neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 14 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 25, 2011 10:57 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2010 3:00 am
Δημοσιεύσεις: 388
Καλημέρα σας,

σήμερα, Παρασκευή 25/02/2011, θα έχουμε σχόλιο αγοράς και απαντήσεις σε ερωτήσεις από τον Dr. Πάνο Δάντη.

Ότι ερωτήσεις - σχόλια έχετε, παρακαλώ γράφτε εδώ μέχρι τις 25/02/2011 και ώρα 12:30.

Ευχαριστούμε


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 25, 2011 11:00 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 10:14 pm
Δημοσιεύσεις: 821
Kαλημέρα dr. Δάντη. Θα ήθελα την άποψή σας για ΙΝΛΟΤ και ΟΛΠ.

_________________
Δεν υπάρχουν εύκολα ή δύσκολα, υπάρχουν πράγματα γνωστά ή άγνωστα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 25, 2011 11:10 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Νοέμ 10, 2009 2:14 pm
Δημοσιεύσεις: 308
καλημέρα κύριε Δάντη.

σας ξαναζητώ ένα σχόλιο για την ΕΤΕ και την έντονη καθοδική πορέια της μετά το ψευτοdeal με την ΑΛΦΑ.

Αν μπορείτε και ένα σχόλιο για τον κ. Ταμβακάκη και την συμμετοχή του στον όλεθρο της μετοχής κκαι κατά συνέπεια του ΓΔ και του ΧΑΑ.

Ας πάρουμε κάποτε θέσεις όλοι μας ειλικρινής απέναντι στην αγορά και στους μικροεπενδυτές.

Γιατί κύριε Δάντη σε αυτούς απευθύνεστε μέσω των μνμ και δεν χρειάζεται να ευλογείται τα γένια των διοικούντων.

σε τέτοια αγορά αν δεν αναλύσεις το θέμα ΕΤΕ όλα τα άλλα συγνώμη που το λέω είναι μπούρδες και ελάχιστα για κατανάλωση

Περιμένω την θέση σας για την ΕΤΕ και όχι την ΤΑ που ειλικρινά μου είναι αδιάφορη λόγω "συνθηκών" αλλά και βαρύτητας.

σε μία οικονομία όπου έχει ξεφτιλιστεί η ναυαρχίδα της αγοράς από την ίδρυση της να λιάω για τον ΟΠΑΠ και χαλυβδόφυλλα είναι αστείο

ευχαριστώ εκ των προτέρων

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=HHJoFSil ... re=related


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 25, 2011 11:22 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2009 7:35 pm
Δημοσιεύσεις: 132
κ.Δαντη θα ηθελα τιν αποψη σας για ΔΕΗ -ΜΕΤΚ-ΜΟΗ Ευχαριστω στα σημερινα επιπεδα?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 25, 2011 11:46 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 01, 2010 10:12 am
Δημοσιεύσεις: 794
Καλημέρα και από μένα...
Ένα σχόλιο για ΜΥΤΙΛ είναι "αρκετή" η διόρθωση που έγινε? Θα χει και άλλο κάτω?
Και επίσης θα θελα την άποψη σας και πως είναι στην..."υγεία" τους τεχνικά για ΚΡΙ-ΚΡΙ
(καλά ο Σάκης στη διαφήμιση κάνει καλή δουλεία και νομίζω ότι είναι και μέτοχος)
αλλά και για Δρομέα...

Ευχαριστώ πολύ...

_________________
"Δεν πειράζει που δε σου ρθε η ζαριά
τζογάρισες στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα... ...Για μένα το λέω!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 25, 2011 9:13 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2010 3:00 am
Δημοσιεύσεις: 388
Αγαπητοί Φίλοι καλησπέρα,

ανέβηκε το video του Dr. Πάνου Δάντη.

25/02/2011 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη

Καλη συνέχεια



Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 26, 2011 12:07 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2010 8:13 am
Δημοσιεύσεις: 233
κ.Δάντη RESPECT.

_________________
knocking on the heaven`s door


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 26, 2011 10:18 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Σεπ 06, 2010 1:55 pm
Δημοσιεύσεις: 12
Καλημέρα.
θέλω να δώσω πάλι τα συγχαρητήριά μου στον Dr Δάντη για τις ξεκάθαρες τοποθετήσεις του και τις γνώσεις του.Απο τους ελάχιστους επώνυμους του χώρου που τολμά και λέει τα πράγματα ως έχουν,χωρίς εξωραισμούς η στρογγυλέματα και τα βάζει στη σωστή τους βάση.
Με εκτίμηση

Υ.Γ.Για διαδικαστικούς λόγους(με τον δεύτερο της ΚΕΜ)δεν εχω γίνει ακόμη πελάτης του.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 26, 2011 11:08 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Οκτ 16, 2009 5:07 pm
Δημοσιεύσεις: 8
για την νουτριαρτ και εμπορικη


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 25/02 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 26, 2011 11:44 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 15, 2009 5:23 pm
Δημοσιεύσεις: 578
Με όλο το σεβασμό μου και την άριστη εντύπωση που έχω για την παρουσία του κ. Δάντη στο forum, θα ήθελα με τη νηφαλιότητα του γραπτού λόγου να αναφερθώ σε ένα αντίλογο για το θέμα ΕΤΕ – ΑΛΦΑ.

Οι σημερινές Χρηματιστηριακές συγκυρίες, όπου μεγάλα funds με τις long και short θέσεις τους επηρεάζουν ουσιαστικά τις τιμές στο ταμπλό, οι όροι ανταλλαγής 8 ΕΤΕ στις 11 ΑΛΦΑ φαίνονται δελεαστικοί για τους μετόχους της δεύτερης.

Φυσικά σε έναν trader, όπως είμαι και εγώ, η άρνηση για το deal φαίνεται παράλογη. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι και οι δύο Τράπεζες έχουν πολλούς μακροχρόνιους επενδυτές, που περνάνε τις μετοχές από τη μία γενεά στην άλλη.

Το due diligence που προφανώς πραγματοποιήθηκε την περίοδο του ενός μηνός διαβούλευσης θα έβγαλε πολλά στοιχεία, αλλά και σκελετούς στα ντουλάπια εκατέρωθεν. Προφανώς οι όροι ανταλλαγής προσδιορίστηκαν στο τέλος της περιόδου και όχι στην αρχή οπότε και είχαμε τις δραματικές εξελίξεις της προηγούμενης εβδομάδας.

Με μια πρόχειρη ματιά στα γνωστά σε μας θεμελιώδη στοιχεία, βλέπω ότι με τιμή στο ταμπλό της ΕΤΕ στα 6,89 το P/BV είναι 0,67 δηλαδή το book value ανά μετοχή της ΕΤΕ είναι 10,28. Αντίστοιχα για την ΑΛΦΑ στα 4,89 το P/BV είναι 0,44 δηλαδή book value ανά μετοχή της ΑΛΦΑ είναι 11,11. (πηγή capital.gr)

Επομένως, αγνοώντας την επίπτωση ενός haircut στα 20,2 δις Ελληνικά ομόλογα της ΕΤΕ και στα 4,6 δις της ΑΛΦΑ οι όροι ανταλλαγής θα πρέπει να ήσαν τουλάχιστον 10 ΕΤΕ στις 11 ΑΛΦΑ. Θα ήταν ληστεία των μετόχων της ΑΛΦΑ εάν έκλεινε η συμφωνία στα 8 προς 11, ιδιαίτερα με την δαμόκλειο σπάθη του haircut να αιωρείται.

Επιπλέον δεν νομίζω ότι κανείς μας πλέον θέλει να βλέπει διορισμούς και ξαφνικές απολύσεις Τραπεζικών διοικήσεων από πολιτικούς.

http://bit.ly/ewZqvz

Τέλος το έργο του κ. Αράπογλου που σωστά εκθειάζεται από όλους για την σωτήρια αγορά της Finansbank, πολεμήθηκε σφοδρά την περίοδο των διαπραγματεύσεων από αυτούς που τον έδιωξαν μόλις πήραν την εξουσία στα χέρια τους.

Επομένως πέραν τους όρους ανταλλαγής υπάρχουν και μέτοχοι που όντως δεν επιθυμούν μία «οιονεί κρατικοποίηση» της ΑΛΦΑ.

Φυσικά είναι δικαίωμα της ΕΤΕ να κάνει απευθείας μία δημόσια πρόταση προς τους μετόχους της ΑΛΦΑ με όποιους όρους επιθυμεί. Τότε θα φανεί εάν το υπόλοιπο 91% των μετόχων της ΑΛΦΑ συμφωνεί ή διαφωνεί με την διοίκηση της.

_________________
Το blog μου http://bit.ly/Sophocleous και η σελίδα μου στο Facebook http://bit.ly/Gem_FB


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 14 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 389 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr