neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 8:57 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2010 3:00 am
Δημοσιεύσεις: 388
Αγαπητοί Φίλοι Καλησπέρα,

αύριο, Παρασκευή 01/04/2011, θα έχουμε σχόλιο αγοράς και απαντήσεις σε ερωτήσεις από τον Dr. Πάνο Δάντη.

Ότι ερωτήσεις - σχόλια έχετε, παρακαλώ γράφτε εδώ μέχρι τις 01/04/2011 και ώρα 12:00.

Ευχαριστούμε


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 9:09 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 8:32 pm
Δημοσιεύσεις: 391
καλησπερα ,ευχαριστω πολυ για αξιολογη συστηματικη προσπαθεια ενημερωσης που μας παρεχετε.

αν υποθεσουμε-κυριος για να εχουμε μια βαση σκεψης- οτι ειμαστε σε ανοδικη αγορα απο 1350 και που στα υψηλα τις 22/2/2011 καναμε το 1ο κυμα
που θεωρειτε οτι η αγορα μπορει να διορθωση και να παραμενουμε με θετικη ακομα σκεψη?...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 9:31 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:11 am
Δημοσιεύσεις: 403
Καλησπέρα κύριε Δάντη. Θα ήθελα να σας υποβάλλω ένα υποθετικό σενάριο το οποίο να μου σχολιάσετε.
Ασ υποθέσουμε ότι οι διάφορες αυτές εταιρίες αξιολόγησης μας στείλουν στο τελευταίο σκαλοπάτι δεν ξέρω αν υπάρχει και Γ ή πόσα είναι τα σκαλοπάτια αλλά ας πούμε ότι μας έστειλαν. Αυτό σημαίνει ότι επιβεβαιώνονται όσοι λένε εδώ και καιρό ότι το σύστημα στο οποίο μας έχουνε υποβάλλει είναι το perpetual debt και φυσικά δεν πρόκειται να δούμε πρόοδο όχι εμείς αλλά ούτε και τα εγγόνια μας. Και δεν είναι conspirancy theory είναι αντικειμενικό. Κι εσείς στο παρελθόν αν δεν κάνω λάθος είπατε ότι αν δούμε ευρωπαική απόφαση για ομόλογα και πλήρη στήριξη θα ανέβουμε ξαφνικά 10 σκάλοπάτια στις εταιρίες αξιολόγησης. Όμως αν είμαστε στον πάτο, 10 σκαλοπάτια μας φέρνουνε στην κατάσταση της Αργεντινής και όχι σε καλή θέση. Άρα θα είμαστε πάλι χρεωμένοι αλλά στην εντατική μόνιμα. Σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται με το χρηματιστήριο; Δεν καταρρέει; Εφόσον πλέον δεν υπάρχουνε χρήματα εντός του κράτους τα οποία να είναι τόσο ισχυρά που να μπορούν να κινήσουν την αγορά, θεωρητικά θα έπρεπε να καταρρεύσει ή να συρρικνωθεί τόσο, όσο να χωράει τα πολλά χρήματα των λίγων οι οποίοι όμως θα επενδύουν στις νέες τεχνολογίες ή στην ενέργεια για παράδειγμα, που είναι και νέος τομέας για τη χώρα μας ουσιαστικά. Αυτό θα έφερνε κατά τη γνώμη μου την κοινωνική δομή της ουγκάντα ή χωρών τις οποίες στο παρελθόν έχει απαλλοτριώσει το ΔΝΤ, πχ Αργεντινή όπως έλεγα.
Μέσα σε όλα αυτά, επειδή αδυνατώ να πιστέψω ότι ένας πρωθυπουργός είναι τόσο πουλημένος που να φτάσει σε αυτό το σημείο ή μια κυβέρνηση είναι τόσο άθλια που να καθήσει να υποστεί όλες αυτές τις συνέπειες και να ρισκάρει στο έπακρο την έξαρση της βίας και φυσικά την απειλή της σωματικής ακειραιότητας των μελών της, τί πιστεύετε ότι μπορεί να περιμένει αυτή η κυβέρνηση; Ποιός μπορεί να είναι ο στόχος στον οποίο ποντάρει; Μου φαντάζει αδύνατο να μην βλέπει κάτι στο μέλλον. Κάποιο σκεπτικό πίσω από όλα αυτά πρέπει να υπάρχει από οικονομολογικής απόψεως. Εκτός πια κι αν οι Έλληνες έχουμε πλέον κοιμηθεί πλήρως τον ύπνο του δικαίου. Εγώ, ίσως να είμαι ρομαντικός αλλά πιστεύω πως υπάρχει σχέδιο. Αλλά δεν αποκαλύπτεται.

_________________
Το να είναι κάποιος γίδι δε με απασχολεί. Αλλά το να προσπαθεί να με πείσει ότι είμαι κι εγώ γίδι για να μην αισθάνεται μόνος του, με εξοργίζει.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 9:40 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Δευτ Ιουν 28, 2010 6:01 pm
Δημοσιεύσεις: 54
Καλησπέρα κύριε Δάντη.Αδυνατούμε να βρούμε περπατησιά ως αγορά και δεν νομίζω ότι φταίει μόνο η ευρωπαική αναβλητικότητα αλλά είναι καθαρά εσωτερικό το πρόβλημα.Υποβαθμίζουν εμάς και τη Πορτογαλία και πέφτουμε μόνο εμείς,χωρίς κυβέρνηση αυτοί και πέρα βρέχει το δικό τους το μαγαζί.Τελικά μήπως θα'ταν καλύτερο να μείνουμε και μεις χωρίς κυβέρνηση? Χειρότερα αποκλείεται να πάμε...


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 10:11 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 10, 2009 10:27 am
Δημοσιεύσεις: 150
Μετά από όλα τα απογοητευτικά που είδα αυτή την εβδομάδα:
1) συνέντευξη Αλέκου Παπαδόπουλου στον Παπαχελά που μίλησε για επικείμενη καταστροφή της χώρας έτσι όπως οδεύουμε,
2) τις ζημιές ρεκόρ των εισηγμένων για το 2010
3) την τεράστια ύφεση και ανεργία
4) τα χάλια με τα φαρμακεία και τον ΟΠΑΔ
5) την τρύπα στα έσοδα του κράτους (το taxis δε λειτουργεί κλπ κλπ)
6) την ελάχιστη μείωση των υπαλλήλων του στενού δημόσιου τομέα (μόνο 3.000 λιγότεροι το 2010 σε σχέση με το 2009 που σημαίνει ότι γίνανε αρκετές προσλήψεις σαν να μην μας έφταναν αυτοί οι "λίγοι" και "κακοπληρωμένοι" δημόσιοι υπάλληλοι που ήδη έχουμε)
7) τις προκλητικές αμοιβές στα ΕΛΠΕ και στη ΔΕΗ κλπ
8) την ασυνενονησία, αναβλητικότητα και το μπάχαλο που βγάζει προς τα έξω η κυβέρνηση (πχ για τις αποκρατικοποιήσεις πιστεύουν ότι θα εισπράξουν 1 δις φέτος, 2 δις του χρόνου και 47 ΔΙΣ το 2013!!!!
9) την αντιπολίτευση κουκουρούκου (ο Παναγιωτόπουλος της ΝΔ είπε ότι ετοιμάζονται να κυβερνήσουνε!!!)

Υπάρχει ελπίδα για την Ελλάδα (πρωτίστως) και για το ΧΑΑ δευτερευόντως??? Ή από τις μετοχές μου κέρδη θα δουν μόνο τα παιδιά μου? (ακόμα δεν έχω παιδιά :) )

Ευχαριστώ


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 10:20 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 11:06 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Καλησπέρα κύριε Δάντη

Θα παρακαλούσα την άποψή σας για τις εξής μετοχές: 1) ΣΑΙΚΛ, 2) ΜΟΧΛ, 3) ΔΡΟΜΕ. Ευχαριστώ θερμά


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 31, 2011 10:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 10:14 pm
Δημοσιεύσεις: 821
Καλημέρα κύριε Δάντη.

Θερμά συγχαρητήρια για την εξαιρετική ενημέρωση που μας παρέχετε, αλλά και τις απόψεις σας που εκφράζετε με ειλικρίνεια και εντιμότητα.

Θα ήθελα την άποψή σας για τις εξής εταιρείες: 1. ΔΕΗ -ΕΥΑΠΣ. Πιστεύετε ότι μπορούν να πωληθούν μέσα στο 2011 ή τουλάχιστον να δοθεί ένα ποσοστό και το management? Πώς τις βλέπετε διαγραμματικά?
2. Πώς βλέπετε τον ΟΛΠ?

Ευχαριστώ θερμά.

_________________
Δεν υπάρχουν εύκολα ή δύσκολα, υπάρχουν πράγματα γνωστά ή άγνωστα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 01, 2011 4:36 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Παρ Ιαν 28, 2011 5:34 am
Δημοσιεύσεις: 17
Καλησπέρα κύριε Δάντη,θα ήθελα νου πείτε αν υπάρχουν κάποια νέα για τη μετοχή τη ΑΛΑΠΙΣ καθώς και την εκτίμηση σας για τη πορεία της σε βάθος χρόνου.θα ήθελα επίσης τη γνώμη σας για ΑΛΜΥ και ΝΗΡ.Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιές εισηγμένες του πακέτου 50 δις είναι ευκολότερο να πουληθούν μέσα στο 2011 και σε ποιό βαθμό μπορεί να επιρεαστεί το κλίμα στο χρηματηστήριο από μια τέτοια πώληση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 01, 2011 5:29 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 216
Γειά σας κε Δάντη.Θα ήθελα ,άν έχετε τον χρόνο,περισσότερες πληροφορίες γιά τον σχηματισμό 'κούπα μέ χερούλι' διότι μάλλον έχω μπερδευτεί.Μπορείτε νά μάς δείξετε τον υπολογισμό τού πού στοχεύει ένας τέτοιος σχηματισμός μέσα από ένα παράδειγμα-μοντέλο?
Σάς ευχαριστώ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: VIDEO : 01/04 - Σχόλιο Αγοράς - Απαντήσεις από Dr. Π. Δάντη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 01, 2011 8:26 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 28, 2010 12:05 am
Δημοσιεύσεις: 35
Κυριε Δαντη, που πιστευετε τελικα θα οδηγηθει το ΧΑ; Ποιος πιστευετε οτι μπορει να ειναι ο καταλυτης που θα αλλαξει το κλιμα;
Πως αξιολογειτε την πληροφορια, οτι το δημοσιο δρομολογει επιμηκυνση μερους του παλαιου χρεους;
Θα εχει θετικο αντικτυπο στην αγορα;
Ο φιλος Verdadeiro εχει αναφερει οτι αναμενουμε ΑΜΚ.Μαλιστα η περιοδος χρονικα που θα γινουν αυτες,θα ειναι και σε καλο χρηματιστηριακο περιβαλλον.
(οπως για παραδειγμα της Πειραιως και της Μαρφιν λιγο καιρο πριν)
Συμφωνειτε με αυτη την αποψη;
Τελικα,η ΑLPHA θα κανει ΑΜΚ ,σχεδιαζει κατι αλλο ή τι ....τελος παντων;;
Ευχαριστω και καλο μηνα....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 457 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr