neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Συμφέρει αυτήν κυβέρνηση να πάει τώρα σε εκλογές?
Ναι 21%  21%  [ 3 ]
Όχι 79%  79%  [ 11 ]
Σύνολο ψήφων : 14
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 31, 2009 8:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3654
Εκλογές? Ποιες εκλογές?

Ακούμε για εκλογές κλπ κλπ.

Δημιουργώ λοιπόν αυτό το θέμα για να δούμε τι πιστεύουμε και εμείς.


Συμφέρει αυτήν την κυβέρνηση να πάει τώρα σε εκλογές?


Παρακαλώ συμμετέχετε στο δημοψήφισμα, δεκτά και όλα τα σχόλια.

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 12:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3654
Εντείνονται οι φήμες για πρόωρες εκλογές

Πυκνώνουν οι φήμες ότι ο Πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής θα απευθύνει διάγγελμα προς τον ελληνικό λαό ακόμη και εντός της ημέρας ή το αργότερο αύριο. Πληροφορίες θέλουν τον Πρωθυπουργό να εξαγγέλλει εκλογές για τις 11 ή τις 18 Οκτωβρίου.


O αντιπρόεδρος της Βουλής και βουλευτής Πειραιώς της ΝΔ Aναστάσιος Νεράντζης.

Σύμφωνα με πληροφορίες, πιθανότερη ημερομηνία θεωρείται η 11η Οκτωβρίου, ενώ την επόμενη ώρα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώνταρος θα ενημερώσει τους πολιτικούς συντάκτες ότι ο Πρωθυπουργός θα επισκεφθεί τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια.

Τη βεβαιότητα ότι ο πρωθυπουργός θα αποκαλύψει τις προθέσεις του και την απόφασή του για τη προκήρυξη ή μη πρόωρων εκλογών ακόμα και πριν τη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, εξέφρασε ο αντιπρόεδρος της Βουλής και βουλευτής Πειραιώς της ΝΔ Aναστάσιος Νεράντζης, σε δηλώσεις του στον Alpha 989.

Δεν υπάρχουν χαμένες μάχες αλλά χαμένοι μαχητές, ήταν το σχόλιο του υφυπουργού Εξωτερικών Θεόδωρου Κασσίμη στον ίδιο ραδιοσταθμό.

Στην ερώτηση μάλιστα αν το πολυαναμενόμενο διάγγελμα του πρωθυπουργού θα γίνει πριν τη ΔΕΘ ο κ. Νεράντζης απάντησε: «Εκτιμώ πως ναι, δεν έχω πληροφόρηση, η δική μου πολιτική αίσθηση με ωθεί σε αυτό το συμπέρασμα».

Σε πλήρη προεκλογική ετοιμότητα και «διάταξη μάχης» βρίσκεται το ΠΑΣΟΚ όπως τονίσθηκε χθες στη συνεδρίαση του Πολιτικού Συμβουλίου του Κινήματος, καθώς κυριαρχεί η εκτίμηση ότι οι εκλογές είναι προ των πυλών.

Σημειώνεται τέλος, ότι νωρίς το πρωί ανακοινώθηκε η αναβολή προγραμματισμένων για σήμερα συναντήσεων των υπουργών Μεταφορών και Πολιτισμού, γεγονός που καταδεικνύει ότι απομένουν λίγες ώρες για το πολυαναμενόμενο διάγγελμα του πρωθυπουργού με το οποίο ο κ. Καραμανλής θα γνωστοποιήσει τις αποφάσεις του


http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 709505.htm

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 12:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3654
Παρακαλώ συμμετέχετε στο δημοψήφισμα, δεκτά και όλα τα σχόλια.

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 12:26 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 01, 2009 11:10 pm
Δημοσιεύσεις: 2262
Το ερωτημα ΕΠΡΕΠΕ να ειναι. ΣΥΜΦΕΡΕΙ αυτην την αντιπολιτευση να κερδισει τις εκλογες....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 12:50 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 10:11 pm
Δημοσιεύσεις: 725
Τοποθεσία: Αθήνα
Το θέμα δεν είναι αν συμφέρει την κυβέρνηση να πάει σε εκλογές ή αν συμφέρει την αντιπολίτευση ... Πρέπει κάποια στιγμή να δούμε τι συμφέρει και την Ελλάδα. Οι εποχές που η Ελληνική οικονομία ζούσε παρασιτικά από τα κοινοτικά κονδύλια, από τα δάνεια και από τον τουρισμό έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Πρέπει να βγει μια πολιτική δύναμη που:
1. Να πει την πάσα αλήθεια στον Ελληνικό λαό. Τι εγκλήματα έχουν γίνει εις βάρος του, τι κλοπές έχουν επισυμβεί, τι χαμένες δεκαετίες έχουν περάσει.
2. Να έχει ένα σχέδιο να βγάλει τη χώρα από την κρίση, όχι με τις κλασσικές συνταγές ούτε της ΝΔ ούτε του ΠΑΣΟΚ. Πρώτα από όλα οφείλει να εμπνεύσει την εμπιστοσύνη στο λαό και μετά να του ζητήσει να αλλάξει νοοτροπία και να κάνει κάποιες θυσίες. Τι σημαίνει να εμπνεύσει εμπιστοσύνη? Να κάνει πράξεις άμεσα που να σηματοδοτούν:
α. Ότι η διαφθορά στην πολιτική θα τιμωρείται βαρύτερα από ότι τα κοινά εγκλήματα - και όχι καθόλου όπως σήμερα.
β. Ότι οι θυσίες - οικονομικές και άλλες θα ξεκινήσουν από τους πολιτικούς με πολύ αυξημένη φορολογία ας πούμε όλων των εισοδημάτων τους και μηδενισμό των προνομίων τους.
γ. Ότι πρέπει να προστατευθεί με κάθε κόστος η μεσαία τάξη στην Ελλάδα. Όχι πια ανακατανομές πλούτου από τους πολλούς στους λίγους μέσω κατασπατάλησης δημοσίου χρήματος. Τα κοράκια που πλουτίζουν από τις δημόσιες προμήθειες πρέπει να στραφούν σε παραγωγικές διαδικασίες για να βγάζουν κέρδη.
δ. Άμεση διαφάνεια στους τομείς της υγείας και των δημοσίων έργων - μείωση του κράτους και αυστηρές τιμωρίες στους δημόσιους λειτουργούς που παρανομούν. Αρχίζοντας από ψηλά. Όχι μόνο με παραιτήσεις και λόγια αλλά με χρηματικά πρόστιμα και φυλακή. Τιμωρείστε τους πάνω για να υπακούσουν οι κάτω.
3. Η Ελλάδα δεν μπορεί να συντηρήσει το επίπεδο διαβίωσης που έχει αν δεν παράγει τίποτα. Αυτό κάποτε πρέπει να ειπωθεί. Δραστική μείωση των μισθών και των συντάξεων των υψηλόμισθων δημοσίων υπαλλήλων. Δεν μπορεί συνταξιούχος του ΗΛΠΑΠ να παίρνει 2500 ευρώ σύνταξη το μήνα και να μιλάμε για θυσίες και κοινωνική δικαιοσύνη. Δημοσίευση όλων των μισθολογικών και άλλων καταστάσεων του δημόσιου τομέα πριν και μετά τα μέτρα. Και ξαναλέω μείωση μισθών και συντάξεων των πολύ υψηλόμισθων του Δημοσίου. Όποιος έχει τα κότσια να το κάνει αυτό θα τον ψηφίσω.

Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά δεν νομίζω ότι η Ελλάδα μπορεί να βγει από την κρίση με φόρους. Πρέπει να περικόψει δαπάνες και μάλιστα δραστικά. Η ΝΔ απέτυχε να το κάνει και μάλιστα δημοπρατεί τα τελευταία έργα (αυτοκινητόδρομους κυρίως στους φίλους εργολάβους) τις τελευταίες μέρες πριν φύγει για πολλά χρόνια από την εξουσία. Το ΠΑΣΟΚ λέει θα αυξήσει τις δημόσιες επενδύσεις... Δεν έχει μάθει τίποτα από τα 20 χρόνια που καταχρέωσε την χώρα. Η Αμερική το έκανε αυτό αλλά είναι μια παραγωγική χώρα και είχε τις δημοσιονομικές εφεδρείες να το κάνει. Εμείς?


Σε ποια πολιτική δύναμη λοιπόν αναφέρομαι? Μα δεν υπάρχει. Γι αυτό και είμαι τόσο απαισιόδοξος για το μέλλον αυτής της χώρας.

Μόνο ίσως ένα shock μια χρεωκοπία ή κάτι αντίστοιχο θα μας αφυπνίσει.

Τι να παράγει η Ελλάδα? Πολλά μπορεί να παράγει και να εξάγει πέρα από τον τουρισμό. Αρκεί να υπάρχει το όραμα και η κατεύθυνση και όχι να περιμένουμε από την ΕΟΚ ή την ΕΕ να μας ταίζει.

ΥΓ. Αντί να πληρώνουμε 2500 ευρώ σύνταξη στον τεμπέλη του Δημοσίου να επιδοτείτε η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές και να εξάγουμε ενέργεια... Τόσος ήλιος τόσος αέρας τόσο κύμα και δεν έχουμε κάνει ούτε ένα βήμα τόσα χρόνια.... Να πιέσουμε την ΕΕ να δεχτεί να εισάγει καθαρή ενέργεια με αυξημένο κόστος από τις χώρες του Νότου στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εξυγίανσης... Πολλά μπορούν να γίνουν αλλά δεν υπάρχει όραμα δεν υπάρχει σχεδιασμός δεν υπάρχει τίποτα.


Ή βουλιάζουμε ή βουλιάζουμε είναι το δικό μου σύνθημα.

_________________
There are two ways to conquer and enslave a nation. One is by the sword. The other is by debt. John Adams (1735-1826)
Join the zeitgeist movement - http://thezeitgeistmovement.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 1:00 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
εμένα παντως με...συμφερει γιατι ψηφιζω εκτός!!! χαχαχα
και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ κοιτάζω, τιποτα άλλο

απ την άλλη, alone η παυση πληρωμών για τα ελληνικα ασφαλιστικά ταμεία ξέρεις πόσο κοντά είναι?
μαντεψε δε και ποιος ειναι ο απο μηχανης θεός ;)

και για να απαντησω στο ερωτημα του Μιχάλη
οι εκλογές ΜΟΝΟΝ εναν συμφέρουν
τον Αβραμοπουλο
αντε και τον Καρατζαφυρερ

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 4:05 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 10:31 pm
Δημοσιεύσεις: 43
Πάντως και οι πράσινοι (στους οποίους είμαι μέλος) είναι σε εκλογική ετοιμότητα.
Τα πράγματα δείχνουν ότι θα πάμε σε εκλογές.
συμφωνώ με το γύρισμα του φίλου μαρίνη ότι αυτό είναι κυριότερο ερώτημα από το πρωταρχικό.
Έχουμε πολλά δευτερεύοντα θέματα δηλαδή σημαντικότερα του πρωτεύοντος... (πως μου αρέσουν τα παράδοξα!!!)
για να συμπληρώσω και εγώ ένα τέτοιο είναι η είσοδος ή όχι στη βουλή του ΣΥΡΙΖΑ με τα χάλια που έχει.
όπως επίσης και το ενδεχόμενο εξακομματικής βουλής.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 7:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 10:11 pm
Δημοσιεύσεις: 725
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκλογές λοιπόν...

Για να δούμε ποιος αλλά κυρίως ΠΩΣ θα βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά...

Προς τον admin... Δεν ξεκινάς και μια δημοσκόπηση να δούμε τι κυβέρνηση βγάζει το neoforum? Θα έχει πολύ ενδιαφέρον... Ερώτημα: Ποιο κόμμα θα ψηφίσετε στις εκλογές του Οκτώβρη?

_________________
There are two ways to conquer and enslave a nation. One is by the sword. The other is by debt. John Adams (1735-1826)
Join the zeitgeist movement - http://thezeitgeistmovement.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 8:59 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3654
Εκλογές λοιπόν.

Συμφέρει…Δε συμφέρει…

Άντε να δούμε που θα μας βγάλει αυτή η κατάσταση.

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκλογές? Ποιες εκλογές?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 02, 2009 11:21 pm 
Χωρίς σύνδεση
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2009 11:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2001
alonedriver έγραψε:
Προς τον admin... Δεν ξεκινάς και μια δημοσκόπηση να δούμε τι κυβέρνηση βγάζει το neoforum? Θα έχει πολύ ενδιαφέρον... Ερώτημα: Ποιο κόμμα θα ψηφίσετε στις εκλογές του Οκτώβρη?


Ναι θα έχει ενδιαφέρον :!:

:arrow: Μόλις μάθουμε όλα τα υποψήφια κόμματα θα το κάνουμε…


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr