήματος. Την εφαρμογή συντελεστή βιωσιμότητας που θα επιτρέπει την αυτόματη αναπροσαρμογή των κύριων συντάξεων με βάση την πορεία των μισθών ή του ΑΕΠ.

*Αύξηση των εισφορών για ασφαλισμένους στον ΟΓΑ ώστε να εναρμονιστεί με εκείνες των νέων ασφαλισμένων του ΟΑΕΕ.

*Διεύρυνση και εκσυγχρονισμό της βάσης υπολογισμού των εισφορών για όλους τους αυτοαπασχολούμενους και εξίσωση των καταβαλλόμενων εισφορών. Η τρόικα προτείνει την είσπραξη των εισφορών για τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους αυτοαπασχολούμενους με βάση το τζίρο, δηλαδή το πραγματικό εισόδημα από τη δραστηριότητά τους.

Δημοσίευση: 7 Δεκεμβρίου 2014, 12:44

http://kourdistoportocali.com/post/3996 ... -w.twitter


Συνημμένα:
20072663-2415[1].jpg
20072663-2415[1].jpg [ 408.18 KiB | 4030 προβολές ]
Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 08, 2014 12:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 624
Μπαααα δεν θα προλάβουν...έρχεται ο Αλέξης και κρατάει ρομφαία :evil: ...θα τους κάψει τους Τροικανούς και θα μοιράσει το νέκταρ και την Αμβροσία στους πολλούς ;)
...στην ψυρού θα χώσει τον Σάλια και τον ατσαλάκωτο πουχουνε φάει τον αγλέορα τόσα χρόνια και θα μοιράσει την περιουσία τους στους Σύρους πρόσφυγες μπας και χτίσουν κανα αυθαίρετο εκει στο Σύνταγμα και μαζέψουν τις σκηνές που χαλούν την αισθητική της Ντόρας. Ταυτόχρονα θα δικαιώσει τον Λαυρέντη- με εισήγηση Κωνσταντοπουλου, τον τόνο βάλτον όπου θες - που θα ξανακάτσει στον θρόνο του και θα πάρει και τον Ολυμπιακό από τον άπιστο τον χοντρό...
Τον Σαμαρά και τον Βενιζέλο θα τους περάσει ειδικό δικαστήριο και θα τους καταδικάσει να χορεύουν γυμνοί (όλε) μέσα σε κλουβί σε μπαρ ρέστωραν στο Γκάζι, τα έσοδα θα διατίθενται για την εξόφληση του χρέους, αλλά στην πραγματικότητα το χρέος δεν θα υπάρχει αφού ο Αλέξης θα κατατροπώσει τους δανειστές, θα τους δώσει τον ούτσουμπρο και θα αποσύρει την χώρα από τα ευαγή ιδρύματα της ΕΕ, του ΝΑΤΟ, του ΟΗΕ, ΟΟΣΑ και πάει λέγοντας...θα συνάψει συμμαχίες με Βενεζουέλα, Ουρουγουάη, Βολιβία, Περού και θα οργανώνει δωρεάν εκδρομές για την τρίτη ηλικία στα δάση του Αμαζονίου, λύνοντας έτσι μια κι έξω το ασφαλιστικό... :o
θα αγοράσει εκτυπωτικές μηχανές και θα τυπώνει τρις και τετράκις εκατομμύρια δραχμές την ημέρα, τα οποία θα μοιράζει με βουταρία από το προεδρικό μέγαρο τα Σαβατοκύριακα...ο εκατομυριούχος θα είναι ο φτωχός και ο δισεκατομυριούχος η μεσαία τάξη..
Τις Τράπεζες θα τις κάνει μπουρδέλα :oops: όπου θα μπορεί ο φτωχός εκατομυριούχος να ξαλαφρώνει σε κυρίες ή κυρίους ανάλογα τα γούστα του, που θα είναι ντυμένοι τραπεζικοί υπάλληλοι και θα μοιράζουν αφειδώς δάνεια μετά την πράξη..
αυτά και άλλα πολλά... :roll:
ο καιρος γαρ εγγυς....

_________________
easy come, easy go


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 08, 2014 5:44 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 5:25 pm
Δημοσιεύσεις: 3072
Καλημέρα όλη μέρα και καλή εβδομάδα σ' όλη την καλή παρέα και πάντα με χαμόγελο και καλή καρδιά...!

Του Παταπίου σήμερα...

Άντε, ψηφίστηκε και ο "προϋπολογισμός" της πλάκας...Το ΧΑΑ θα ανέβει, αφού έχουμε σταθερότητα...!

Σαν σήμερα το 1991 υπογράφεται η «ληξιαρχική πράξη θανάτου της Σοβιετικής Ένωσης. Οι ηγέτες της Ρωσίας, Ουκρανίας και Λευκορωσίας υπογράφουν τις συμφωνίες Μπελοβέζα που κηρύσσουν τη διάλυση της ΕΣΣΔ και τη δημιουργία της Κοινοπολιτείας Ανεξαρτήτων Κρατών (Κ.Α.Κ.) με πρωτεύουσα το Μινσκ.
Η νίκη κατά του κομμουνισμού πρέπει να εορταστεί με μια καλή συνεδρίαση σήμερα...:)

_________________
Κάθε άγιος έχει παρελθόν. Κάθε αμαρτωλός έχει μέλλον.
Warren Buffett


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 09, 2014 7:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 5:25 pm
Δημοσιεύσεις: 3072
Καλό βράδυ στους φίλους-συναγωνιστές στο Κατρακυλο-ΧΑΑ και πάντα με καλή καρδιά...!

Και το κλασικό (κάποτε) ανεκδοτάκι...αφιερωμένο σήμερα στον υποψήφιο πρόεδρο και αυτούς που τον πρότειναν...:)


Κάθονται δυο φίλοι στο μπαρ και λέει ο ένας:

-Αύριο είναι τα γενέθλια της γυναίκας μου και δεν ξέρω τι να της πάρω,
διότι όλα τα έχει και αυτά που δεν έχει τα αγοράζει όποτε θέλει, βοήθησέ με φίλε!

Ο φίλος του τότε του απαντά:

-Όταν πας σπίτι ξάπλωσε γυμνός στο κρεβάτι και πες της ότι έχει την άδειά σου
να κάνει το καλύτερο σεξ για μία ώρα.

Την άλλη μέρα συναντιούνται πάλι στο μπαρ και τον ρωτά ο φίλος του:

-Τι έγινε, ακολούθησες τη συμβουλή μου;

- Ναι, την ακολούθησα, αφού της το είπα μου φίλησε τα πόδια, με ευχαρίστησε και έτρεξε γρήγορα έξω από το σπίτι, λέγοντας πως θα γυρίσει σε μία ώρα!

_________________
Κάθε άγιος έχει παρελθόν. Κάθε αμαρτωλός έχει μέλλον.
Warren Buffett


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 10, 2014 6:41 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 5:25 pm
Δημοσιεύσεις: 3072
Καλημέρα όλη μέρα σ όλους τους φίλους-συναγωνιστές του ΧΑΑ...και πάντα με καλή καρδιά...!

Μαρτύρων Μηνά του Αθηναίου Ερμογένους επισκόπου Αλεξανδρείας και Ευγράφου, Γεμέλλου του πολυάθλου και Θεοτέκνου πρεσβυτέρου σήμερα...


Σαν σήμερα το 1893 ο Χαρίλαος Τρικούπης λέει στη Βουλή την ιστορική φράση «Δυστυχώς επτωχεύσαμεν», με την οποία διακηρύσσει επίσημα την αδυναμία της Ελλάδας να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της προς τους ξένους πιστωτές της.

Και σαν σήμερα το 1963 ο Γιώργος Σεφέρης τιμάται με το βραβείο Νόμπελ Λογοτεχνίας.

Βλέπουμε τη σύγκριση όπως πάντα στη χώρα αυτή...
Από τη μια ο πολιτικαντισμός...και από την άλλη η δημιουργία η πνευματική και ο πολιτισμός...
Μόνο που σήμερα μας έμεινε μόνον το πρώτο και πέθανε το δεύτερο ή απλά είναι ναρκωμένο στην αγκαλιά των τάχα εκπολιτιστών των "μεγάρων" της ντροπής και των δανεικών και της κονόμας...!

_________________
Κάθε άγιος έχει παρελθόν. Κάθε αμαρτωλός έχει μέλλον.
Warren Buffett


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 10, 2014 6:17 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 5:25 pm
Δημοσιεύσεις: 3072
Καλό βράδυ και για σήμερα σ όλους τους φίλους-συναγωνιστές και πάντα με καλή καρδιά και χαμόγελο...!

Ένα ανεκδοτάκι για όλους όσους πιστεύουν σε μάγους και μαγικές λύσεις...:):):)

Κάνει ένας τύπος βόλτα στην εξοχή.
- Τί ώρα είναι; ρωτάει έναν αγρότη που είναι αραγμένος στο χορτάρι δίπλα στις αγελάδες του.
Πιάνει ο αγρότης τα αμελέτητα του βοδιού, τα ψηλαφίζει...
- 9.20.
- Μα πως, λέει έκπληκτος ο οδοιπόρος, καταλάβατε την ώρα από τα αμελέτητα του βοδιού; Είναι καμιά παραδοσιακή μέθοδος αυτή;
- Μπα, τα @ρχίδι@ του βοδιού μου κρύβουν το ρολόι της εκκλησίας...!

_________________
Κάθε άγιος έχει παρελθόν. Κάθε αμαρτωλός έχει μέλλον.
Warren Buffett


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 10, 2014 11:18 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 10:20 pm
Δημοσιεύσεις: 467
IOLAS έγραψε:
Μπαααα δεν θα προλάβουν...έρχεται ο Αλέξης και κρατάει ρομφαία :evil: ...θα τους κάψει τους Τροικανούς και θα μοιράσει το νέκταρ και την Αμβροσία στους πολλούς ;)
...στην ψυρού θα χώσει τον Σάλια και τον ατσαλάκωτο πουχουνε φάει τον αγλέορα τόσα χρόνια και θα μοιράσει την περιουσία τους στους Σύρους πρόσφυγες μπας και χτίσουν κανα αυθαίρετο εκει στο Σύνταγμα και μαζέψουν τις σκηνές που χαλούν την αισθητική της Ντόρας. Ταυτόχρονα θα δικαιώσει τον Λαυρέντη- με εισήγηση Κωνσταντοπουλου, τον τόνο βάλτον όπου θες - που θα ξανακάτσει στον θρόνο του και θα πάρει και τον Ολυμπιακό από τον άπιστο τον χοντρό...
Τον Σαμαρά και τον Βενιζέλο θα τους περάσει ειδικό δικαστήριο και θα τους καταδικάσει να χορεύουν γυμνοί (όλε) μέσα σε κλουβί σε μπαρ ρέστωραν στο Γκάζι, τα έσοδα θα διατίθενται για την εξόφληση του χρέους, αλλά στην πραγματικότητα το χρέος δεν θα υπάρχει αφού ο Αλέξης θα κατατροπώσει τους δανειστές, θα τους δώσει τον ούτσουμπρο και θα αποσύρει την χώρα από τα ευαγή ιδρύματα της ΕΕ, του ΝΑΤΟ, του ΟΗΕ, ΟΟΣΑ και πάει λέγοντας...θα συνάψει συμμαχίες με Βενεζουέλα, Ουρουγουάη, Βολιβία, Περού και θα οργανώνει δωρεάν εκδρομές για την τρίτη ηλικία στα δάση του Αμαζονίου, λύνοντας έτσι μια κι έξω το ασφαλιστικό... :o
θα αγοράσει εκτυπωτικές μηχανές και θα τυπώνει τρις και τετράκις εκατομμύρια δραχμές την ημέρα, τα οποία θα μοιράζει με βουταρία από το προεδρικό μέγαρο τα Σαβατοκύριακα...ο εκατομυριούχος θα είναι ο φτωχός και ο δισεκατομυριούχος η μεσαία τάξη..
Τις Τράπεζες θα τις κάνει μπουρδέλα :oops: όπου θα μπορεί ο φτωχός εκατομυριούχος να ξαλαφρώνει σε κυρίες ή κυρίους ανάλογα τα γούστα του, που θα είναι ντυμένοι τραπεζικοί υπάλληλοι και θα μοιράζουν αφειδώς δάνεια μετά την πράξη..
αυτά και άλλα πολλά... :roll:
ο καιρος γαρ εγγυς....



Δεν ξέρω τι θέλεις να πείς κατά βάθος ΙΟLAS ................. αν και δεν θα φηφίσω τΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές .
Μου αρκεί που τελειώνει ο πολιτικός χρόνος στα καριόλια .


θα σου το πω με δύο τρόπους όμως , αυτό που σκέφτομαι ...... και γράφε εσύ .... όσα κείμενα θέλεις.

1) φιλοσοφικά ........το μη χείρον βέλτιστον
1) πολιτικα ....... και πάλι φιλοσοφικά .......... Ο πολίτης ουδενί των άλλων ορίζεται μάλλον ή τω μετέχειν κρίσεως και αρχής.
Αριστοτέλης, 384-322 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος
το κύριο γνώρισμα του πολίτη είναι η συμμετοχή στην απονομή δικαιοσύνης και στην άσκηση εξουσίας

Χωριάτικα ............. άμα το θέλεις και μάλιστα ορεινά .... σαν γιδοβοσκική καταγωγή που έχω από Μυλοπόταμο
στο χωριό μου λένε : είτε Σάββατο πεθάνεις ή Κυριακή .... την Δευτέρα θα σε θάψουν . ;)

Το πράγμα έφθασε φιλαράκο στο μη παρέκει ................ όταν το πάρουμε χαμπάρι όλοι .....
ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ. :idea:


Πάντως μου αρέσει που παίζεις με φάτσες στα γραπτά σου ............... αυτό δείχνει ότι απαντώ σε φάτσα ;) :roll:



ΕΚΘΕΣΗ

Deutsche Bank: Μόνο με νέο μνημόνιο θα αγοράσει η ΕΚΤ ελληνικά ομόλογα

Αισιοδοξία ότι η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα θα βρει τη μέση οδό ώστε να συμπεριλάβει τα ελληνικά και τα κυπριακά κρατικά ομόλογα στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης, εκφράζουν οι αναλυτές της Deutsche Bank, σημειώνοντας μεταξύ άλλων ότι στόχος της ΕΚΤ θα πρέπει να είναι η αποφυγή του ηθικού κινδύνου.
Σε έκθεσή τους υποστηρίζουν ότι ένα πρόγραμμα αγοράς κρατικών ομολόγων από την ΕΚΤ, ένα QE δηλαδή, δεν είναι αντίθετο προς το θεσμικό πλαίσιο, αλλά έχει σημαντικά προβλήματα σχεδιασμού.
Εκτιμούν δε ότι η ΕΚΤ θα ξεκινήσει τις αγορές κρατικών ομολόγων όλων των κρατών μελών της ζώνης του ευρώ, συμπεριλαμβανομένων της Ελλάδας και της Κύπρου, τα δύο κράτη με βαθμολογία υπο-επενδυτικού βαθμού.
Για να μπορέσει ωστόσο η ΕΚΤ να παρουσιάσει ένα αποτελεσματικό σχέδιο θα πρέπει να εξασφαλίσει όχι μόνο τη συναίνεση του Συμβουλίου, στο οποίο παρατηρούνται και οι σκεπτικιστές, αλλά και τις αντιρρήσεις εκτός αυτού. Εξαιτίας της απουσίας της πολιτικής ολοκλήρωσης στην Ευρώπη, υπάρχουν επικρίσεις για την ανεξαρτησία της ΕΚΤ, επηρεάζοντας την πορεία των αγορών και μειώνοντας τη μετάδοση της πολιτικής.
Επίσης, υπάρχουν νομικές αβεβαιότητες, με το γερμανικό Συνταγματικό Δικαστήριο να έχει εκφράσει σημαντικές επιφυλάξεις σχετικά με τη νομιμότητα των αγορών κρατικών ομολόγων.
Η Deutsche Bank εκτιμά ότι η ΕΚΤ μπορεί να εφαρμόσει ένα ευρύ πρόγραμμα αγοράς περιουσιακών στοιχείων, συμπεριλαμβανομένων των δημόσιων (ή κρατικών) ομολόγων από το τέλος του 1ου τριμήνου 2015.
Σύμφωνα με τη γερμανική τράπεζα ένα QE από την ΕΚΤ είναι μια σχεδιαστική πρόκληση. Εκτός από την επιλογή των κρατικών χρεογράφων, η ΕΚΤ πρέπει να υπερβάλει των εμποδίων σχετικά με τα ομόλογα που έχουν οι χώρες που βρίσκονται υπό πρόγραμμα διάσωσης, όπως είναι η Ελλάδα και η Κύπρος.
Αυτό μπορεί να γίνει εάν η ΕΚΤ ζητήσει οι εν λόγω χώρες να βρίσκονται υπό ένα πρόγραμμα της ΕΕ.
Το πολιτικό κόστος περνά στα κρατικά ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου μπορεί να έχει πιο άμεσες περιπλοκές για την ΕΚΤ.



ΚΑΛΕΣ γιορτές φιλαράκι ................ και καλή Λευτεριά . :idea:

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ....... όπως έγραψες κι'εσύ . :arrow:

Ο Καιρός γαρ εγγύς .!~


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 10, 2014 11:34 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 10:20 pm
Δημοσιεύσεις: 467
Στις κότες που κάνουν το κορόιδο και δεν γράφουν για να μην εκτεθούν ............ αφιερωμένο το παρακάτω. ;)


Θέλω να βγω να περπατήσω στην βροχή
και ένα τραγούδι να γεμίσω με παράπονα
που δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί
ότι αγαπώ με μαχαιρώνει έτσι άπονα..

Πάνω από όλα εγώ..
αυτό το εγώ που με σκοτώνει κάθε μέρα
πάνω από όλα εγώ
που δεν μπορώ ούτε λεπτό
να αφήσω ελεύθερο να βγει
το αγαπώ μου στον αέρα..

Θέλω να πω στον εαυτό μου σε μισώ
και αν με ρωτήσει ποιον αγάπησα στα αλήθεια
δεν θα του πω πως το δικό μου αγαπώ
το χω κρυμμένο μην το δει κανείς στα στήθια..
Πάνω από όλα εγώ..
αυτό το εγώ που με σκοτώνει κάθε μέρα
πάνω από όλα εγώ
που δεν μπορώ ούτε λεπτό
να αφήσω ελεύθερο να βγει
το αγαπώ μου στον αέρα..

και γιά πάρτη μου ;) ................. :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=nRlnkyjUp7c




:idea:
τα ερωτηματικά ................ είναι γιατί σκέφτομαι :lol:
;)


Συνημμένα:
stupido2[1].gif
stupido2[1].gif [ 3.81 KiB | 3824 προβολές ]
Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 11, 2014 12:27 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 624
Plumber έγραψε:
[quote="IOLAS"


Δεν ξέρω τι θέλεις να πείς κατά βάθος ΙΟLAS ................. αν και δεν θα φηφίσω τΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές .
Μου αρκεί που τελειώνει ο πολιτικός χρόνος στα καριόλια .


θα σου το πω με δύο τρόπους όμως , αυτό που σκέφτομαι ...... και γράφε εσύ .... όσα κείμενα θέλεις.

1) φιλοσοφικά ........το μη χείρον βέλτιστον
1) πολιτικα ....... και πάλι φιλοσοφικά .......... Ο πολίτης ουδενί των άλλων ορίζεται μάλλον ή τω μετέχειν κρίσεως και αρχής.
Αριστοτέλης, 384-322 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος
το κύριο γνώρισμα του πολίτη είναι η συμμετοχή στην απονομή δικαιοσύνης και στην άσκηση εξουσίας

Χωριάτικα ............. άμα το θέλεις και μάλιστα ορεινά .... σαν γιδοβοσκική καταγωγή που έχω από Μυλοπόταμο
στο χωριό μου λένε : είτε Σάββατο πεθάνεις ή Κυριακή .... την Δευτέρα θα σε θάψουν . ;)

Το πράγμα έφθασε φιλαράκο στο μη παρέκει ................ όταν το πάρουμε χαμπάρι όλοι .....
ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ. :idea:


Πάντως μου αρέσει που παίζεις με φάτσες στα γραπτά σου ............... αυτό δείχνει ότι απαντώ σε φάτσα ;) :roll:







ΚΑΛΕΣ γιορτές φιλαράκι ................ και καλή Λευτεριά . :idea:

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ....... όπως έγραψες κι'εσύ . :arrow:

Ο Καιρός γαρ εγγύς .!~


στο Μυλοπόταμο είχα ένα φίλο...Σταύρος...'την Κρήτη την είχαμε πράσινη κοπέλλι μου κι έγινε ροζ σε μια νύχτα....μόνο αυτό άλλαξε...όλα τα άλλα μείναν ίδια'.. :lol: (κάναν Μιχελογιαννάκη θαχε στο μυαλό του, αλλά πείναμε ρακές και τρώγαμε τυρί και βαρέθηκα να τον ρωτήσω)


ρελανς στα ρητα...
1. από τον πισινό της μυλωνούς ζητάς ορθογραφία??? (αυτό είναι το φιλοσοφικό)
2. Λυχνίας σβησθείσης, πάσα γυνή ομοία (αυτό το πολιτικό)...Διογένης ο κυνικός (412-323)...με τέτοια σκοτάδια που επικρατούν είναι πολύ επίκαιρο..

καλές γιορτές και σε εσένα φίλε και καλή λευτεριά αν αισθάνεσαι σκλαβωμένος...εγώ πάλι όχι...
α..και καλό κουράγιο...δεν ξέρω τι και που...αλλά αυτά που περάσαμε δεν συγκρίνονται με αυτά που θα δούμε... :cry:

_________________
easy come, easy go


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΙΔΑΣ!!!!! by sala
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 11, 2014 12:36 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 10:20 pm
Δημοσιεύσεις: 467
οκ ............................. άτυπα συμφωνούμε . ;)
Γιά ρόμπες τύπου Μιχελογιαννάκη δεν απαντώ :idea:

Δες όμως ................ πως φτιάχνεται μιά Ρομφέα .................. και πές μου την δική σου πως την φτιάχνεις ??? :idea:


Σπαθιά - Ρομφαία
Κατασκευάζεται από ατσάλι κατάλληλο για σπαθιά, και εξολοκλήρου κατασκευασμένα με το χέρι.Το κάθε σπαθί είναι μοναδικό καθώς έχει την δική του διάσταση που διαφέρουν σε χιλιοστά.Είναι ακριβές αντίγραφα από μουσειακά κομμάτια Αρχαίων Ελληνικών σπαθιών που χρησιμοποιείτο εις όλη την Ελληνική επικράτεια από την Κρήτη, Σπάρτη, Μακεδονία, Θράκη, Μ. Ασία, Αττική και άλλες Ελληνικές πόλεις κράτη εις όλη την μεσόγειο.Δείτε Περισσότερα στο http://www.spathia.com

https://www.youtube.com/watch?v=dj-1xs43zyE

μήπως θέλεις κουβέντα γιά όπλα ??? :?:
:lol: ......................... ;)

Μπήκες στο καφενείο ...................................... και θα με βρείς παρέα σου :idea:


Λυχνίας σβησθείσης, πάσα γυνή ομοία

μου λες δηλαδή .................... ότι με πολιτικό φώς όλες έχουν ίδιο κώλο ???? και τρύπα ???


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 14902 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1433, 1434, 1435, 1436, 1437, 1438, 1439 ... 1491  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 151 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr