neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 8:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3652
Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! - Τι υποστηρίζουν 11 ξένοι οίκοι

13:46 - 23 Ιούλιος 2009
Ράλι μέχρι και 20% «βλέπουν» οι κορυφαίοι διεθνείς αναλυτές για τις ευρωπαϊκές μετοχές μέχρι τα τέλη του 2009! Οπως τονίζουν, η βελτίωση της κερδοφορίας θα πυροδοτήσει το μεγαλύτερο ράλι που έχει πραγματοποιήσει η ευρωπαϊκή αγορά από το 2006!Σε αυτό το συμπεράσμα κατέληξαν οι προβλέψεις για την πορεία της αγοράς μέχρι τα τέλη του 2009, 11 κορυφαίων διεθνών οίκων και συγκεκριμένα των : Μοrgan Stanley, Societe Generale Cross Asset, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Nomura, UBS, ING Groep, ABN Amro, Exane, Natixis, Sal Oppenheim και Credit Suisse. Ο μέσος όρος των 11 αυτών προβλέψεων φέρνει το ράλι στο 11%.H αύξηση της κερδοφορίας θα «δικαιολογήσει» τις υψηλότερες αποτιμήσεις που εχουν υπάρξει από τον Δεκέμβριο του 2003 και θα προσελκύσει έντονα τους επενδυτές, κάνοντας το ράλι στην Ευρώπη αυτούς τους τελευταίους έξι μήνες του έτους, να είναι τεράστιο.

Οπως σχολιάζει ο κ. Kilian de Kertanguy, διαχειριστής κεφαλαίων στην Cholet-Dupont Gestion, τα τεράστια κέρδη από τις μετοχές θα συσχετιστούν άμεσα με την πολύ καλή κερδοφορία και το σημαντικό είναι πως υπάρχει τεράστια ρευστότητα στο περιθώριο, που περιμένει για να μπει στην αγορά.

Αν και οι bears εξακολουθούν να υπάρχουν, και συγκεκριμένα η Morgan Stanley και η Sal Oppenheim που προβλέπουν πτώση των ευρωπαϊκών μετοχών από 0,1 έως 6,4% στο β΄εξάμηνο, οι υπόλοιποι 9 διεθνείς οίκοι «βλέπουν» ράλι μέχρι και 20%

Στους bulls λοιπόν συμπεριλαβάνονται η Natixis που βλέπει ράλι 20%, η JP Morgan που τοποθετεί τα κέρδη μέχρι τον Δεκέμβριο στο 19%, η UBS που τοποθετεί τον πύχι του ράλι στο 18%, η Goldman Sachs που εκτιμά άνοδο 14%, καθώς και η Societe Generale, η Credit Suisse και η ABN Amro που βλέπουν ράλι της τάξης του 12% μέχρι τα τέλη του 2009.

Κ.Ε.
---------------------------------------------------------------
http://www.reporter.gr/default.asp?pid= ... aid=219178

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 8:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 01, 2009 7:22 pm
Δημοσιεύσεις: 3171
Μροστα στο μεγαλυτερο rally ολων των εποχωνΠίσω

ζουμε (σημερα) στο 1971
εχει συμβει η πετρελαίκη κριση και ενα διαμερισμα 4 δωματιων κανει 100.000
το 1974 κανει 400.000
το 1980 κανει 1.000.000.
οποιος καταλαβαινει αγοραζει
το ζητημα ειναι οτι τωρα εχουμε στρωματεξ και τα λεπτα δεν θα εχουν αξια ουτε για στρωμα.
μηπως καποιος θυμαται καποια κριση που να πληρωσαν τη νυφη αυτοι που χρωσταγαν?
δεν υπαρχει καμοια αλλη λυση για το συστημα
το μονο ερωτημα ειναι αν το κανουν απευθειας ή εαν προσπαθησουν να κανουν οτιδηποτε αλλο, τους κρεμασουμε, και μετα το κανουν.
επισης προετοιμαστειτε ψυχολογικα για την ανοδο της τιμης των ακινητων τον επομενο μηνα
Διαβάστε το υπόλοιπο κείμενο
στην αμερικη και στην αγγλια
εαν παρακολουθουσε κανεις τις προθηκες των μεσιτικων θα ειχε δει οτι εχουν εξαφανιστει τα "ενοικιαζεται"
αυτο σημαινει οτι οι τιμες ενοικιασεως ετοιμαζονται για απογειωση
συνεπως μονο καποιος "αγαθος" ιδιοκτητης δεν θα ζητησει αυξηση.
η ιστορικη αξια ενος 4αριου ηταν εισοδηματα 10-15 ετων
(*40.000=400.000~600.000)
ποτε στην ιστορια δεν ειχαν βρεθει να αγοραζονται με εισοδηματα 3-5 ετων
(*40.000=120.000~200.000)
αυτο που λεω ειναι οτι αυτο θα διορθωθει
οσοι δεν εχουν σπιτια-οικοπεδα ας αγορασουν γιατι στη ζωη τους δεν θα ξαναεχουν τετοια ευκαιρια
οσοι εχουν σπιτια που τους αρεσουν, να τα χαιρονται !!!!!!!!!!!!!!

προτεινω για αυτους που ασχολουνται με μετοχες να αγορασουν οσο μπορουν για το πρωτο ανοδικο κυμα (περιπου 1 χρονος) και με τα κερδη τους ειται να περιμενουν την διορθωση στα 2200 ή να επενδυσουν σε ακινητα
για αυτους που τρεμουν το ΧΑΑ ειναι ή καλυτερη ευκαιρεια για αγορα ακινητου
το γκαρσονιερα ή διαμερισμα ειναι ψευτοδιλημα
στο διαμερισμα μενεις και εισπρατεις κοινονικη οφελεια απο την αξια του ενω απο την γκρσονιερα εχεις μεγαλη αποδοση.
Tο χαα εχει προηγηθει της πτωσεως της ευρωπης και της αμερικης,
πραγμα που αποδεικνυει οτι στην ελλαδα κατοικοεδρευουν ηγετικα στελεχη της συμμοριας και
θα προηγηθει και της ανοδου

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΟΔΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΩ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΟΔΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΟΡΘΩΣΕΩΝ.
ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 3-8 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ
ΝΕΟ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 16/3/2009 ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ.
13/3/2009 10:52 από xristos 666

_________________
Μόνον εκείνοι που έρπουν δεν πέφτουν ποτέ.
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:52 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 624
Εχω μια απορία από το capital που σε πρωτοδιαβασα: το 666 σημαίνει κάτι? μήπως σου λέει ο αντίχριστος το μέλλον ρε μπαγάσα??

_________________
easy come, easy go


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:15 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 3:05 pm
Δημοσιεύσεις: 420
...


Τελευταία επεξεργασία από negentropist και Σάβ Αύγ 15, 2009 12:25 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3652
negentropist έγραψε:
IOLAS έγραψε:
... το 666 σημαίνει κάτι ? ...


Άπειρες εκδοχές ... Ορίστε μόνο δύο:

666 = 1 + 2 + 3 + 4 + ... + 33 + 34 + 35 + 36 :lol:


Κάνα σχόλιο για το ράλι που έχει αρχίσει και συζητιέται?

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:33 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 3:05 pm
Δημοσιεύσεις: 420
...


Τελευταία επεξεργασία από negentropist και Σάβ Αύγ 15, 2009 12:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 10:45 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3652
negentropist έγραψε:
Αγαπητέ michael, τα πάντα μπορούν να συμβούν μέχρι το τέλος του 2009.

Έχω τη γνώμη ότι πιθανότητες υπάρχουν και για άγρια άνοδο, αλλά και για άγρια πτώση. Είναι θέμα συγκυριών τι θα "κάτσει" τελικά.

Το μόνο που δεν υπάρχει είναι ... προφήτες :D


Οκ…

Προφητείες δεν υπάρχουν θα συμφωνήσω. Εκτιμήσεις όμως υπάρχουν. Η δική σας?

Αυτό που γράψατε είναι το αυτονόητο. Θα ανέβει ή θα πέσει ή και τα 2.

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 11:17 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 3:05 pm
Δημοσιεύσεις: 420
...


Τελευταία επεξεργασία από negentropist και Σάβ Αύγ 15, 2009 12:43 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 11:35 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3652
negentropist έγραψε:
Σε παλαιότερο post μου είχα εκτιμήσει οτι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για ραγδαία πτώση μέχρι το τέλος του 2009, δηλαδή πιο κάτω και απο τα προηγούμενα χαμηλά!

Σε γενικές γραμμές ακόμη εκτιμώ το ίδιο ... :roll: :)

Παράλληλα όμως γνωρίζω οτι κατά βάθος αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, ούτε για εμένα, αλλά ούτε για κανέναν άλλον ! :)

Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά με τους κάθε είδους ... προφήτες, που πάντα προσπαθούν προκαταβολικά να πείσουν τρίτους ότι η εκτίμησή τους θα επαληθευτεί, ενώ δεν υπάρχει καμμία απολύτως εγγύηση για κάτι τέτοιο !


Οκ….

Δεν καταλαβαίνω όμως σε ποιους αναφέρεστε ως προφήτες και γιατι.

Στους 11 ξένους οίκους?

Το να λέτε ότι : «Παράλληλα όμως γνωρίζω οτι κατά βάθος αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, ούτε για εμένα, αλλά ούτε για κανέναν άλλον !»

Για εσάς μπορεί να μην σημαίνει απόλυτος τίποτα…

Όπως και για εμένα δεν σημαίνει τίποτα η εκτίμηση των 11 ξένων οίκων.

Δεν σας βγάζει από την κατηγορία του «Προφήτη» σύμφωνα με τα δικά σας δεδομένα, γιατί και εσείς μια εκτίμηση κάνετε και μάλιστα με συγκεκριμένο χρονικό ορίζοντα «είχα εκτιμήσει οτι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες για ραγδαία πτώση μέχρι το τέλος του 2009, δηλαδή πιο κάτω και απο τα προηγούμενα χαμηλά!»

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερχεται το μεγαλύτερο ράλι των τελευταίων τριών ετών! ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 23, 2009 11:45 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2009 3:05 pm
Δημοσιεύσεις: 420
...


Τελευταία επεξεργασία από negentropist και Σάβ Αύγ 15, 2009 12:42 am, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 265 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr