neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781 ... 1987  Επόμενο

Βαθμολογία Θέματος
* 5%  5%  [ 9 ]
** 1%  1%  [ 1 ]
*** 2%  2%  [ 3 ]
**** 3%  3%  [ 6 ]
***** 90%  90%  [ 175 ]
Σύνολο ψήφων : 194
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 04, 2018 11:58 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
hippy έγραψε:
Από τη άλλη όμως η απληστία είναι κακός σύμβουλος, έμπειροι παίχτες είσαστε θα συμφωνήσετε φαντάζομαι. Σε ότι με αφορά λοιπόν σκέφτομαι να ξεχωρίσω (αν μπορώ και όσο μπορώ) τα ξερά απ΄τα χλωρά. Στα ξερά (ΔΕΗ,μια μικρή θέση στην τενεκεδοπειραιώς που πήρα πριν τα Χριστούγεννα ακριβώς λόγω των καλών νέων του περιμέναμε το Γενάρη) σκέφτομαι να μην το ρισκάρω, τα κέρδη είναι ήδη αρκετά. Παραμονές της αναθεώρησης αξιολόγησης από από τον S&P λέω καλού κακού να τα μηδενίσω τα ατίθασα φοβούμενος κάποια δυσάρεστη έκπληξη (πχ ανοδική βαθμολόγηση Β ή καθόλου ενώ οι πολλοί θα περιμένουν Β+).

Εξαιρώ την ΑΛΦΑ. Επι τη ευκαιρία να εξηγήσω την επιλογή αυτή φίλε Βαγγέλη. Θα συμφωνήσεις φαντάζομαι πως το επόμενο σενάριο για την χώρα μας είναι Grek-in. Εάν λοιπόν το παιχνίδι μεταφερθεί-όπως πιθανολογώ-από τα ομόλογα στις μετοχές τότε το "παίζουμε Ελλάδα" θα αφορά κυρίως τράπεζες και μεγάλες εταιρείες του 25αρη δλδ ΟΤΕ, ΤΙΤΚ, ΕΛΠΕ, ΜΟΗ, ΕΧΑΕ, ΦΟΛΙ., ΟΠΑΠ, ΜΠΕΛΑ ίσως. Αυτά ξέρουν αυτά παίζουν κυρίως τα ξενάκια.

Κι αν κανεις λάθος βρε χίππη?

Σαν φαινόμενο το λάθος είναι σύνηθες στην περίπτωση μου οπότε έχω μόνιμο τον αυτοματισμό να το σταματήσω. Trailing stop loss 8%. Ελπίζω όμως (για το καλό μου) να μην κάνω.

Φαντάζομαι πως ήδη το κατάλαβες, βάζω ιδέες για συζήτηση το Σάββατο στο Χίλτον.


Συμφωνώ απολύτως ότι τα διυλιστήρια αν ναι έχουν κυκλικά κέρδη δεν έχουν κορυφώσει ακομα και ειναι και φέτος άριστη επιλογή
με σουιπερ μερίσματα δυνητικά και ολα
Ειδικά με ΕΛΠΕ και δεσφα πιθανή και επιστροφή κεφαλαίου !!

Για Αλφα δεν συμφωνώ για 11 αδα!!
σε επίπεδο έτους
για γνωστούς λόγους

Βραχύ οκ άλλη συζήτηση

Θα σε περιμένω Χιλτον την Κυριακή στις 4 απόγευμα
Στην εκδήλωση φόρουμ μας να τα πουμε από κοντά φιλε μου

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 05, 2018 12:59 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Φίλε Βαγγέλη πιθανότατα έχεις δίκιο. Όπως κι εσύ είμαι αρνητικός για τον κλάδο ήδη από το 2012. Αν γκουγκλάρεις "αυξηση ανεργίας=αύξηση επισφαλειών=ανάγκη νέων κεφαλαίων=ΑΜΚ=χάνω κεφάλαια λογω dilution. Και χωρίς να υπολογίσουμε τις ζημιές από τα ΟΕΔ. Ας κερδίσουν άλλοι από αυτό τον κλάδο" θα βρεις σχετικές αναφορές. Από την άλλη όμως ξέρουμε ότι κάποια στιγμή ο κλάδος θα "γυρίσει". Λογικά βέβαια μετά τις επόμενες ΑΜΚ στο τέλος του 18 ή αρχές του 19.

"Η πλειοψηφία βλέπει το αύριο με τα δεδομένα του χθες. Αυτός είναι ο λόγος που στις στροφές βλέπει ευθείες" με μάλωνε ο δάσκαλος όταν δίσταζα να κάνω κίνηση επηρεασμένος απ΄την πρόσφατη συμπεριφορά μιας μετοχής. Θα τολμήσω με μια μικρή θέση. Αν μου κάτσει πυραμιδώνω ανοδικά αλλιώτικα έχω ήδη κατά νου stop loss -8%. "Θα πάω κι ας μου βγεί και σε κακό" όπως τραγούδαγε ο Νικόλας (Παπάζογλου) στον Αύγουστο του.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 07, 2018 12:16 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Επανέρχομαι καταθέτοντας κάποιες σκέψεις περισσότερο για συζήτηση, δίχως την πρόθεση να πείσω κανέναν.

Τα δεδομένα τούτη τη στιγμή είναι 1) η μείωση των αποδόσεων στα ΟΕΔ, το 10ετές διαπραγματεύεται στο 100 όπου έχει απόδοση 3,75% και 2) οι ελληνικές τράπεζες έχουν προς το παρόν τους υψηλότερους δείκτες φερεγγυότητας συστημικών τραπεζών στην Ευρώπη και βρίσκονται εντός των στόχων της εποπτικής Αρχής του SSM για το 2017 ακόμα κι αν εξαιρεθεί ο αναβαλλόμενος φόρος (προσωπικά το θεωρώ ελάχιστα πιθανό ενδεχόμενο).

Τα πιθανότατα να συμβούν τις επόμενες βδομάδες είναι 1) η αναβάθμιση του rating της χώρας από τους S&P σε Β ή Β+ και 2) η έκδοση 7ετούς ΟΕΔ με κουπόνι μικρότερο από 3,50%.

Μου φαίνεται λογικό σε δεύτερο χρόνο να υπάρξει απ΄τους οίκους αξιολόγησης αναβάθμιση και του rating των τραπεζών κάτι που αν δεν ενισχύσει τις τιμές τους τουλάχιστον θα φρενάρει την πίεση και το σορτάρισμα απ΄τα αγγλάκια.

Τώρα μπαίνω σε προσωπικές απόψεις.

Την προηγούμενη χρονιά είδαμε δειλά δειλά να επιστρέφουν λίγα χρήματα στις τράπεζες, κυρίως από επιχειρήσεις. Η είσοδος ξένων επενδυτικών κεφαλαίων για αγορά ομολόγων αλλά και σε επενδύσεις (στα αεροδρόμια της Fraport , στο νέο ελληνοκινεζικό λιγνιτικό εργοστάσιο της Πτολεμαΐδας, ελπίζω στο Ελληνικό κ.α) πιθανολογώ ότι θα ενισχύσει την εμπιστοσύνη για το Grek-in που με την σειρά του θα ενισχύσει την ροή χρημάτων προς τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Αυτό θα έχει σαν συνέπεια κάποιοι απ΄την κυβέρνηση των θα θα θα σανελικών-πιθανολογώ μάλιστα-εντός του πρώτου εξαμήνου θ΄ αρχίσουν να μιλούν για έξοδο από τα capital controls. Κάποτε θα γίνει έτσι δεν είναι? Πότε? Όταν θα έχει επιστρέψει η εμπιστοσύνη, όταν δεν υπάρχει ο φόβος του bank run. Δεν πιστεύω φυσικά ότι θα επιτευχθεί εντός του 2018 ακόμα όμως και η εξαγγελία φθάνει για να δώσει ώθηση στις τιμές των συστημικών.

Μ΄αυτά και μ΄αυτά θεωρώ πως μια μικρή θέση (10%) τραπεζικών μετοχών στο χαρτοφυλάκιο δεν είναι κακή ιδέα (για να μην πω επιβάλλεται)

Αισιόδοξος ο Χίππης? Ίσως, αιθεροβάμονας όμως νομίζω όχι.

ΥΓ1 Διόλου τυχαία δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα γνωστά επιχείρηματα (μείωση κόκκινων δανείων, έναρξη πλειστηριασμών) που έχουν αστοχήσει στο παρελθόν. Αν αυτή τη φορά επιτευχθούν ακόμα καλύτερα.

ΥΓ2 Ο καλός αναλυτής κ. Μάνος Χατζηδάκης της ΒΕΤΑ έχει την ΕΤΕ σαν μια από τις 5 φετινές long επιλογές του.

http://www.capital.gr/agores/3264895/oi ... o-tou-2018


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 07, 2018 9:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Να ευχαριστήσω και τον φίλο hippy
αλλα και τους πολλούς φίλους του φόρουμ που ήρθαν
για την παρουσία τους στο Χιλτον σημερα

Μεγάλη η επιτυχία του φόρουμ μας

Πολύ ωραία κουβέντα καθαρά χρηματιστηριακή
σε ένα πολυπληθές ακροατηρίο

Σας ευχαριστώ από καρδιάς όλους ειδικά τους φίλους
που ταξίδεψαν από μακρια
Μονο για αυτή την εκδήλωση

Σύντομα ελπίζω φωτο αλλα και βίντεο όλης της εκδήλωσης
από τον admin μας για όλους τους φίλους
που δεν τα κατάφεραν ναρθουν

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 07, 2018 10:37 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Μάλλον εμείς πρέπει να σ΄ευχαριστήσουμε θερμά φίλε Βαγγέλη για την πολύ καλή εκδήλωση. Με εντυπωσίασε το άψογο-περιεκτικό συμπέρασμα που έβγαζες από την ομιλία του κάθε ομιλητή. Εξαιρετικός.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 08, 2018 5:43 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 11, 2009 6:35 pm
Δημοσιεύσεις: 556
το θέμα για τις τράπεζες, αν κατάλαβα καλά είναι αν αυτά που θα χάσουν από τις ρυθμίσεις των κόκκινων δανείων είναι τόσα όσα έχουν μπει στις προβλέψεις που έχουν κάνει τα προηγούμενα χρόνια;

υγ.. κάποιοι άσκησαν warrants της εθνικής και πήραν μετοχές 81 ευρώ τη μία.. μήπως μπορούμε να μάθουμε ποιοι είναι; :lol: :roll:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 08, 2018 8:01 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
mirabilis έγραψε:
το θέμα για τις τράπεζες, αν κατάλαβα καλά είναι αν αυτά που θα χάσουν από τις ρυθμίσεις των κόκκινων δανείων είναι τόσα όσα έχουν μπει στις προβλέψεις που έχουν κάνει τα προηγούμενα χρόνια;

υγ.. κάποιοι άσκησαν warrants της εθνικής και πήραν μετοχές 81 ευρώ τη μία.. μήπως μπορούμε να μάθουμε ποιοι είναι; :lol: :roll:


Σε σημαντικό ποσοστό πέραν των προβλέψεων υπάρχουν καλύψεις. Ιδίως στα στεγαστικά (υποθήκες). Οπότε ακόμα κι αν είχαν εκποιήσει τα κοκκινα δάνεια στο 10-15% της ονομαστικής αξίας η ζημιά θα ήταν μικρή. Επιπλέον θα βρίσκονταν σε πολύ καλύτερη θέση σήμερα καθώς θα είχαν τα χρήματα να δώσουν νέα δάνεια. Αυτή δεν είναι κυρίως η δουλειά τους? Χρηματοδότηση. Αλλά...«έλλειψη χρημάτων στάσις εμπορίου», που έλεγαν οι παλαιότεροι.

Νομίζω πως οι ΑΜΚ χρειάζονται όχι τόσο για το Tier κλπ αλλά για να αποκτήσουν την απαιτούμενη ρευστότητα να χρηματοδοτήσουν (επιπλέον άλλωστε θα μοχλεύσουν τα κεφάλαια). Το πρόβλημα της εύρεσης χρημάτων αμβλύνεται αρκετά εάν καταφέρουν να εκδώσουν ομόλογα της τάξεως 1-1,5 δις κάθε μια (προς το παρόν μόνο η ΕΤΕ κ ΕΥΡΩΒ έχουν εκδώσει από 500 εκ. καλυμμένα). Στο δανεισμό αυτό είναι "παρθένες" καθώς το σύνολο σχεδόν του ομολογιακού τους δανεισμού μετατράπηκε υποχρεωτικά σε μετοχές στις προηγούμενες ΑΜΚ του 2015. Η σίγουρη-κατά τη γνώμη μου-αναβάθμιση τους από τους οίκους αξιολόγησης που θα ακολουθήσει την αντίστοιχη της χώρας θα τις βοηθήσει πολύ να στην έκδοση ομολόγων.

Από την άλλη βέβαια έχουν βεβαρημένο παρελθόν και μετριότατες διοικήσεις. Δεν το προσπερνάς εύκολα. Γι αυτό, σε ότι με αφορά, αποφάσισα να πάρω ένα μετρημένο ρίσκο 10%. Μακάρι να δώσουν δείγματα επιστροφής σε υγιή κερδοφορία κι εδώ είμαστε να το αυξήσουμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 09, 2018 3:57 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 06, 2018 11:02 am
Δημοσιεύσεις: 79
Αποφάσισα να αγοράσω για αρχή , 10000 τμχ ΙΝΤΚΑ και περιμένω κάποια ενδεχόμενη διόρθωση ίσως, για επιπλέον αγορές. Πως το βλέπετε σαν κίνηση?


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 09, 2018 6:37 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
blackman έγραψε:
Αποφάσισα να αγοράσω για αρχή , 10000 τμχ ΙΝΤΚΑ και περιμένω κάποια ενδεχόμενη διόρθωση ίσως, για επιπλέον αγορές. Πως το βλέπετε σαν κίνηση?


Το σωστό είναι ν΄απαντήσει ο Βαγγέλης και μ΄ενδιαφέρει η απάντηση του (όπως όλες). Ωστόσο πρέπει να είμαστε τίμιοι με τον εαυτό μας και τις μετοχές. Πως την βλέπετε? Σαν ξεπέτα, αρραβωνιαστικιά, σύζυγο ή νοσοκόμα στον οίκο ευγηρίας που θα καταλήξουμε σε καμιά 50ριά χρόνια? Απαντώντας βοηθάτε να σας δώσει σωστότερη απάντηση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 09, 2018 7:06 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3652
blackman έγραψε:
Αποφάσισα να αγοράσω για αρχή , 10000 τμχ ΙΝΤΚΑ και περιμένω κάποια ενδεχόμενη διόρθωση ίσως, για επιπλέον αγορές. Πως το βλέπετε σαν κίνηση?


ΙΝΤΚΑ....Τι μου θύμησες τώρα...

Από τα αγαπημένα μου χαρτιά του παρελθόντος για εμένα.

Δεν έχω ιδέα όμως τι κάνει πλέον...

Έχει κέρδη? Δίνει κάνα μέρισμα?

Στην Χρυσή μετοχή την είχα διάλεξει πριν κανα δίμηνο και είχε βγει πρώτη αν θυμάμαι καλά...

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1775, 1776, 1777, 1778, 1779, 1780, 1781 ... 1987  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 137 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr