neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731 ... 1987  Επόμενο

Βαθμολογία Θέματος
* 5%  5%  [ 9 ]
** 1%  1%  [ 1 ]
*** 2%  2%  [ 3 ]
**** 3%  3%  [ 6 ]
***** 90%  90%  [ 175 ]
Σύνολο ψήφων : 194
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 7:42 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Γειά σου Βαγγέλη, καλησπέρα στην παρέα

Δεν συνηθίζω να κρύβομαι. Είμαι ανάμεσα σ΄αυτούς που υποστήριζα πως (σύμφωνα με τα ίδια κεφάλαια) μια πιθανή σχέση ανταλλαγής θα ήταν 3 ΜΕΤΚ => 4 ΜΥΤΙΛ δλδ 1 θυγατέρα για 1,33 μπαμπάδες (ή πατριούς όπως αποδείχτηκε χα χα).

Φίλε μου έχασα.... 1-0 :twisted:

Από την άλλη και για λόγους τάξης αισθάνομαι και λίγο δικαιωμένος ως προς την άποψη που διετύπωσα ότι "πιθανότατα λάθος κατάλαβε ο κ. Τζάννας και μια μεταλλουργική εταιρεία όπως ο Μυτιληναίος είναι παράλογο να αποσχίσει μεταλλουργικό τμήμα της όπως το Αλουμίνιο"...πρώτος και μόνος, έτσι δεν είναι?

Αρα...ήττα με μισό-μηδέν ??? ή 1 - 0,5 σωστότερα? :mrgreen:

Πάλι χαμένος (κυρίως στην άποψη γιατί στο ταμπλό έβγαζε μάτι οπότε και το στοίχημα περιορίσθηκε σε πολύ μικρό). Η πιο πολύ ζημιά έγινε με τα διαφυγόντα στον πατριό.

Πάμε γι άλλα. Dum spiro spero :ugeek:

hippy έγραψε:
Δημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 18, 2016 2:43 pm

Κοινοτοπίες τα περισσότερα απ΄όσα είπε ο κ. Τζάνας. Τόσο ο Βαγγέλης όσο κι άλλοι χρήστες στα μπλογκς έχουν καλύτερη αίσθηση της αγοράς. Η εταιρεία απ΄την 1η μέρα εισαγωγής της στο ΧΑΑ ανήκει στον ευρύτερο μεταλλουργικό κλάδο. Με τα χρήματα των ΑΜΚ εξαγόρασε μια σειρά από μεταλλεία σε γειτονικές χώρες. Δυσκολεύομαι λοιπόν να καταλάβω τον λόγο απόσχισης μόνο της παλιάς ΑΛΕΚ που πιθανολογεί ο κ. Τζάνας και συνένωση των υπολοίπων (και της ΜΕΤΚΑ) υπό την ομπρέλα της ΜΥΤΙΛ που όμως ΔΕΝ θα είναι εταιρεία συμμετοχών αλλά θα είναι τι? Διάβασα τα άρθρα των δημοσιογράφων που κάλυψαν τη συνέντευξη από πουθενά δεν προέκυψε τέτοιο σενάριο.

Άκουσα στη συνέντευξη ερώτηση για τον ΟΤΕ. Μόλις είδα αυτό. Δεν είναι το πακέτο προς τους Γερμανούς αλλά το αρχικό στάδιο που όμως ειναι απαραίτητο για να ξεκινήσει. Ίσως να αρχίζει να μετρά ο χρόνος τώρα για τον καθορισμό και μιας μέσης τιμής σαν μια παράμετρος αποτίμησης.

*GREEK GOVT TRANSFERS 5% HELLENIC TELECOM STAKE TO HRADF
2016-11-18 11:49:12.191 GMT

--NIKOS CHRYSOLORAS


Φίλε Βαγγέλη νομίζω πως συνεντεύξεις με τις παλιές καραβάνες λίγο βοηθούν, είναι λίγο πολιτικάντηδες, αποφεύγουν να εκτεθούν. Θα άξιζε καλύτερα συνομιλία με τα τμήματα ανάλυσης. Πχ μια κι έχεις καλές σχέσεις με την ΒΕΤΑ ΑΧΕ μίλησε με τον κ. Μπούκα για το τι συμβαίνει με τα ομόλογα και το δικό μας 10ετές. Νέο χαμηλό πάει να σπάσει το 7%. Σε τέτοιο περιβάλλον αποκτούν ενδιαφέρον και οι συστημικές κι ας είναι μακροχρόνια άρρωστες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 8:07 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Σωστά φίλε μου και σε ευχαριστώ που το παραδεχεσαι .,

Για το αλουμινιο και τα υπολοιπα
,προσωπικά αν θα αποσχιστεί η οχι στο μελλον
ποσως με ενδιαφερει ...ποσως !!

Ειναι υποθεσεις για το μελλον αφου η συγχωνευση
που για μενα
για αλλο λογο την κανει εντελως ,.
αν με ρωτησεις θα σου εξηγησω
ειναι η ΕΙΔΗΣΗ

Και στην ΕΙΔΗΣΗ οπως ξερεις ΠΑΝΤΑ πουλω

Π.ς.

Το οτι θα γινονταν υπερ της ΜΗΤΡΙΚΗΣ δεν χρειαζοταν να ρωτησεις τον Θοδωρη

Ηταν ηλιου φαεινοτερο οτι υπερ αυτης θα γινοταν !!
ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ απο ΔΕΠΡΟ ΑΛΕΚ το 2006

Εισαι παλιος θαπρεπε να τα θυμασαι ..ποια θεμελιωδη τωρα ?!μα τι συζηταμε
´τα συμφεροντα της τσέπης του κοίταξε και λογικα

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 8:57 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Ωραίος :D

Φίλε Βαγγέλη κατ΄αρχήν σε τούτο το θέμα 1-2 σελίδες πριν κι αναλύοντας τις δυνατότητες τις αγοράς ηλεκ. ενέργειας (και κοΝΟΜΕ) είχα διατυπώσει την άποψη πως ο ΜΥΤΙΛ θα περάσει τα 7 ευρώ.

Κατά δεύτερον νομίζω ΔΕΝ διάβασες προσεκτικά το σχόλιο της 18ης Νοεμβρίου. Τελευταία πρόταση

Νέο χαμηλό πάει να σπάσει το 7% (το δικό μας 10ετές). Σε τέτοιο περιβάλλον αποκτούν ενδιαφέρον και οι συστημικές κι ας είναι μακροχρόνια άρρωστες.

Η ΕΤΕ παρά τη σημερινή πτώση είναι 11% ακριβότερη (από 0,20 => 0,225). Η ΑΛΦΑ ομοίως. ΠΕΙΡ κ ΕΥΡΩΒ ακόμα περισσότερο αλλά εγώ μόνο με τις δυο πρώτες ασχολούμαι. Στη δεδομένη στιγμή (18 Νοεμ) υπήρχαν πολύ καλύτερες κερδοσκοπίες στο ταμπλό οπότε χαλάλι τα διαφυγόντα του ΜΥΤΙΛ φίλε. Πολύ περισσότερο για κάποιον που τις ολοκλήρωσε εγκαίρως (ευκολάκι...με trailing stop loss).

Μην ακούω για σαπάκια, ζόμπι κλπ. Το παιγνίδι είναι κερδοσκοπικό. Μετοχή και timing ψάχνουμε. Κι όπως είπε ο σοφός "η αλήθεια δεν πιάστηκε ποτέ από το μπράτσο ενός άκαμπτου" (Νίτσε)


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 9:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Φιλε μου η γιαγιάκα μολις αυξησε τα αμερικανικα επιτοκια

Και η Αμερικη οπως και το δολαριο
,αντιθετα απο οτι πιστευαν οι καταστροφολογοι ανέβηκαν

Οσο για τα σαπακια και τις διακυμανσεις τους εδω φιλε μου ανθίσταμαι σοβαρα

Άκαμπτος δεν ημουν ποτε ,.αλλα βλεπω την αληθεια κατάματα

Θα χρειαστουν νεα χρηματα αργα η γρηγορα ..ΤΕΛΟΣ αποψη μου
Και σεβασου το ,οπως σεβομαι απολυτως την δικη σου

Δεν γινεται μετοχες με θεμελιωδη καλα οπως ΜΥΤΙΛ ΜΠΕΛΑ ΜΟΗ ΤΙΤΑΝ κλπ
ακομα και ΚΥΡΜ η ΚΟΥΕΣΤ απο ποιοτικες μικρες
ναχουν προσφερει αστρονομικες αποδοσεις φετος
και παικτες του βεληνεκούς σου με γνωση θεμελιωδων
να ασχολειται με σαπακες και ΔΕΗ ,.ελεος δηλ
Αλήθεια από τότε που έγραψες σχόλιο για επιτοκιο ελληνικο ,,
ΠΟΣΟ ανεβηκαν οι σαπακες
Και ποσο η ΜΠΕΛΑ και η ΜΟΗ που εδωσαν και μερισματα και προμεριςματα ΞΕΡΕΙΣ ??


Η ανοδος των αποδοσεων των ελληνικων Ομολογων
τις ΚΑΛΕΣ Εταιρειες θα ευνοήσουν οπως εξηγησε ο Ευαγγελος οχι τους σαπακες
Αυτες οπως εξηγησε και ο κ Χατζιδακης στο βιντεο Συνεδριου ΣΕΔ
δεν συμπεριφέρονται σαν σοβαρες μετοχες μεγαλης κεφαλοποιησης
αλλα σαν ..ΛΑΝΕΤ

Αφορουν τζογαδορους γρηγορους και οχι ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ

Η πορεια τους θα ακολουθησει αυτην της Τραπ Κυπρου
Πρωτη εκανε ριβερς σπλιτ ακολουθησαν οι ελληνικες
Πρωτη η Κυπρος βγηκε απο μνημονια και η αξιολογηση της αλλαξε προς το θετικο ,
η ιδια η Τραπεζα ομως βοσκει στα χαμηλα της ever

Το ιδιο θα συμβει και με ελληνικες Τραπεζες στο μελλον ..
συσωρευση γυρω στις τιμες των τελευταιων τους αυξησεων
μεχρι τις επομενες... στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων
εδω θα ειμαστε να το δουμε

Π.ς.
Τις εχω διαγραψει απο τερματικό μου .,δεν τις παρακολουθω καν ΟΛΗ την Χρονια
Και ειμαι πολυ ευτυχισμενος για αυτο ..
που διαλεξα ΜΟΗ ΜΥΤΙΛ ΜΠΕΛΑ κλπ αντι για σαπακες

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 9:51 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Σέβομαι την άποψη σου και τις επιλογές σου επενδυτικά (έχεις παραλείψει τον ΟΤΕ...επίσης στα μικρά τα 3 πλαστικά ΦΛΕΞΟ, ΠΛΑΘ, ΠΛΑΚΡ τουλάχιστον όσο το πετρέλαιο είναι < $60). Πρόσφατα μάλιστα σε παρέα που μιλάμε έβαλα το κουίζ "ποια εκ των ΜΠΕΛΑ, ΜΟΗ, ΟΤΕ θα σπάσει πρώτη το 15ευρο?". Προβακοτάρικο ( :mrgreen: ) φυσικά το ερώτημα εννοούσα πως όλες (και το μαγαζί συνολικά) θα πάνε καλά.

Απ΄εκεί και πέρα όμως θα μου επιτρέψεις να διατηρώ την άποψη πως και η κερδοσκοπία όταν οι πιθανότητες είναι υπέρ μας επιβάλλεται. Οχι μόνο για την αδρεναλίνη αλλά και για την κάτω κάτω γραμμή στο κλείσιμο της χρονιάς :)

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμαι σε όλα. Οι αιτιολογημένες διαφωνίες προάγουν τη σκέψη.

Ασχετο...η ιδέα ενας μ΄έναν "ανάκριση" στον ΣΕΔ εξαιρετική και οι ερωτήσεις πολύ εύστοχες. Ακόμα κι από τον κ. Τζάννα (μια και τον κουτσομπόλεψα) έβγαλες τον καλύτερο εαυτό.

Keep on.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 10:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
hippy έγραψε:
Σέβομαι την άποψη σου και τις επιλογές σου επενδυτικά (έχεις παραλείψει τον ΟΤΕ...επίσης στα μικρά τα 3 πλαστικά ΦΛΕΞΟ, ΠΛΑΘ, ΠΛΑΚΡ τουλάχιστον όσο το πετρέλαιο είναι < $60). Πρόσφατα μάλιστα σε παρέα που μιλάμε έβαλα το κουίζ "ποια εκ των ΜΠΕΛΑ, ΜΟΗ, ΟΤΕ θα σπάσει πρώτη το 15ευρο?". Προβακοτάρικο ( :mrgreen: ) φυσικά το ερώτημα εννοούσα πως όλες (και το μαγαζί συνολικά) θα πάνε καλά.

Απ΄εκεί και πέρα όμως θα μου επιτρέψεις να διατηρώ την άποψη πως και η κερδοσκοπία όταν οι πιθανότητες είναι υπέρ μας επιβάλλεται. Οχι μόνο για την αδρεναλίνη αλλά και για την κάτω κάτω γραμμή στο κλείσιμο της χρονιάς :)

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμαι σε όλα. Οι αιτιολογημένες διαφωνίες προάγουν τη σκέψη.

Ασχετο...η ιδέα ενας μ΄έναν "ανάκριση" στον ΣΕΔ εξαιρετική και οι ερωτήσεις πολύ εύστοχες. Ακόμα κι από τον κ. Τζάννα (μια και τον κουτσομπόλεψα) έβγαλες τον καλύτερο εαυτό.

Keep on.


Ευχαριστω κατατχας για ιδεα μου στη τετατ ερωτησεις απαντησεις που σου αρεσε

Του χρονου θα το κανω πιο οργανωμένα ,ελπιζω να καταφερεις να ερθεις
Νομιζω το χάρηκαν και ολοι οι φιλοι εδω που το ειδαν σε βιντεο

Κατα τα υπολοιπα και βεβαια υγεια ειναι η διαφωνια και χαιρομαι για αυτο
Πχ ειπες γνωμη σου για ΔΕΗ ειπα και δικια μου ,που ειναι αρνητικη

Θα δουμε 2017 ποια ηταν η σωστη απο τις δυο

Απο διαφωνιες συνθέτονται οι σωστες απαντησεις

Τωρα για ΟΤΕ οκ εχεις δικιο αν και πανω απο 9 ευρω
που ειχα ΠΡΩΤΟ στοχο μειωσα δραστικα περιμενοντας πακεταρα ..
την πιστευω απολυτα αυτη την επιλογη ..

ΜΠΕΛΑ δεν εχω πια δυστυχως ..παντως εβγαλα πολλα απο δαυτη φετος

Ολες τις κινησεις μου αλλωστε σε live χρονους τις γραφω για φιλους Κλειστης μου

Ποτε μου δεν μου αρεσαν οι μετα Χριστο Προφητες

Π.ς.

Μονο θεμελιωδη φιλε μου ΜΟΝΟ

Οι ελληνικες Τραπεζες που μονο τετοιες ΔΕν ειναι σημερα ..
εχουν φτωχά πολυ για να ασχοληθω μαζι τους και ΔΕΝ θα το κανω ,,
μεχρι την Χρονια που θα δωσουν εστω ΕΝΑ σεντ μερισμα

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2016 10:54 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Ο Χ Ι !!

Για να μην παρασύρουμε άθελα μας κανένα φίλο, Βαγγέλη παρεξήγησες την άποψη μου για την ΔΕΗ. Δεν είχα-ούτε έχω λέπι απ΄την εταιρεία απ΄το περσινό rebalancing (πώληση 5,17 νομίζω, τα λέγαμε και μαζί, τα λέω και στου Τάκαρου). Εάν όμως με ρωτούσε κάποιος εγκλωβισμένος τι να κάνει θα συνιστούσα υπομονή (μέχρι να πάρει στο χέρι ΑΔΜΗΕ) και μετά να την σκοτώσει επιτόπου. Προσωπικά την περίπτωση επένδυσης σε ΑΔΜΗΕ θα εξετάσω (τότε).

Για να ασχοληθώ με την μετοχή θέλω γενναία εθελούσια (τουλάχιστον 2000 άτομα-ιδίως γραφείου) ΚΑΙ διακοπή ρεύματος κακοπληρωτών από την κολώνα ή αφαίρεση μετρητή ώστε να επανέλθουν αναγκαστικά στην κανονικότητα. Επιπλέον οι λογαριασμοί ευπαθών κοινωνικά ομάδων να συμψηφίζονται με οφειλές τις εταιρίας προς το κράτος.

Τα θέλω ΟΛΑ αλλιώς το ξέρουμε...υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 2:36 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Εντάξει φίλε μου hippy νόμιζα οτι ειχες ,,
γιατι μουλεγες οτι αν σπασει τα 3.10
θα παρεις και αλλα κλπ

Δεν εχεις οποτε ολα καλα ..συμφωνουμε

Τωρα για rebalancing χαριν κερδοσκοπιας γρηγορης παντα ασχολουμαι και εγω

Και περσι που ΜΠΗΚΕ μεγαλους Δεικτες MSSI με 5.22 κλεισιμο να στο θυμισω εγω

Και φετος που ΒΓΗΚΕ απο μεγαλους δεικτες στα 3.14 με ρημπαουντ διημερο στα 3.44

Αλλο ομως trading αλλο τοποθετηση

Και σε δαυτην ειμαι απολυτως αρνητικος και δικαιως οπως βλεπεις

Στα χαμηλα καλοκαιριου
ενω δεκαδες καλες μετοχες
που γραψαμε πριν ...ξεσχιστηκαν να ανεβάινουν

Εμ...αλλα τα ματια του λαγου ,αλλα της κουκουβαγιας

Το ολα πανω ολα κατω του 1999 πεθανε για παντα

Το ονειρευονται απλα οι ασχετοι τεχνικοβιοι
ΜΟΝΟ θεμελιωδη μακροχρόνια
.,ΜΟΝΟ αυτα !!

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 4:23 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2015 2:06 pm
Δημοσιεύσεις: 288
Αχ φιλαράκο, αυτό που κάνεις δεν είναι δίκαιο. Τους φίλους τους διαλέγουμε γι αυτό δεν τους παιδεύουμε που λέει κι η Χαρούλα (Αλεξίου). Αν ήθελες να με τσεκάρεις ας έψαχνες εσύ κι όχι να βάζεις εμένα ν΄αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας. Αφού σου είπα "ΔΕΝ είχα, ούτε έχω, ούτε θα πάρω ΔΕΗ εάν δεν συντρέξουν οι προυποθέσεις που ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο. Με άλλον με μπερδεύεις".


hippy έγραψε:
Η πρώτη φάση για τη ΔΕΗ τελείωσε. Με την κινέζικη προσφορά οι μετοχές του ΑΔΜΗΕ που θα δοθούν δωρεάν στους μετόχους της ΔΕΗ (νομίζω περί αυτού πρόκειται κι όχι περί δημόσιας εγγραφής) θα είναι σε μια αποτίμηση περίπου 3 ευρώ/μετοχή.

Δηλαδή προσφέρθηκαν 320 εκατ για το 24% από τους Κινέζους => με απλή μέθοδο των τριών 320 Χ (51/24) = 680 εκατ το 51% που μένει στην ΔΕΗ*. Διαιρώντας με τα 232 εκ. μετοχές της ΔΕΗ έχουμε 2,93/μετοχή.

Αυτό σημαίνει ότι η υπόλοιπη ΔΕΗ μένει στον μέτοχο περίπου δωρεάν (φυσικά με τα χρέη της). Άρα έμμεσα έχει ένα δωρεάν call option στην πιθανότητα να ορθοποδήσει κάποτε η ΔΕΗ και καβάντζα τον ΑΔΜΗΕ.

Δεδομένου ότι το υπόλοιπο 50% θα μοιραστεί αναλογικά στους μετόχους ΔΕΗ (άρα το Δημόσιο που είναι μέτοχος 50% θα πάρει επιπλέον το 50% του 50% = 25%) συνεπώς μαζί με το 25% από την παρούσα διαδικασία θα έχει 50%. Οι υπόλοιποι ιδιώτες μέτοχοι θα μοιραστούν το 25%. Χοντρικά η τελική κατανομή ΑΔΜΗΕ θα είναι Δημόσιο 50%, Κινέζοι 25% και ιδιώτες μέτοχοι ΔΕΗ 25% που σημαίνει αντιστοιχία σε 2 μετοχές ΔΕΗ -1 ΑΔΜΗΕ. Βέβαια αυτά είναι σχέδια που θα ολοκληρωθούν αν όλα πάνε κατ΄ευχήν σε περίπου ένα χρόνο. Μέχρι τότε πολλά μπορούν να γίνουν αλλά...

...εάν είναι σωστή η σκέψη ότι ΑΔΜΗΕ παίρνει ΜΟΝΟ όποιος κατέχει μετοχές ΔΕΗ τότε θα υπάρξει σημαντική ζήτηση όσο θα πλησιάζει ο χρόνος υλοποίησης του πρότζεκτ (2ο εξάμηνο 2017?). Τα χρήματα του 49% -μαζί με την κρατική συμμετοχή 640 εκατ.- θα έχουν καταβληθεί στο τέλος του 1ου τριμήνου του 2017. Συνεπώς η εταιρεία λογικά θα έχει το ρευστό να αποπληρώσει (εάν δεν αναχρηματοδοτήσει) και το ομόλογο των 200 εκ. που λήγει 1/5/2017. Πιθανολογώ λοιπόν ότι οι πιστοί της εταιρείας έχουν σημαντικές πιθανότητες ανταμοιβής. Πολύ περισσότερο εάν ο ΑΔΜΗΕ καταφέρει να διαπραγματεύεται με ένα P/BV = 2 (όπως ΟΛΠ, ΟΛΘ, ΕΧΑΕ) οπότε έχει ανοδικό περιθώριο 1,5 ευρώ στην τιμή του.

Μοιάζει καλή κερδοσκοπία...απ΄την άλλη όμως πρέπει να συνυπολογίσουμε την μάστιγα της αγοράς... This is Syriza

Δεν έχω θέση αλλά είμαι stand by, νομίζω ένα μικρό στοίχημα γύρω στα 2,70 θα το πάρω (όση πίεση αντέχει η ψυχή με time frame 6μήνου)

Προσωπικά θα προτιμούσα να επανέλθει το σχέδιο πώλησης της μικρής ΔΕΗ του Σαμαρά αντί για τις ΝΟΜΕ των μαθητευόμενων μάγων και με δεδομένο το μέγεθος της εταιρείας πιθανολογώ πως ναι θα μπορούσε και να γυρίσει το παιχνίδι. Είναι νωρίς και άδικο όμως να μιλάμε για απαξίωση κάτι χαζοπαλεύει.

http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... =114224204

SOS

το σκεπτικό όλο στηρίζεται στο ότι οι παλαιοί μέτοχοι της ΔΕΗ θα πάρουν ΔΩΡΕΑΝ τις μετοχές του ΑΔΜΗΕ. Εγώ αυτό έχω καταλάβει. Εάν ΔΕΝ...ΜΗΔΕΝ. Μην πάρω κανένα στο λαιμό μου.
:ugeek:


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2016 4:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 12:31 am
Δημοσιεύσεις: 3653
Φίλε Verdadeiro,

τίποτα δεν πεθαίνει για πάντα...

Όλα κύκλους κάνουν. Το timing είναι το θέμα :!: ;)




verdadeiro έγραψε:
Εντάξει φίλε μου hippy νόμιζα οτι ειχες ,,
γιατι μουλεγες οτι αν σπασει τα 3.10
θα παρεις και αλλα κλπ

Δεν εχεις οποτε ολα καλα ..συμφωνουμε

Τωρα για rebalancing χαριν κερδοσκοπιας γρηγορης παντα ασχολουμαι και εγω

Και περσι που ΜΠΗΚΕ μεγαλους Δεικτες MSSI με 5.22 κλεισιμο να στο θυμισω εγω

Και φετος που ΒΓΗΚΕ απο μεγαλους δεικτες στα 3.14 με ρημπαουντ διημερο στα 3.44

Αλλο ομως trading αλλο τοποθετηση

Και σε δαυτην ειμαι απολυτως αρνητικος και δικαιως οπως βλεπεις

Στα χαμηλα καλοκαιριου
ενω δεκαδες καλες μετοχες
που γραψαμε πριν ...ξεσχιστηκαν να ανεβάινουν

Εμ...αλλα τα ματια του λαγου ,αλλα της κουκουβαγιας

Το ολα πανω ολα κατω του 1999 πεθανε για παντα

Το ονειρευονται απλα οι ασχετοι τεχνικοβιοι
ΜΟΝΟ θεμελιωδη μακροχρόνια
.,ΜΟΝΟ αυτα !!

_________________
Oι απόψεις μου και οι γνώμες μου δεν αποτελούν προτροπές ή συστάσεις για αγορά , πώληση ή διακράτηση μετοχών, ομολόγων, παραγώγων και νομισμάτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1725, 1726, 1727, 1728, 1729, 1730, 1731 ... 1987  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 72 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr