neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ανέβηκε, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη 10/12/2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 07, 2010 3:58 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2010 3:00 am
Δημοσιεύσεις: 388
Καλημέρα σας,

αύριο, Παρασκευή 10/12/2010, θα έχουμε σχόλιο αγοράς και απαντήσεις σε ερωτήσεις από τον κ. Πάνο Δάντη.

Ότι ερωτήσεις έχετε, παρακαλώ γράφτε εδώ μέχρι τις 10/12/2010 και ώρα 14:30.

Ευχαριστούμε


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 2:22 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:11 am
Δημοσιεύσεις: 403
1. Σας έγραψα ένα σχόλιο επί του προηγούμενου σχολίου στο παλιό thread. Όχι για να το σχολιάσετε, απλώς απάντησα σε κάποια πράγματα.
2. Αυτές οι άνοδοι που βλέπουμε, οφείλονται στο δεκέμβριο ή είναι κάποια τεχνική αντίδραση? Και λέω τεχνική γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι ξαφνικά η αγορά βρήκε χρήμα.
3. Αν συνεχίσει έτσι, θα πάρω πίσω το κεφάλαιο που ήταν σε ΜΑΡΦΒ και ΠΕΙΡ. Βγάζω ή κρατάω και ρισκάρω για μετά την αμκ?
4. Έχω μια απορία που όσο και αν φαίνεται παιδιάστικη είναι πιστεύω βάσιμη. Είπατε πριν δυο βδομάδες ότι αυτό που γίνεται είναι ότι αυτή τη στιγμή έχουμε αποτίμηση πραγματική και γι αυτό και οι πτώσεις(εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά). Αυτό σημαίνει ότι όταν έρθει η ανάκαμψη (αν ποτέ έρθει) οι τιμές θα επιστρέψουν σε ποιό επίπεδο? Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να δούμε την ΕΤΕ στα 20 ή 30 ευρώ? Και κάτι ακόμη. Σε ερώτηση μου απαντήσατε ότι 3-5 χρόνια είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα για μια στοιχειώδη ανάκαμψη. Με τα νέα δεδομένα, την επιμήκυνση και το γεγονός ότι σε 3 χρόνια θα είμαστε με ένα χρέος τεράστιο το οποίο θα έχει ανάγκη αναχρηματοδότησης, πιστεύετε ότι θα συνεχίσει η ανάπτυξη ή αυτό θα μπορούσε να είναι η τροχοπέδη που θα κάνει την ανάκαμψη πολύ πιο μακροχρόνια με αποτέλεσμα να είναι ανάκαμψη επί αποτιμήσεων και όχι επί επενδυτικού κεφαλαίου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Η ερώτηση περί της Πορτογαλίας είναι το χιούμοριστική και ανήκει στην υπογραφή μου.

_________________
Το να είναι κάποιος γίδι δε με απασχολεί. Αλλά το να προσπαθεί να με πείσει ότι είμαι κι εγώ γίδι για να μην αισθάνεται μόνος του, με εξοργίζει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αύριο,Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 3:26 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2010 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 21
καλησπερα και απο εμενα κυριε δαντη

θα ηθελα να σας κανω δυο ερωτησεις η πρωτη ειναι εαν πιστευετε οτι μια κριση χρεους σε παγκοσμιο επιπεδο μηπως μας βολευε σαν χωρα και ισως να το επιδιωκαμε γιατι θα πηγαίναμε σε μια συλλογικη λυση

και δεύτερο ερώτημα είναι εάν πιστεύετε ότι ο επόμενος ανοδικός κύκλος όποτε έρθει εάν θα έχει πρωταγωνιστές πάλι τις τράπεζες γιατί συνήθως κάθε ανοδικός κύκλος έχει άλλους πρωταγωνιστές και εάν δεν είναι οι τράπεζες ποιες πιστεύετε ότι μπορεί να είναι η μπορεί να δημιουργηθούν και πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω σε μια οικονομία που στηρίζεται στον τουρισμό στην γεωργία και στην ναυτιλία πως είναι δυνατόν να μην υπάρχουν εταιρίες στο ΧΑ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αύριο,Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 7:48 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 28, 2010 12:05 am
Δημοσιεύσεις: 35
Κυριε Δαντη καλησπερα σας.
Θα ηθελα να ευχαριστησω τοσο εσας, οσο και το Φορουμ για την προσπαθεια που κανετε.
Μας βοηθατε πολυ.Συνεχιστε....

Η ερωτηση μου αφορα την ΕΤΕ,την ΑΛΦΑ και τον 20αρη.Προσωπικα στον 20αρη ειμαι long απο τις 667 μοναδες.Ομως στην ΕΤΕ ειμαι long(με συμβολαια) απο τα 7 €
και στην ΑΛΦΑ επισης long απο τα 4,68 €.
Ποια πιστευετε θα ειναι η πορεια των μετοχων και του 20αρη-απο αυτα τα επιπεδα-με βαση την κινηση της αγορας ;
Τι θα με συμβουλευατε να κανω;
Διακρατηση θεσεων,κλεισιμο ή περαιτερω αγορα συμβολαιων;

Σας ευχαριστω πολυ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αύριο,Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 10:03 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 3:02 pm
Δημοσιεύσεις: 256
1. Βραχυπρόθεσμα μπαίνουμε στην ΕΤΕ ; Ή περιμένουμε να σπάσει πειστικά τα 7,2 ευρώ ;
2. Ο ΟΤΕ σε ποια τιμή πρέπει να μας προβληματίσει και σε ποια τον πετάμε ;
3. Κάθε μέρα ο Λεωτσάκος μας ενημερώνει για αγοροπωλησίες επενδυτικών οίκων σε τράπεζες . Πόσο αξιόπιστες μπορεί να είναι οι πληροφορίες αυτές ; Από που μπορεί να μάθει κάποιος με ακρίβεια τις κινήσεις ; Πως ξεχωρίζει το καθημερινό trading με τις μακροπρόθεσμες τοποθετήσεις ;
4. Οι τραπεζίτες απέφυγαν τις συγχωνεύσεις και επίσης δεν κατάφεραν στρατηγικές συμμαχίες με άλλες τράπεζες του εξωτερικού . Θεωρώ την συρρίκνωσή τους βέβαιη . Μπορείτε να σχολιάσετε την μελλοντική τους πορεία υπό το πρίσμα ότι είναι υπερβολή η Ελλάδα να έχει τόσες πολλές τράπεζες ; Θα γίνουν πάλι οι γίγαντες που ήταν το 2004-2007 ή θα απομείνουν μαγαζάκια που φυτοζωούν με κρατικές βοήθειες ;
5. Ακούστηκε ότι η Citybank ενδιαφέρεται για την ΕΤΕ . Σε ποιο επίπεδο μπορεί να γίνει κάτι ;
6. Ο Αμερικάνος πότε επιτέλους θα διορθώσει ; Ακυρώνεται το διορθωτικό σενάριο πάνω από τις 11.500 του Dow ;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αύριο,Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 10:20 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2009 6:31 pm
Δημοσιεύσεις: 150
Καλημερα ευχαριστουμε για την προσφορα σας
Θα ρωτησω για δυο μετοχες τεχνικα να μας πητε...
ΣΩΛΚ και ΙΝΤΚΑ
Να εισαι καλα και ολοι στο νεοφορουμ.
ΥΓ. καποιες μετοχες κανουν ραλλυ εαν θελεται μας λετε τους λογους.

_________________
Εχω και παίζω,και οταν κερδίζω τα κάνω γούστα.
Οταν χάνω γίνομαι τσιγγούνης.Παίρνω την χασούρα μου και το ξανασκέφτομαι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αύριο,Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 10:36 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Οκτ 26, 2009 5:19 pm
Δημοσιεύσεις: 750
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΕ ΔΑΝΤΗ.
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΙΚΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΥΝ ΧΩΡΕΣ,ΕΤΑΙΡΙΕΣ Κ.Λ.Π?
ΚΑΤ'ΕΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΣΟΝΟΙ ΓΙΑ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΔΑΒΕΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ...
ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΤΕ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σήμερα, Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 11:50 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2009 10:09 pm
Δημοσιεύσεις: 183
καλημερα,ευχαριστω για πολυ αξιολογη ενημερωση.
1.αν θεωρησουμε ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΑ το τυπωμα ευρωομολογου που θα παμε σαν δεικτης μετα απο αυτο;

2.τα ξενα εφτασαν στην κορυφή ,εμενα η λογικη μου λεει οτι ηρθνα εδω για να προσπερασουν παραπανω αλλιως θα γυριζαν νωριτερα.Σπαζοντας Αμερικανος και Γερμανος τα επιπεδα εδω τωρα που εχουμε στοχο μεσοπροθεσμα ?
ευχαριστω


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σήμερα, Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 12:13 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2009 7:00 pm
Δημοσιεύσεις: 2497
Αδμιν επειδη δεν την βρισκω μετεφερε σε παρακαλω την ερωτηση μου απο το προηγ βιντεο του Πάνου να απαντηθει σημερα

ευχαριστω

_________________
Groing Old is more than a than a bad habit which a busy person has no time to form


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σήμερα, Πέμπτη 09/12, Σχόλιο Αγοράς - Ερωτήσεις από Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 1:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 15, 2009 5:23 pm
Δημοσιεύσεις: 578
Γνωρίζοντας τις όποιες δυσκολίες έχει κάθε πρόβλεψη και περισσότερο αυτή τη χρονιά που ήρθαν τα πάνω κάτω, που βλέπετε να κλείνει η ΕΤΕ στο τέλος της χρονιάς ;

Ευχαριστώ εκ ων προτέρων.

Συνεχίστε την καλή δουλεία που κάνετε !

_________________
Το blog μου http://bit.ly/Sophocleous και η σελίδα μου στο Facebook http://bit.ly/Gem_FB


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 396 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr