neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 231 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 29, 2009 10:50 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Μάιος 06, 2009 6:13 pm
Δημοσιεύσεις: 84
ΕΝΑΠ έγραψε:
michael έγραψε:
Υπάρχει δυνατότητα ανάλυσης των παρακάτω? :arrow:

Deutsche Bank, Adidas και Microsoft ....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)


Η δυνατότητα είναι πάντα ενεργή Μιχάλη, χρόνος όμως δεν υπάρχει...
Θα δω τί μπορώ να κάνω.
Πάντως αυτό το Σ/Κ και ...παιδιού με σχολικές εξετάσεις επιτρέποντος, έχω δρομολογήσει άλλες αναλύσεις.





Αγαπητη κυρια
Απο της εγγραφης μου εις τον τοσον φιλοξενον διαδικτυακον αυτον τοπον παρακολουθω με ιδιαιτατον ενδιαφερον τας αναλυσεις σας και καταρχην θα ηθελα να εκφρασω τας ενθερμους ευχαριστιας μου δια την καλωσυνην σας να κοινολογειτε τας βαθυτατας γνωσεις σας και να διαφωτιζετε ολους ημας τους αδαεις .
Μιας και τυγχανω κατοχος σημαντικου αριθμου μετοχων ΕΛΛ ΚΑΙ ΟΤΕ ,καταχρωμενος της καλωσυνης σας ,σας παρακαλω ενθερμως οπως εαν θελετε και εφ οσον αι σημαντικαι υποχρεωσεις σας το επιτρεψουν,δημοσιευσετε τας αποψεις σας σχετικως με τας ως ανω μετοχας .
Ευχαριστων εκ των προτερων


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση Ενκλώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 31, 2009 8:20 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 4
ΕΠ εχω μετοχες ΝΑΟΥΚ / Ενκλω απο τοτε που συζηταγαμε σε αλλο φορουμ. Ηταν καλη η αναλυση σου και ειχες πει οτι η αντικειμενικη τιμη ειναι στα 3 ευρω οπως ειχε πει και ο καγκελαριος. Τα πραγματα ειναι ασχημα ομως κι εχω καποια χρεη. Ειχα αγορασει Ναουκ με 25,000€ τι να κανω?

Σε εψαχνα και σε αλλα φορουμ αλλα τιποτα. Ευτυχως σε βρηκα εδω. Απαντησε μου εχω προβλημα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση Ενκλώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 12:10 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
johzar έγραψε:
ΕΠ εχω μετοχες ΝΑΟΥΚ / Ενκλω απο τοτε που συζηταγαμε σε αλλο φορουμ. Ηταν καλη η αναλυση σου και ειχες πει οτι η αντικειμενικη τιμη ειναι στα 3 ευρω οπως ειχε πει και ο καγκελαριος. Τα πραγματα ειναι ασχημα ομως κι εχω καποια χρεη. Ειχα αγορασει Ναουκ με 25,000€ τι να κανω?

Σε εψαχνα και σε αλλα φορουμ αλλα τιποτα. Ευτυχως σε βρηκα εδω. Απαντησε μου εχω προβλημα.


Δυστυχώς για εσένα ΨΕΥΤΙΚΟ πρόσωπο, ένα από τα πολλά του απατεώνα, ΠΡΟΛΑΒΑ και διάβασα το ΠΡΩΤΟ και ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣΤΑΤΟ αμέσως προηγούμενο σχόλιό σου, το οποίο λίγο μετά το μετέτρεψες σε 3 τελείες.
Άδειαζέ μας την γωνιά.

Admin,
πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να συνεχίσει έτσι κάτω από αυτές τις συνθήκες.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση Ενκλώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 5:19 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 1145
Φαντομά > johzar κλπ

Άδειαζέ μας την γωνιά


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση Ενκλώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 11:31 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 4
ΕΝΑΠ έγραψε:
Δυστυχώς για εσένα ΨΕΥΤΙΚΟ πρόσωπο, ένα από τα πολλά του απατεώνα, ΠΡΟΛΑΒΑ και διάβασα το ΠΡΩΤΟ και ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣΤΑΤΟ αμέσως προηγούμενο σχόλιό σου, το οποίο λίγο μετά το μετέτρεψες σε 3 τελείες.
Άδειαζέ μας την γωνιά.

Admin,
πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να συνεχίσει έτσι κάτω από αυτές τις συνθήκες.


Χαιρομαι που το διαβασες "Εφη". Ησουν και η μονη που το διαβασες και φυσικα δεν το αποθηκευσες.

Βεβαια το να λες εσυ εμενα απατεωνα ειναι μια απιστευτη ειρωνεια. Από το investor αναρωτιόμουν πως μπορεις και κοιμασαι τα βραδια.

Χαιρομαι παντως που σε ξαναβρηκα εδω. Μου αρεσει να παρακολουθω την ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ πορεια σου με τον sir...

XANODOS δεν ειμαι ο φαντομας αλλά ουτε και το ψευτικο προσωπο που λεει η "Εφη". Εσυ μπορει να ξεκινησες τωρα στο Χρηματιστήριο, εγω εχω πάνω απο 30 χρονια, ειμαι το χαμογελαστο προσωπο.

Τη γωνια θα σου την αδειασω "Εφη"... Φανταζεσαι τι θα παρει τη θεση μου...

Αλλα να θυμασαι, για καθε αποφαση υπαρχει και μια συνεπεια


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση Ενκλώ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 01, 2009 11:58 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 1145
admin

please check his coordinates

για να δουμε εαν είναι ή οχι ο Φαντομας, ο άλλος ή ο άλλος γιατι χάσαμε και το μέτρημα τώρα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΣΑΓΔ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 02, 2009 9:34 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
karo έγραψε:
efh hQela na se rwthsw eida oti exeis dedomena apo to 1950,apo to monopoly einai ayta,giati egw exw apo to 85 kai meta,kai kati akoma apo to datatext pou pairnw intraday meta apo kana 6mhno xanontai ayta kai xanarxizoun ta intraday arxeia apo thn arxh dhladh 1 hmeras 2 ktl,kai se intraday bash perimenw kana dimhno na dw talantwtes xana,elpizw na katalabes ti ennow,sto monopoly yparxoun ta idia problhmata


Τα δεδομένα του δείκτη από το 1952 είναι μόνο μηνιαία και μου τα έδωσε από παλιά φίλος μου, χρηματιστηριακός παράγων, σε μορφή txt.
Έκτοτε, και για μία 3ετία περίπου συμπλήρωνα χειρόγραφα την μηνιαία data μέσα σε αυτό το txt αρχείο και από εκεί και πέρα την συμπληρώνω επίσης χειρόγραφα απ΄ευθείας στο file της από τον downloader.
Ανεβάζω το συμπιεσμένη αρχείο της σε μορφή txt, αλλά να ξέρεις πως θα πρέπει να συμπληρώσεις χειρόγραφα τις μηνιαίες τιμές από το 2005 και μετά..
Στο monopoly δεν υπάρχουν τα ίδια προβλήματα, καθ' ότι την end of day ή intraday data την κατεβάζεις σε μορφή txt για κάθε μέρα ξεχωριστά και απλά την προσθέτεις στα αρχεία σου κάνοντας convert στο downloader του ms.
Φαίνεται πως το datatext δεν δίνει την data σε μορφή txt.
Mπορείς όμως να λύσεις το πρόβλημά σου κάνοντας το εξείς.
Όταν "αλλάζει" το πακέτο δεδομένων, να κατεβάζεις το νέο της 1 ημέρας σε διαφορετικό φάκελλο και μετά να κάνεις συνένωση των 2 αρχείων από tools > merge, προσέχοντας το source folder να είναι το παλιό σου αρχείο ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ και το destination folder το νέο που θα συγκεντρώνει όλη τη data.
Επίσης καλό θα ήταν για αποφυγή λάθους, στα options του merge price data να έχεις τσεκαρισμένο το keep both.


Συνημμένα:
GD 1952 monthly.zip [8.56 KiB]
Έχει μεταφορτωθεί 393 φορές

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.
Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΣΑΓΔ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 02, 2009 10:34 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 08, 2009 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 436
alonedriver έγραψε:
μανος έγραψε:
Αν σας ελεγαν τον αυγουστο του 2008 οτι η ΕΤΕ θα παει 9 ευρω δεν θα το βρισκατε παρανοικο με βαση τον ισολογισμο της ; Εγω παντως το ειχα βρει και αγορασα στα 30 ευρω .Το σεναριο της Εφης ενας συναδελφος μου στο σχολειο που δουλευω μου το ειχε πει απο τον περασμενο Σεπτεμρβη οτι το χρηματηστηριο θα καταρεθσεικαι με παρακαλουσε να πουλησω. Τωρα μου ειπε οτι ειναι μοναδικη ευκαιρια να φυγω και να ασχοληθω ξανα μετα απο αρκετο καιρο.ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ: ΜΕ ΠΟΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΥΤΟΥΝ ΟΙ 1450 ΜΟΝΑΔΕΣ;
Το χειροτερο ειναι πως ο συναδελφος μου ειχε δωσει απο τοτε δυο νουμερα για το bear market που ζουμε.Το 2350-2400 και το2600-2650 με καλο σεναριο το πρωτο ,γιατι στο δευτερο μου ειπε οτι μετα θα παμε αρτετα κατω απο τις 800 μοναδες.
Ετσι αποφασισα να βγω και να περιμενω ,ελπιζωντας οι ανθρωποι που εμπιστευομαι να (Εφη, συναδελφος) να ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ και ας αγορασω ψηλοτερα αφου θα ειναι σιγουρο οτι ειμαστε σε bull market και ας βγαλω λιγοτερα.
Τελος θελω να πω οτι το 1930 το προβλημα ηταν σαφως ποιο απλο απο το τωρινο ,ασχετα απο το τι θελουν να μας παρουσιαζουν.Αληθεια τα 4 τρις τοξικων ομολογων τα θυμαται κανεις η μεσα στο γενικοτερο κλιμα εφοριας των τελευταιων μηνων εξαυλωθηκαν;

1. Επειδή ήταν παρανοϊκό (9 ευρώ) γι'αυτό εκεί έμεινε κάτι λεπτά και σε μερικές ημέρες πήρε την ανηφόρα. Extreme τιμές πάντα θα υπάρχουν και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Αυτός που πούλησε στα 9 τον σκέφτομαι και πόσο τον λυπάμαι...
2. Οι 1450 δεν δικαιολογούνται από κανένα θεμελιώδες παρά μόνο από την κατάρρευση του χρηματοπιστωτικού συστήματος παγκοσμίως και από παγκόσμια ύφεση που θα διαρκέσει χρόνια. Όμως αν γίνει αυτό θα γίνουν πρώτα τέτοιες κοινωνικές επαναστάσεις που η πτώση του χρηματιστηρίου θα είναι το λιγότερο. Δεν πρόκειται να το αφήσουν να γίνει αυτό διότι τα μεγάλα πορτοφόλια δεν θέλουν κατάρρευση του συστήματος.
3. Οι 800 μονάδες είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας φίλε μου, γιατί πρώτα θα έχει γίνει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος... Όσο πιθανό είναι ο μισθός σου να είναι 100 ευρώ στα επόμενα χρόνια άλλο τόσο πιθανό είναι να πάει ο ΓΔ 800 μονάδες.
4. Δικαίωμά σου να εμπιστεύεσαι όποιον θέλεις αλλά το θέμα δεν είναι ποιον εμπιστεύεσαι αλλά γιατί (τα επιχειρήματά του).
5. Το 1930 δεν ήταν καθόλου πιο απλό πρόβλημα από το σημερινό. Διαφορετικό σίγουρα αλλά πιο απλό όχι.
6. Τα τοξικά ομόλογα ήδη αγοράζονται στην Αμερική... Μήπως αυτό σου λέει κάτι? Μήπως βγαίνοντας από την ύφεση με ψηλό πληθωρισμό θα εξαϋλωθούν από τον πληθωρισμό και όχι ως δια μαγείας? Να στο θέσω αλλιώς. Την δεκαετία του 1980 η Ελλάδα είχε πληθωρισμό 15-20%. Αν έπαιρνες ένα στεγαστικό δάνειο με μηνιαία δόση 20.000 δρχ το 1985, αυτή η δόση το 1995 ήταν αστεία, διότι με τον πληθωρισμό και τις αυξήσεις των μισθών και των τιμών μειώνεται η πραγματική αξία του χρέους. Εκεί βασίζεται όλο το καπιταλιστικό-χρηματοπιστωτικό σύστημα. Πως πιστεύεις ότι θα ξεπληρώσει η Αμερική το δημόσιο χρέος της? Με ανάπτυξη δλδ πληθωρισμό... Είναι τόσο κοντά αλλά και τόσο δυσδιάκριτες έννοιες...
7. Και κάτι τελευταίο: αυτά που λέει η ΕΝΑΠ θα μπορούσαν να συμβούν ΜΟΝΟ στην περίπτωση που οι κεντρικές τράπεζες δεν μπορούσαν να δημιουργούν χρήμα από το πουθενά... Δυστυχώς ή ευτυχώς το παιχνίδι είναι στημένο και οι τράπουλες σημαδεμένες. Έχεις αναρωτηθεί πως δημιουργείται το χρήμα? Όταν απαντήσεις σ' αυτό το ερώτημα θα καταλάβεις πάρα πολλά για την ουσία του συστήματος.



Θα περιμένω όμως την απάντηση της ΕΝΑΠ...


Καλημέρα alonedriver.
Θα σου απαντήσω τελικά κάτω από αυτό το θέμα και αργότερα θα ζητήσω από τον Admin να μεταφέρει όλα τα σχετικά σχόλια στο Επίκαιροι σχολιασμοί.

Το τεράστιο δημοσιονομικό χρέος που σωρεύτηκε την τελευταία δεκαετία στις Η.Π.Α, γίνεται προσπάθεια για ακόμη μία φορά να το ΣΥΜΠΙΕΣΟΥΝ δια μέσου της κοπής πληθωριστικού χρήματος, ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΣ την ίδια πολιτική του παρελθόντος.
Όμως το κράτος των Η.Π.Α. δεν είναι πια το ίδιο.
Μετά την πρόωρη παγκοσμιοποίηση, έχει απωλέσει το μεγαλύτερο μέρος της ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ του βάσης, το οποίο μεταφέρθηκε σε χώρες χαμηλού εργατικού κόστους, με συνέπειες την απώλεια πολύ μεγάλου αριθμού θέσεων εργασίας αλλά και τις συνεχείς απολύσεις προσωπικού των επιχειρήσεων, λόγω μείωσης των πωλήσεων που προήλθαν από τις στρατιές των παραπάνω απολυμένων νεόπτωχων, των οποίων η αγοραστική δύναμη κατήλθε περίπου στο μηδέν…
Έχει διατηρήσει μόνο το marketing, το know how και το παιχνίδι με τα χρηματοοικονομικά εργαλεία...
Τα τελευταία απέφεραν με την σειρά τους τεράστια τοξικά σκουπίδια που μαζεύτηκαν κάτω από το χαλί της οικονομίας, ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ τις ανάγκες κοπής πληθωριστικού χρήματος, με σκοπό την χρηματοδότηση των απομειώσεων του πιστωτικού κλάδου που ΑΚΟΜΗ συνεχίζονται και την ενίσχυση των κεφαλαίων του κλάδου δια μέσου ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΩΝ, τα οποία υπέστησαν και εξακολουθούν να υφίστανται καθίζηση.
Επίσης, ενίσχυσε πρόσθετα τους ισολογισμούς των παραπάνω ιδρυμάτων ΩΡΑΙΟΠΟΙΟΝΤΑΣ τους, αντικαθιστώντας τον τρόπο αποτίμησης του ενεργητικού τους από mark to market σε mark to your choice market ( το τελευταίο είναι δική μου ονομασία ), παραπλανώντας με αυτό τον τρόπο τους επενδυτές.
Κατά συνέπεια ο στόχος της ανάπτυξης δια μέσου της ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗΣ αύξησης του πληθωρισμού, σύμφωνα με τα ΝΕΑ δεδομένα, ενέχει τον τεράστιο κίνδυνο ( εγώ τον θεωρώ σίγουρο ) για την οικονομία των Η.Π.Α να μετεξελιχθεί σε ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟ ΥΠΕΡΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ.
Γιατί η Fed, όταν ο « ελεγχόμενος» πληθωρισμός θα αρχίσει να αυξάνεται, ΔΕΝ θα μπορεί να αυξήσει τα επιτόκιά της, λόγω του τεράστιου κυβερνητικού χρέους και των μειωμένων εισοδημάτων των πολιτών της.
Επομένως, μία νέα φούσκα κατά την γνώμη μου ήδη δημιουργήθηκε στη θέση της παλιάς, εξ’ ου και η ΜΥΣΤΗΡΙΑ για τους περισσότερους τεράστια αύξηση της τιμής του ΧΡΥΣΟΥ τα τελευταία χρόνια.

_________________
Οι απόψεις, όσο με αφορά, θα είναι πάντα αυστηρά υποκειμενικές και
επ’ ουδενί επικουρικές σε λήψη ή ματαίωση οιασδήποτε επενδυτικής απόφασης
.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανάλυση ΣΑΓΔ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 02, 2009 12:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 10:11 pm
Δημοσιεύσεις: 725
Τοποθεσία: Αθήνα
ΕΝΑΠ έγραψε:
alonedriver έγραψε:
μανος έγραψε:
Αν σας ελεγαν τον αυγουστο του 2008 οτι η ΕΤΕ θα παει 9 ευρω δεν θα το βρισκατε παρανοικο με βαση τον ισολογισμο της ; Εγω παντως το ειχα βρει και αγορασα στα 30 ευρω .Το σεναριο της Εφης ενας συναδελφος μου στο σχολειο που δουλευω μου το ειχε πει απο τον περασμενο Σεπτεμρβη οτι το χρηματηστηριο θα καταρεθσεικαι με παρακαλουσε να πουλησω. Τωρα μου ειπε οτι ειναι μοναδικη ευκαιρια να φυγω και να ασχοληθω ξανα μετα απο αρκετο καιρο.ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ: ΜΕ ΠΟΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΥΤΟΥΝ ΟΙ 1450 ΜΟΝΑΔΕΣ;
Το χειροτερο ειναι πως ο συναδελφος μου ειχε δωσει απο τοτε δυο νουμερα για το bear market που ζουμε.Το 2350-2400 και το2600-2650 με καλο σεναριο το πρωτο ,γιατι στο δευτερο μου ειπε οτι μετα θα παμε αρτετα κατω απο τις 800 μοναδες.
Ετσι αποφασισα να βγω και να περιμενω ,ελπιζωντας οι ανθρωποι που εμπιστευομαι να (Εφη, συναδελφος) να ΜΗΝ ΔΙΚΑΙΩΘΟΥΝ και ας αγορασω ψηλοτερα αφου θα ειναι σιγουρο οτι ειμαστε σε bull market και ας βγαλω λιγοτερα.
Τελος θελω να πω οτι το 1930 το προβλημα ηταν σαφως ποιο απλο απο το τωρινο ,ασχετα απο το τι θελουν να μας παρουσιαζουν.Αληθεια τα 4 τρις τοξικων ομολογων τα θυμαται κανεις η μεσα στο γενικοτερο κλιμα εφοριας των τελευταιων μηνων εξαυλωθηκαν;

1. Επειδή ήταν παρανοϊκό (9 ευρώ) γι'αυτό εκεί έμεινε κάτι λεπτά και σε μερικές ημέρες πήρε την ανηφόρα. Extreme τιμές πάντα θα υπάρχουν και προς τα πάνω και προς τα κάτω. Αυτός που πούλησε στα 9 τον σκέφτομαι και πόσο τον λυπάμαι...
2. Οι 1450 δεν δικαιολογούνται από κανένα θεμελιώδες παρά μόνο από την κατάρρευση του χρηματοπιστωτικού συστήματος παγκοσμίως και από παγκόσμια ύφεση που θα διαρκέσει χρόνια. Όμως αν γίνει αυτό θα γίνουν πρώτα τέτοιες κοινωνικές επαναστάσεις που η πτώση του χρηματιστηρίου θα είναι το λιγότερο. Δεν πρόκειται να το αφήσουν να γίνει αυτό διότι τα μεγάλα πορτοφόλια δεν θέλουν κατάρρευση του συστήματος.
3. Οι 800 μονάδες είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας φίλε μου, γιατί πρώτα θα έχει γίνει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος... Όσο πιθανό είναι ο μισθός σου να είναι 100 ευρώ στα επόμενα χρόνια άλλο τόσο πιθανό είναι να πάει ο ΓΔ 800 μονάδες.
4. Δικαίωμά σου να εμπιστεύεσαι όποιον θέλεις αλλά το θέμα δεν είναι ποιον εμπιστεύεσαι αλλά γιατί (τα επιχειρήματά του).
5. Το 1930 δεν ήταν καθόλου πιο απλό πρόβλημα από το σημερινό. Διαφορετικό σίγουρα αλλά πιο απλό όχι.
6. Τα τοξικά ομόλογα ήδη αγοράζονται στην Αμερική... Μήπως αυτό σου λέει κάτι? Μήπως βγαίνοντας από την ύφεση με ψηλό πληθωρισμό θα εξαϋλωθούν από τον πληθωρισμό και όχι ως δια μαγείας? Να στο θέσω αλλιώς. Την δεκαετία του 1980 η Ελλάδα είχε πληθωρισμό 15-20%. Αν έπαιρνες ένα στεγαστικό δάνειο με μηνιαία δόση 20.000 δρχ το 1985, αυτή η δόση το 1995 ήταν αστεία, διότι με τον πληθωρισμό και τις αυξήσεις των μισθών και των τιμών μειώνεται η πραγματική αξία του χρέους. Εκεί βασίζεται όλο το καπιταλιστικό-χρηματοπιστωτικό σύστημα. Πως πιστεύεις ότι θα ξεπληρώσει η Αμερική το δημόσιο χρέος της? Με ανάπτυξη δλδ πληθωρισμό... Είναι τόσο κοντά αλλά και τόσο δυσδιάκριτες έννοιες...
7. Και κάτι τελευταίο: αυτά που λέει η ΕΝΑΠ θα μπορούσαν να συμβούν ΜΟΝΟ στην περίπτωση που οι κεντρικές τράπεζες δεν μπορούσαν να δημιουργούν χρήμα από το πουθενά... Δυστυχώς ή ευτυχώς το παιχνίδι είναι στημένο και οι τράπουλες σημαδεμένες. Έχεις αναρωτηθεί πως δημιουργείται το χρήμα? Όταν απαντήσεις σ' αυτό το ερώτημα θα καταλάβεις πάρα πολλά για την ουσία του συστήματος.



Θα περιμένω όμως την απάντηση της ΕΝΑΠ...


Καλημέρα alonedriver.
Θα σου απαντήσω τελικά κάτω από αυτό το θέμα και αργότερα θα ζητήσω από τον Admin να μεταφέρει όλα τα σχετικά σχόλια στο Επίκαιροι σχολιασμοί.

Το τεράστιο δημοσιονομικό χρέος που σωρεύτηκε την τελευταία δεκαετία στις Η.Π.Α, γίνεται προσπάθεια για ακόμη μία φορά να το ΣΥΜΠΙΕΣΟΥΝ δια μέσου της κοπής πληθωριστικού χρήματος, ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΣ την ίδια πολιτική του παρελθόντος.
Όμως το κράτος των Η.Π.Α. δεν είναι πια το ίδιο.
Μετά την πρόωρη παγκοσμιοποίηση, έχει απωλέσει το μεγαλύτερο μέρος της ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ του βάσης, το οποίο μεταφέρθηκε σε χώρες χαμηλού εργατικού κόστους, με συνέπειες την απώλεια πολύ μεγάλου αριθμού θέσεων εργασίας αλλά και τις συνεχείς απολύσεις προσωπικού των επιχειρήσεων, λόγω μείωσης των πωλήσεων που προήλθαν από τις στρατιές των παραπάνω απολυμένων νεόπτωχων, των οποίων η αγοραστική δύναμη κατήλθε περίπου στο μηδέν…
Έχει διατηρήσει μόνο το marketing, το know how και το παιχνίδι με τα χρηματοοικονομικά εργαλεία...
Τα τελευταία απέφεραν με την σειρά τους τεράστια τοξικά σκουπίδια που μαζεύτηκαν κάτω από το χαλί της οικονομίας, ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ τις ανάγκες κοπής πληθωριστικού χρήματος, με σκοπό την χρηματοδότηση των απομειώσεων του πιστωτικού κλάδου που ΑΚΟΜΗ συνεχίζονται και την ενίσχυση των κεφαλαίων του κλάδου δια μέσου ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΩΝ, τα οποία υπέστησαν και εξακολουθούν να υφίστανται καθίζηση.
Επίσης, ενίσχυσε πρόσθετα τους ισολογισμούς των παραπάνω ιδρυμάτων ΩΡΑΙΟΠΟΙΟΝΤΑΣ τους, αντικαθιστώντας τον τρόπο αποτίμησης του ενεργητικού τους από mark to market σε mark to your choice market ( το τελευταίο είναι δική μου ονομασία ), παραπλανώντας με αυτό τον τρόπο τους επενδυτές.
Κατά συνέπεια ο στόχος της ανάπτυξης δια μέσου της ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗΣ αύξησης του πληθωρισμού, σύμφωνα με τα ΝΕΑ δεδομένα, ενέχει τον τεράστιο κίνδυνο ( εγώ τον θεωρώ σίγουρο ) για την οικονομία των Η.Π.Α να μετεξελιχθεί σε ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟ ΥΠΕΡΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ.
Γιατί η Fed, όταν ο « ελεγχόμενος» πληθωρισμός θα αρχίσει να αυξάνεται, ΔΕΝ θα μπορεί να αυξήσει τα επιτόκιά της, λόγω του τεράστιου κυβερνητικού χρέους και των μειωμένων εισοδημάτων των πολιτών της.
Επομένως, μία νέα φούσκα κατά την γνώμη μου ήδη δημιουργήθηκε στη θέση της παλιάς, εξ’ ου και η ΜΥΣΤΗΡΙΑ για τους περισσότερους τεράστια αύξηση της τιμής του ΧΡΥΣΟΥ τα τελευταία χρόνια.


Ευχαριστώ για την τοποθέτηση. Θα σας απαντήσω το ΣΚ που θα υπάρχει περισσότερος χρόνος. Χαίρομαι που συμφωνείτε στο θέμα του πληθωρισμού! Το πάτε ακόμα πιο πέρα σε ΥΠΕΡΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ. Οκ. Δεν διαφωνούμε στην ουσία αλλά στο γιατί γίνεται έτσι... Δυστυχώς ή ευτυχώς η Αμερική δεν είναι ένα απλό κράτος που μπορεί να πάει και άσχημα. Είναι η έδρα όλων των παγκόσμιων συμφερόντων όλου του σύγχρονου οικονομικού συστήματος. Δεν θα έχει τελικά πρόβλημα διότι τα παγκόσμια συμφέροντα έχουν δομήσει τέτοιους μηχανισμούς μέσω της Αμερικής (σε στρατιωτικές υποδομές και άλλα...) για να επιβάλλουν τα θέλω τους διεθνώς που δεν θα πετάξουν στα σκουπίδια. Είναι πολιτικό τελικά το θέμα. Ξέρω είναι λίγο γενικότητες αυτά αλλά θα προσπαθήσω το ΣΚ να επανέλθω με ολοκληρωμένη απάντησή μου.

_________________
There are two ways to conquer and enslave a nation. One is by the sword. The other is by debt. John Adams (1735-1826)
Join the zeitgeist movement - http://thezeitgeistmovement.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 02, 2009 3:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3653
Καλησπέρα...

Αν κάποια στιγμή έχετε χρόνο θα ήθελα την γνώμη σας για την ΠΣΥΣΤ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 231 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Majestic-12 [Bot] και 489 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr