neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: 10 Χρόνια από τις 6.355,04 μονάδες του Σεπτέμβρη του '99.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 17, 2009 8:53 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3652
Σήμερα 17/09 κλείνουν 10 χρόνια από τον Σεπτέμβρη του ‘99.


Στους περισσότερους αυτή η μέρα δεν φέρνει χαμόγελο αν και εκείνη την ημέρα ο ΓΔ έκλεισε στα ιστορικά του υψηλά αγγίζοντας ενδοσυνεδριακά τις 6.484,30 μονάδες για να κλείσει τελικά στις 6.355,04.

Με τον τζίρο να φτάνει τα 613 δις. δραχμών δηλαδή 1,8 δις. euro.

Η κεφαλαιοποίηση του Χ.Α. το 1999 είχε φτάσει στα 212,8 δισ. ευρώ και αντιστοιχούσε στο 182% του ΑΕΠ. Σήμερα βρίσκετε στα 93 δισ. ευρώ και αντιστοιχεί περίπου στο 36% του ΑΕΠ.

Τότε, το σύνολο των κωδικών ξεπέρναγε το 1,1 εκατομμύριο. Εκείνο τον Σεπτέμβρη περίπου 585,000 κωδικοί ιδιωτών είχαν πραγματοποιήσει έστω και μια αγοραπωλησία.

Σήμερα την ίδια περίοδο περίπου 80 χιλιάδες είναι ενεργοί.


Ανοίγω αυτό το θέμα για να γράψουν όσοι είχαν την τύχη ή την ατυχία να ζήσουν εκείνες τις μέρες.

Αναμνήσεις, συμπεράσματα, σίγουρα μπορούν να γραφτούν πολλά.

Καλή Συνέχεια

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: 10 Χρόνια από τις 6.355,04 μονάδες του Σεπτέμβρη του '99.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 17, 2009 5:46 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 10:11 pm
Δημοσιεύσεις: 725
Τοποθεσία: Αθήνα
Απίστευτες εποχές για όσους τις έζησαν... Όλη η Ελλάδα μια σομόν εφημερίδα... Περιουσίες χάθηκαν, άλλες πραγματικές άλλες με δανεικά... Πολιτική εκμετάλλευση, οικονομική εκμετάλλευση... Απλοί άνθρωποι χάσανε τα πάντα λόγω της άγνοιάς τους και της απληστίας τους...

Η εποχή εκείνη ήταν ένα μοναδικό σχολείο για όσους νομίζουν ότι ξέρουν και για όσους νομίζουν ότι μπορούν...

Όπως το ίδιο πιστεύω είναι και η οικονομική κρίση που βιώσαμε... Μια απίστευτη εμπειρία που όμοιά της θα είναι δύσκολο να ξαναζήσουμε...

Τότε το 1999 δεν πίστεψα ποτέ ότι αυτός ο παραλογισμός μπορεί να συνεχίζεται επ' άπειρον όπως πίστευαν οι περισσότεροι...

Τώρα το 2009 αν και δεν πίστεψα ότι το παγκόσμιο σύστημα τελικώς κινδυνεύει, υπήρχαν στιγμές (να είμαι απόλυτα ειλικρινής) που φοβήθηκα μια ολική κατάρρευση... Υπήρχαν στιγμές που είσαι πάνω από το κουμπί sell market everything και το μόνο που σε κρατάει τελικώς είναι η εμπειρία και η ψυχραιμία που αυτή σου δίνει. Απλά τώρα πια αυτές ήταν στιγμές και δεν ήταν η κυρίαρχη ψυχολογία. Πιο πολύ με φόβισαν εκείνες οι 10 μέρες του περσινού Οκτώβρη, ειδικά εκείνη η μέρα που είχαν κλειδώσει τα futures της Αμερικής στο limit down και εμείς χάναμε -15%. Εκεί φοβήθηκα πραγματικά αλλά ο βρεγμένος δεν φοβάται την βροχή σκέφτηκα και συνέχισα...

_________________
There are two ways to conquer and enslave a nation. One is by the sword. The other is by debt. John Adams (1735-1826)
Join the zeitgeist movement - http://thezeitgeistmovement.com/


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 10 Χρόνια από τις 6.355,04 μονάδες του Σεπτέμβρη του '99.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 17, 2009 7:09 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 27
ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ!!!
Κώστας Σημίτης

Ακόμα και τώρα μου ηχεί στ΄ αυτιά μου αυτή η φράση. Παρ΄ όλο που γενικά ο Σημίτης μου ήταν συμπαθής (Αττική Οδός, Εργα - οικονομικές γνώσεις) δεν μπορώ να συγχωρήσω την ανάλγητη, περιφρονητική συμπεριφορά του και και την ανθρώπινη αναισθησία του.

Φίλε Michael, για κοίταξε λίγο το ΑΕΠ και τις κεφαλαιοποιήσεις σε παρακαλώ...
Το ΑΕΠ τώρα είναι 250 δις περίπου? Σωστά? Και τα 93 δις είναι 36% περίπου
Τότε το ΑΕΠ πόσο ήταν? (Είναι τα μαγειρέματα του άλλου "Μάγου" του Αλογοσκούφη?)

Φιλικά Ιορδάνης


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 10 Χρόνια από τις 6.355,04 μονάδες του Σεπτέμβρη του '99.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 18, 2009 11:09 am 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2009 7:57 pm
Δημοσιεύσεις: 130
Καλημέρα σε όλους,
αν και λόγω του μικρού της ηλικίας μου δεν έχω ζήσει τις στιγμές του 99, παρά μόνο μέσα από γονείς και φίλους, θυμάμαι πολλούς να γυρίζουν σπίτι το βράδυ και να μην μπορούν να κοιμηθούν από το άγχος της επόμενης μέρας, να παρακολουθούν ακόμα και ξημερώματα τον NIKKEI 225 να ραλλαρει.
άνθρωποι που έκαναν περιουσίες και άνθρωποι που τα χάσανε όλα.
Οι πολιτικοί για μένα δεν έχουν ιδέα από οικονομικά γιαυτό και είμαστε στην κατάσταση που είμαστε. δεν είναι άμοιροι ευθυνών ιδιέταιρα και όταν προτρέπουν τον κόσμο να μπει και να "παίξει" ΧΑΑ.
θα διαφωνήσω με το μέγεθος της κρίσης του 99, το dot com ήταν μια μεγάλη φούσκα αλλά αυτό που έγινε πέρυσι μου φάνηκε πολύ δυνατό. Δεν έχει τελειώσει και όταν φτάσει στα επίπεδα που ήταν πριν αρχίσει το ΧΑΑ καλό θα ήταν να αποχωρήσουμε όλοι μας...
Το θέμα είναι πως είμαστε ως ένα βαθμό εξαρτημένοι από την Αγορά, και ελπίζω όχι από τα κέρδη μας, πέρυσι έπαθα ανοσία θέλω να πιστεύω με τα συνεχή στραπάτσα της αγοράς!

πάντα με συμπάθεια προς όλους τους παθόντες του 99 και του 07 (και εμένα μαζί)!!!

_________________
Hope is the physician of each disappointment


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 4 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 262 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr