neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 231 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 12:40 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Μάιος 06, 2009 6:13 pm
Δημοσιεύσεις: 84
Κυριε Φαντομα
Κατ αρχας θερμως ευχαριστω για τα καλα σας λογια και το ενδιαφερον .Οσον αφορα την απωλεια της κωμης σας η οποια ελπιζω να ειναι τελειως προσκαιρος ,πιθανον να ειχε αποτραπει ,εαν επικεντρουτο η προσοχη σας εις τας βαθυστοχαστους αναλυσεις και σχολια τα οποια παρατιθενται εις τον παροντα χωρον οστις τοσον γενναιοδωρα μας φιλοξενει ,και ουχι εις αμφιβολου εγκυροτητος διαδικτυακους τοπους .
φιλικωτατα


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 12:51 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
Παράθεση:
και ουχι εις αμφιβολου εγκυροτητος διαδικτυακους τοπους


χαχαχαχα

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 05, 2009 1:36 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
Θα σας απαντήσω κύριε Frenchie και κύριε Verdadeiro, όσο μπορώ πιο διεξοδικά και λογικά μέσα στο τριήμερο που ακολουθεί. Αυτή τη στιγμή δεν έχω πολύ χρόνο.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 11, 2009 8:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 10:11 pm
Δημοσιεύσεις: 725
Τοποθεσία: Αθήνα
Όφειλα μια τοποθέτηση στην ΕΝΑΠ από πολλές ημέρες...

Η πιστωτική κρίση αντιμετωπίστηκε με χαλάρωση της νομισματικής πολιτικής κυρίως στις αγορές δολαρίου αλλά και διεθνώς. Αυτό έγινε με την μείωση στο μηδέν του παρεμβατικού επιτοκίου της Fed και της BOE και στο 1% της ΕΚΤ αλλά και με μη συμβατικά μέτρα όπως "αγορά" κρατικών ομολόγων αλλά και εταιρικών ομολόγων!!! Δλδ με αγορά χρέους εκτυπώθηκαν νέα χρήματα και αυξήθηκε η ρευστότητα σε πρωτοφανή επίπεδα, έτσι ώστε να αποκατασταθεί η απίστευτη έλλειψη ρευστότητας του περασμένου Οκτωβρίου. Τότε που να θυμίσω είχε παγώσει η διατραπεζική αγορά και οι τράπεζες δανείζονταν η μία από την άλλη μέχρι και με πάνω από 5%! Προφανώς είχε παγώσει κάθε πιστωτική επέκταση με τέτοιο απαγορευτικό κόστος χρήματος. Το κόστος της διατραπεζικής οφειλόταν σε 2 παράγοντες: Στην έλλειψη ρευστότητας (λόγω πτώσης αγορών και deleveraging) και στην μη εμπιστοσύνη στους τραπεζικούς ισολογισμούς λόγω του βουνού των τοξικών subprimes και των παραγώγων προϊόντων τους.

Από τότε ως τώρα έχουν γίνει απίστευτα βήματα ομαλοποίησης:
1. Αποκαταστάθηκε πλήρως η ρευστότητα στο σύστημα (ίσως υπάρχει και σε υπερβολικό βαθμό)
2. Αποκαταστάθηκε η εμπιστοσύνη στις διατραπεζικές αγορές (euribor κοντά στο 1% libor κάτω από 1%)
3. Πάρθηκαν πολιτικές αποφάσεις που εξασφάλισαν ότι δεν θα αφεθούν τράπεζες σαν την leehman brothers και την bear sterns να καταρρεύσουν με κάθε κόστος.

Τι δεν έχει γίνει ακόμα:

Η χρηματοπιστωτική κρίση επεκτάθηκε όμως και στην πραγματική οικονομία με αποτέλεσμα την υποχώρηση των ΑΕΠ και την αύξηση της ανεργίας με το φόβο μείωσης του οικονομικού κύκλου. Πως η αποκατάσταση της πιστωτικής πίστης θα θεραπεύσει την πραγματική οικονομία είναι μια πιο μακροχρόνια διαδικασία και θα χρειαστεί κανένα χρόνο ακόμα.

Παρενέργειες:
1. Στασιμο-Πληθωρισμός: Με την διατήρηση των επιτοκίων σε τόσο χαμηλά επίπεδα σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα τροφοδοτείται αναμφίβολα ο πληθωρισμός, με την ουσιαστικά πλασματική αποκατάσταση των τιμών ΟΧΙ λόγω οικονομικής ανάπτυξης και αυξημένης ζήτησης αλλά λόγω διόγκωσης τιμών χρηματιστηριακά αλλά και λόγω της αποδυνάμωσης του δολαρίου που είναι το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ και συνεπώς η αποδυνάμωσή του και μόνο εκτινάσσει τις τιμές των αγαθών.
2. Διόγκωση των κρατικών ελλειμάτων και των δημόσιων χρεών των κρατών. Αυτό κατανέμει το "χρεος" της πιστωτικής φούσκας (άδικα μεν αλλά έτσι είναι) σε όλους (άσχετα αν είχαν συμμετάσχει σ' αυτό το πανηγύρι ή όχι). Οι ελλειματικοί προυπολογισμοί θα φέρουν περισσοτερους φόρους και ελαστικότερες εργασιακές σχέσεις εις βάρος αυτών που στην τελική δεν έφταιξαν γι αυτήν την παγκόσμια κρίση.

Το στοίχημα:
Το παγκόσμιο στοίχημα είναι αν τα μέτρα των κυβερνήσεων παγκοσμίως θα είναι αρκούντως δίκαια και θα αποτρέψουν κοινωνικές επαναστάσεις που θα επακολουθήσουν αν δεν βγούμε γρήγορα από την κρίση. Και είναι προς το συμφέρον του κεφαλαίου να βγούμε πια γρήγορα από την κρίση για να ζήσουν οι σκλάβοι και να δουλεύουν περισσότερο και να όχι να επαναστατήσουν.

Το ερωτηματικό:
Η παντοκρατορία του δολαρίου και της Αμερικανικής Οικονομίας θα συνεχιστεί? Το αυξημένο κόστος χρηματοδότησης του δημοσίου χρέους των ΗΠΑ με την άυξηση των επιτοκίων των 10ετών και 30ετών ομολόγων βάζει επικίνδυνα αγκάθια στο δρόμο προς την ανάπτυξη. Αν το κόστος αναχρηματοδότησης της αγοράς κατοικίας στις ΗΠΑ δεν παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα ώστε να εξαφανιστεί το βάρος των τοξικών subprimes απο τους ισολογισμούς των τραπεζών θα καθυστερήσει η ανάπτυξη και μπορεί να δούμε τον λεγόμενο στασιμοπληθωρισμό.

Τι να κάνουμε?
Δύσκολο να απαντηθεί. Προσωπική μου άποψη είναι ότι για πολιτικούς λόγους η Αμερική θα συνεχίσει να είναι η πρωτοπόρος οικονομία και στρατιωτική μηχανή του πλανήτη διότι είναι το όχημα του κεφαλαίου για τα παγκόσμια σχέδιά του. Άρα όσα προβλήματα και αν εμφανιστούν στην πορεία θα ξεπεραστουν και θα μπούμε σε εναν νέο ανοδικο κύκλο μέχρι την επόμενη κρίση με άλλη αφορμή αλλά με τα ίδια σενάρια. Τουλάχιστον ας πάρουμε πολύτιμες εμπειρίες από αυτήν την κρίση για να μην χάνουμε περιουσίες υπό το κράτος πανικού ή και απληστίας.

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι οι αγορές σε ένα σύστημα εν γένει πληθωριστικό είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΕΣ να πηγαίνουν σε υψηλότερες τιμές με διαλλείματα κρίσεων που επισυμβαίνουν με διάφορες αφορμές. Αν οι αγορές πάνε μόνο κάτω τότε το λιγότερο που θα χασουμε είναι τα χρήματα μας. Θα γίνουν πόλεμοι, επαναστάσεις και θα αλλάξει ο τρόπος κοινωνικής και πολιτικής οργάνωσης του πλανήτη με το τρόπο που τον ξέρουμε σήμερα.

_________________
There are two ways to conquer and enslave a nation. One is by the sword. The other is by debt. John Adams (1735-1826)
Join the zeitgeist movement - http://thezeitgeistmovement.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 20, 2009 5:40 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:50 pm
Δημοσιεύσεις: 11
Αγαπητή ΕΝΑΠ, κυρία Έφη διαβάζω τα δημοσιεύματα του οικονομικού τύπου, αλλά και εδώ τους φίλους που γράφουν στο θέμα της ΛΑΝΕΤ, ότι η εταιρία κλείνει έχοντας αρχίσει το μοιρολόι και έχω κλονιστεί δεν σας κρύβω. Μήπως πρέπει να σας θυμίσω ότι με βάλατε να αγοράσω μετοχές της Λανέτ εξωχρηματιστηριακώς? Σας εμπιστεύτηκα, αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να κλονίζομαι. Μήπως και οι άλλες επιλογές σας, τις οποίες πάλι τις εμπιστεύτηκα, ΜΑΙΚ, ΠΕΤΖΚ, ΕΝΚΛΩ έχουν την ίδια κατάληξη?
Δεν σας το κρύβω ότι τελευταία έχω και προβλήματα με το σπίτι μου. Η σύζυγος μόλις είδε τι μετοχές αγόρασα με έχει κράξει. Ρώτησε κάποιους γνωστούς της που ασχολούνται χρόνια με το Χρηματιστήριο και της είπαν τα χειρότερα για τις εταιρίες που με βάλατε να αγοράσω.
Εγώ σας εμπιστεύομαι, αν και όπως σας είπα έχω λίγο κλονιστεί.
Μήπως θα μπορούσα να έχω τα προσωπικά σας στοιχεία που μου τα ζητάει η σύζυγος? Στείλτε τα μου με ένα προσωπικό μήνυμα.

Φιλικά (αλλά προβληματισμένος)[/quote]

Κυρία Εφη γεια σας,
συμπληρώθηκε ηδη ενας μήνας και δεν έχω απάντησή σας στο παραπάνω.Φαίνεται σας διέφυγε.
Πιστεύω οτι κάθε καλοπροαίρετος (εκτός απο καλόκαρδος) συνομιλητής δεν θα είχε σοβαρή αντίρρηση για μια επικοινωνία με κάποιες διευκρινήσεις, σε σχέση με τις μετοχές που τοποθετήθηκα κατόπιν υπόδειξης σας.Είναι το λιγότερο που οφείλετε να κάνετε.
Στην τελική βγάλαμε δυο δεκάρες απο ΕΝΚΛΩ και ΜΑΙΚ ,αν όμως χαθούν τα λεφτά στη ΛΑΝΕΤ -που είναι σχεδόν σίγουρο-τότε είμαι στο κόκκινο χαμένος ανεπανόρθωτα. :shock:
Περιμένοντας την απάντησή σας. :?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 20, 2009 7:04 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
spectrum έγραψε:
Αγαπητή ΕΝΑΠ, κυρία Έφη διαβάζω τα δημοσιεύματα του οικονομικού τύπου, αλλά και εδώ τους φίλους που γράφουν στο θέμα της ΛΑΝΕΤ, ότι η εταιρία κλείνει έχοντας αρχίσει το μοιρολόι και έχω κλονιστεί δεν σας κρύβω. Μήπως πρέπει να σας θυμίσω ότι με βάλατε να αγοράσω μετοχές της Λανέτ εξωχρηματιστηριακώς? Σας εμπιστεύτηκα, αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να κλονίζομαι. Μήπως και οι άλλες επιλογές σας, τις οποίες πάλι τις εμπιστεύτηκα, ΜΑΙΚ, ΠΕΤΖΚ, ΕΝΚΛΩ έχουν την ίδια κατάληξη?
Δεν σας το κρύβω ότι τελευταία έχω και προβλήματα με το σπίτι μου. Η σύζυγος μόλις είδε τι μετοχές αγόρασα με έχει κράξει. Ρώτησε κάποιους γνωστούς της που ασχολούνται χρόνια με το Χρηματιστήριο και της είπαν τα χειρότερα για τις εταιρίες που με βάλατε να αγοράσω.
Εγώ σας εμπιστεύομαι, αν και όπως σας είπα έχω λίγο κλονιστεί.
Μήπως θα μπορούσα να έχω τα προσωπικά σας στοιχεία που μου τα ζητάει η σύζυγος? Στείλτε τα μου με ένα προσωπικό μήνυμα.

Φιλικά (αλλά προβληματισμένος)

Κυρία Εφη γεια σας,
συμπληρώθηκε ηδη ενας μήνας και δεν έχω απάντησή σας στο παραπάνω.Φαίνεται σας διέφυγε.
Πιστεύω οτι κάθε καλοπροαίρετος (εκτός απο καλόκαρδος) συνομιλητής δεν θα είχε σοβαρή αντίρρηση για μια επικοινωνία με κάποιες διευκρινήσεις, σε σχέση με τις μετοχές που τοποθετήθηκα κατόπιν υπόδειξης σας.Είναι το λιγότερο που οφείλετε να κάνετε.
Στην τελική βγάλαμε δυο δεκάρες απο ΕΝΚΛΩ και ΜΑΙΚ ,αν όμως χαθούν τα λεφτά στη ΛΑΝΕΤ -που είναι σχεδόν σίγουρο-τότε είμαι στο κόκκινο χαμένος ανεπανόρθωτα. :shock:
Περιμένοντας την απάντησή σας. :?


Θα σας απαντήσει ο Φαντομάς κύριε Spectrum.
Είστε πρόβατο με περικεφαλαία, άξιος της μοίρα σας.
Μην περιμένετε απαντήσεις από την κυρία. Πείτε της κανένα μπράβο, δώστε της συγχαρητήρια και θα δείτε για πότε θα απαντήσει.
Και να θυμάστε κύριε Spectrum προβατάρα με περικεφαλαία, η κυρία δεν κάνει ποτέ λάθη, εσείς είστε πρόβατα που δεν ξέρετε να αξιοποιήσετε τα διαγράμματα, τα ματζούνια και και τις χειρομαντίες.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 21, 2009 12:15 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 2:32 pm
Δημοσιεύσεις: 34
θα σε παιξω κανα πλακοτο? εμαθες καθολου ταβλακι? γιατι απο χριματιστιριο εισαι αστα να πανε!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 21, 2009 8:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
KAISARAS έγραψε:
θα σε παιξω κανα πλακοτο? εμαθες καθολου ταβλακι? γιατι απο χριματιστιριο εισαι αστα να πανε!!!

Ταβλαδόρε κύριε Καίσαρα, τραβάτε να πάρετε κανένα ΕΝΚΛΩ και κανένα ΚΛΩΝΑΡΙ.
KAISARAS έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΥΧΟΜΑΙ! Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΙΣ! ΑΝ ΜΠΩΡΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΕΝΚΛΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ.

KAISARAS έγραψε:
καλημερα σου! ηθελα να ρωτισω εαν ισχειυ το ιδιο και για την κλωνατεξ. διακρινω στο τελευτεω διαγραμα οτι αναγραφεται!

Τώρα τι τάβλι να σας παίξω. Για ανοικτοποπούλη σας κόβω με τέτοια πραμάτεια που έχετε.
Ψιτ μαστόρια. Μην ξεχνιέστε. Δείτε τιμή ΕΝΚΛΩ την επόμενη δεκαετία
viewtopic.php?f=84&t=135&p=685#p685
Ήρθε και ο κυρ Καίσαρας να μας κάνει μαθήματα. Βρε μην μασάτε, τα Χρηματιστήρια θα πέσουν, DOW 3300, ΓΔ 800, ΕΤΕ 2,5, αλλά τα Κλωνάρια σας θα πετάνε εις το ταμπλό.
Πετάει ο γάιδαρος? Πετάει. Αφού το λέει η μεγάλη μας αναλύτρια και σιγοντάρει ο κύριος ΚΑΙΣΑΡΑΣ.
Όχι μόνο πετάνε τα γαϊδούρια, αλλά κάνουν και πτήσεις δίπλα στα πρόβατα, μέχρι το Φεγγάρι φτάνουν.

Εσείς κύριε Spectrum προβατάρα με περικεφαλαία, ακόμη απάντηση περιμένετε? Βρε δεν έχετε καταλάβει ότι έχετε πέσει στα Σαγόνια της ΕΝΑΠ. Φεύγα πρόβατο από τα Χρηματιστήρια. Όξωωωωωωω και μην ξανασχοληθείς. Παίξτε τάβλι με τον κύριο Καίσαρα τον υποτακτικό της μεγάλης αναλύτριας.
Όξωωωωωωωωω απο το ΧΑΑ.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 21, 2009 8:39 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 8:23 pm
Δημοσιεύσεις: 730
spectrum έγραψε:
Αγαπητή ΕΝΑΠ, κυρία Έφη διαβάζω τα δημοσιεύματα του οικονομικού τύπου, αλλά και εδώ τους φίλους που γράφουν στο θέμα της ΛΑΝΕΤ, ότι η εταιρία κλείνει έχοντας αρχίσει το μοιρολόι και έχω κλονιστεί δεν σας κρύβω. Μήπως πρέπει να σας θυμίσω ότι με βάλατε να αγοράσω μετοχές της Λανέτ εξωχρηματιστηριακώς? Σας εμπιστεύτηκα, αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να κλονίζομαι. Μήπως και οι άλλες επιλογές σας, τις οποίες πάλι τις εμπιστεύτηκα, ΜΑΙΚ, ΠΕΤΖΚ, ΕΝΚΛΩ έχουν την ίδια κατάληξη?
Δεν σας το κρύβω ότι τελευταία έχω και προβλήματα με το σπίτι μου. Η σύζυγος μόλις είδε τι μετοχές αγόρασα με έχει κράξει. Ρώτησε κάποιους γνωστούς της που ασχολούνται χρόνια με το Χρηματιστήριο και της είπαν τα χειρότερα για τις εταιρίες που με βάλατε να αγοράσω.
Εγώ σας εμπιστεύομαι, αν και όπως σας είπα έχω λίγο κλονιστεί.
Μήπως θα μπορούσα να έχω τα προσωπικά σας στοιχεία που μου τα ζητάει η σύζυγος? Στείλτε τα μου με ένα προσωπικό μήνυμα.

Φιλικά (αλλά προβληματισμένος)


Κυρία Εφη γεια σας,
συμπληρώθηκε ηδη ενας μήνας και δεν έχω απάντησή σας στο παραπάνω.Φαίνεται σας διέφυγε.
Πιστεύω οτι κάθε καλοπροαίρετος (εκτός απο καλόκαρδος) συνομιλητής δεν θα είχε σοβαρή αντίρρηση για μια επικοινωνία με κάποιες διευκρινήσεις, σε σχέση με τις μετοχές που τοποθετήθηκα κατόπιν υπόδειξης σας.Είναι το λιγότερο που οφείλετε να κάνετε.
Στην τελική βγάλαμε δυο δεκάρες απο ΕΝΚΛΩ και ΜΑΙΚ ,αν όμως χαθούν τα λεφτά στη ΛΑΝΕΤ -που είναι σχεδόν σίγουρο-τότε είμαι στο κόκκινο χαμένος ανεπανόρθωτα. :shock:
Περιμένοντας την απάντησή σας. :?[/quote]

Ορίστε κύριε Spectrum σας βρήκα πελάτη, να του χώσετε τα ΛΑΝΕΤ σας
ΕΝΑΠ έγραψε:
Μεταφέρω από άλλο φόρουμ τις 3 τελευταίες ( πιστεύω ) αναλύσεις μου στην Λανέτ, για να αποδείξω - υποδείξω πως δουλεύει στην πράξη μία σωστή ανάλυση, δια μέσου της οποίας ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ περιπέτειες και οικονομικές καταστροφές όσων προτιμούν να επενδύουν ΣΥΝΕΤΑ χωρίς να ΠΑΡΑΣΥΡΟΝΤΑΙ από τις φήμες και τις διάφορες ΣΕΙΡΗΝΕΣ της αγοράς.
Επίσης μεταφέρω σε παράθεση ( λόγω του μέγιστου αριθμού 3 των συννημένων αρχείων )από το http://www.enap.capitalblogs.gr και την τελευταία ανάλυση της μετοχής, αφ' ότου είχε τεθεί σε αναστολή και πριν από το reverse split που αποφάσισε η συνέλευση της εισηγμένης σε αναστολή εταιρείας, για να αποδείξω - υποδείξω πως ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύει στην πράξη η ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ των επενδυτών που ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ στην μετοχή, είτε λόγω άγνοιας της τεχνικής μορφής ανάλυσης, είτε λόγω γνώσης αυτής αλλά παράβασης των επιταγών της.
Σε εύθετο χρόνο θα αναφερθώ και πάλι στη ΛΑΝΕΤ, σχολιάζοντας ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ την πορεία της μέσα στο χρόνο και την κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί, ευελπιστώντας σε αποκομιδή χρήσιμων συμπερασμάτων για το ΜΕΛΛΟΝ της.

* δηλώνω πως δεν ήμουν ΠΟΤΕ κάτοχος μετοχών της εταιρείας, παρ' όλα αυτά θα ήμουν πρόθυμη να αγοράσω στην τιμή των 0,12 ευρώ, τιμή που διαμορφώθηκε κατά την διάρκεια των ΜΟΝΑΔΙΚΩΝ ΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ της ώρας της τελευταίας μέρας διαπραγμάτευσής της, κάτι που δεν κατάφερα να πραγματοποιήσω.


Στα 0,12 αγοράζει η κυρία αναλύτρια. Ήθελε να αγοράσει στα 0,12 και δεν πρόλαβε το κελεπούρι. Ώρε τι διαβάζουμε. Να ο πελάτης κύριε Spectrum . Δώστε της τα δικά σας κομμάτια στα 0,12 που δεν πρόλαβε να πάρει το κελεπούρι.
Αντί να κάνει το σταυρό της που τη γλύτωσε, συνεχίζει να λέει τα δικά της.
Αμετανόητη και επικίνδυνη.

_________________
Ο αγών ξεκίνησε. Πίσσα και πούπουλα στους γιαλαντζί αναλυτές.
<<Μηδέν εις το Πηλίκον>>


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 21, 2009 11:35 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Απρ 15, 2009 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 1145
Κύριε Σπεκτρουμ (Φαντομά)

Η ΕΝΑΠ δεν έχει μετοχές της ΛΑΝΝΕΤ.
Ρωτήστε εμενα που έχω, και παρακολουθώ τα δρόμενα... οτι θέλετε.

Α! παρεπιπτόντως πέρασε ενας μήνας και δεν έκλεισε!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 231 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 257 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr