neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769 ... 1987  Επόμενο

Βαθμολογία Θέματος
* 5%  5%  [ 9 ]
** 1%  1%  [ 1 ]
*** 2%  2%  [ 3 ]
**** 3%  3%  [ 6 ]
***** 90%  90%  [ 175 ]
Σύνολο ψήφων : 194
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 09, 2017 4:23 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 6:00 pm
Δημοσιεύσεις: 3507
Τζίρος απογοητευτικός και σήμερα στα 38.8 εκ ευρώ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 10:47 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Καλημέρα

Να ζητήσω συγνώμη για τον λόγο
ότι λόγω τεχνικής επεξεργασίας η πολύ ωραία κουβέντα
με Μανό Χατζιδακη η χτεσινή δεν ανέβηκε στο σάιτ μας ακομα

Θα ανεβεί εντός της ημέρας πάντως

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 1:07 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 6:00 pm
Δημοσιεύσεις: 3507
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ
Στα πλαίσια ορθής, έγκαιρης και έγκυρης ενημέρωσης του επενδυτικού κοινού, σύμφωνα με το άρθρο 4.1.4.3.1 του ισχύοντος Κανονισμού του Χρηματιστηρίου Αθηνών, γνωστοποιείται το Οικονομικό Ημερολόγιο της «JUMBO ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ», με την επιφύλαξη των απαιτούμενων εγκρίσεων από τις αρμόδιες ανά περίπτωση υπηρεσίες, ήτοι:
Ημερομηνία ανακοίνωσης και δημοσίευσης της Ετήσιας Οικονομικής Έκθεσης 2016/2017 βάσει του Ν. 3556/2007: 16.10.2017 μετά το κλείσιμο της συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου Αθηνών στην ιστοσελίδα της Εταιρείας (www.e-jumbo.gr) συγκεκριμένα στον ιστότοπο http://corporate.e-jumbo.gr/ και στην ιστοσελίδα του Χρηματιστηρίου Αθηνών (www.athexgroup.gr).
Ημερομηνία ετήσιας ενημέρωσης αναλυτών σχετικά με τα οικονομικά αποτελέσματα της εταιρικής χρήσης 2016/2017: 18.10.2017.
(Σημείωση: Η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί στις 09:30 π.μ., στην Ένωση Θεσμικών Επενδυτών, στο κτήριο του Χρηματιστηρίου Αθηνών, Λεωφ. Αθηνών 110, 10442 Αθήνα)
Ημερομηνία Ετήσιας Τακτικής Γενικής Συνέλευσης χρήσης 2016/2017: 08.11.2017.
Ημερομηνία αποκοπής μερίσματος: 19.12.2017. Ημερομηνία μετά την 15.12.2017 που είναι η ημερομηνία λήξης των συμβολαίων Μελλοντικής Εκπλήρωσης επί του Δείκτη FTSE/ATHEX Large Cap.
Ημερομηνία προσδιορισμού δικαιούχων μερίσματος (record date): 20.12.2017.
Ημερομηνία έναρξης καταβολής μερίσματος: 28.12.2017.
Η καταβολή του μερίσματος θα πραγματοποιηθεί μέσω πληρώτριας Τράπεζας, σύμφωνα με όσα προβλέπονται στον Κανονισμό του Χρηματιστηρίου Αθηνών. Οι λεπτομέρειες θα δοθούν με νεότερη ανακοίνωση της Εταιρείας.
Η Εταιρεία διατηρεί το δικαίωμα να μεταβάλει τις προαναφερόμενες ημερομηνίες αφού πρώτα ενημερώσει έγκαιρα το Επενδυτικό Κοινό
http://www.helex.gr/el/web/guest/rss-fe ... id/4881175


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 7:00 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Χρηματιστηριακό ΚΟΥΙΖ

Πως απλώς με διακράτηση σε δέκα χρόνια
μπορεί κάποιος με 243 χιλ ευρώ επένδυση
Να μείνει σημερα με δυο ευρώ για κουλούρι ;

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 7:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 2:40 pm
Δημοσιεύσεις: 500
Βαγγέλη είναι πράγματι....και δυστυχώς αληθινό το κουιζ που σκέφτηκες.....

Με αφορμή και το πρόσφατο “reverse split” και την τελευταία πτώση της μετοχής ένα διάγραμμα της μετοχής της Τράπεζας Πειραιώς από το 1999, δηλαδή περίπου 18ετών!

Και κάπου εκεί είδαμε για ακόμη μια φορά ένα σοκαριστικό αριθμό. Έναν αριθμό στον οποίο είχαμε αναφερθεί πριν από περίπου ενάμιση χρόνο και είδαμε και πάλι, προσαρμοσμένο αυτή τη φορά για το τελευταίο reverse split της Τράπεζας Πειραιώς.

Ο αριθμός αυτός είναι 243.615 ευρώ!!!!

Τι είναι τώρα αυτός ο αριθμός;

Και όμως αυτή είναι η ιστορικά υψηλή τιμή της μετοχής στις 12/11/2007 δηλαδή πριν από περίπου 10 χρόνια (προσαρμοσμένη φυσικά για όλες τις ΑΜΚ και reverse split όλα αυτά τα χρόνια – δηλαδή όλες τις εταιρικές πράξεις της τράπεζας). Είναι «σοκαριστικό» αλλά κάποιος ο οποίος είχε επενδύσει (περίπου δηλαδή) στην Τράπεζα Πειραιώς 243.615 ευρώ στα τέλη του 2007 σήμερα έχει 1 μετοχή αξίας 2,38 ευρώ.

Και προσοχή! Το κακό αυτό επί της ουσίας έχει συμβεί σε όλες τις τράπεζες (θα αναφερθούμε σε επόμενο σχόλιο μας στα ιστορικά υψηλά των υπολοίπων τραπεζών, στατιστικά που πραγματικά έχουν ιστορική σημασία).

Σε έναν ακόμη αριθμό θα αναφερθούμε σήμερα. Αυτός είναι το ιστορικό υψηλό του τραπεζικού δείκτη, ένας αριθμός ο οποίος επίσης προκαλεί ίλιγγο. Ο δείκτης λοιπόν την Παρασκευή έκλεισε χθες στις 787 μονάδες.

Και προσαρμοσμένος για τα reverse split που έχουν γίνει στο δείκτη κατά τα τελευταία χρόνια, το ιστορικό υψηλό του τραπεζικού δείκτη είναι οι 1.553.922 μονάδες στις 06/11/2007!!!!!! Πιστέψτε μας ότι δεν κάνουμε λάθος. Ο τραπεζικός δείκτης ο οποίος σήμερα βρίσκεται στις 787 μονάδες, προσαρμοσμένος για τα reverse split των τελευταίων ετών, έχει ιστορικό υψηλό τις 1,55εκ μονάδες, δηλαδή μια πτώση 99,99%. Με ακόμη πιο απλά λόγια. Οι επενδυτές των τραπεζικών μετοχών εκείνης της εποχής δεν υπάρχουν και έχουν χάσει το σύνολο των χρημάτων τους.

Πηγή: http://www.greekfinanceforum.com/hunter ... unter.html

Η αλήθεια είναι επειδη γνωριζόμαστε χρόνια πια εδω μέσα και κυρίως τα μέλη της κλειστής πως τοτε όταν σε ακουγα να φωνάζεις πέριξ του 2010-11 για τα θεμελιώδη των τραπεζών....ότι σε ειχα περασει για εμπαθή και οριακά.....κομπλεξικό....
Τώρα χρόνια μετά μάλλον ξέρουμε όλοι ποιος είχε άδικο και ποιος δίκιο.....ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ που τότε είχα το χαρτοφυλάκιο μου γεμάτο με ΑΛΦΑ και κυρίως ΕΤΕ (την Ατμομηχανή του ΧΑΑ).....

_________________
ASK WHY


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 12, 2017 10:53 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2012 11:40 am
Δημοσιεύσεις: 14
Καλημερα σας,

παρακολουθω καθημερινα αλλα δεν γραφω γιατι δεν εχω κατι να προσφερω.

Σημερα ομως θελω κι εγω να προσθεσω οτι χαρη στον verdadeiro πουλησα το '11 οσες μετοχες ειχα των τεσσαρων ζομπι και σωθηκα. Εχανα τοτε το 50% του κεφαλαιου μου. Εγινα υπερμακροπροθεσμος σε ΜΟΗ ΜΥΤΙΛ και λιγο ΕΧΑΕ (και τωρα τελευταια και λιγο ΟΤΕ). Δηλαδη ο,τι εμεινε απο τα ζομπι τα εκανα ΜΟΗ ΜΥΤΙΛ ΕΧΑΕ + ΟΤΕ και ειπα οτι θα μπαουλιασω μεχρι να εχω παλι το αρχικο κεφαλειο σε αξια. Κανω ελαχιστο βραχυ trade γιατι δεν ξερω και δεν προλαβαινω. (Μονο τωρα τελευταια πηρα λιγα ΧΑΚΟΡ στο 0,79 και τωρα δεν ξερω τι να κανω!)

Με τα μερισματα, τις επιστροφες και την ανηφορα που εχουν παρει, εχω ξαναπαρει σχεδον ολο το κεφαλαιο που μου εφαγαν τα ζομπι.

Ευχαριστω verdadeiro!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 12, 2017 5:51 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
urban έγραψε:
Καλημερα σας,

παρακολουθω καθημερινα αλλα δεν γραφω γιατι δεν εχω κατι να προσφερω.

Σημερα ομως θελω κι εγω να προσθεσω οτι χαρη στον verdadeiro πουλησα το '11 οσες μετοχες ειχα των τεσσαρων ζομπι και σωθηκα. Εχανα τοτε το 50% του κεφαλαιου μου. Εγινα υπερμακροπροθεσμος σε ΜΟΗ ΜΥΤΙΛ και λιγο ΕΧΑΕ (και τωρα τελευταια και λιγο ΟΤΕ). Δηλαδη ο,τι εμεινε απο τα ζομπι τα εκανα ΜΟΗ ΜΥΤΙΛ ΕΧΑΕ + ΟΤΕ και ειπα οτι θα μπαουλιασω μεχρι να εχω παλι το αρχικο κεφαλειο σε αξια. Κανω ελαχιστο βραχυ trade γιατι δεν ξερω και δεν προλαβαινω. (Μονο τωρα τελευταια πηρα λιγα ΧΑΚΟΡ στο 0,79 και τωρα δεν ξερω τι να κανω!)

Με τα μερισματα, τις επιστροφες και την ανηφορα που εχουν παρει, εχω ξαναπαρει σχεδον ολο το κεφαλαιο που μου εφαγαν τα ζομπι.

Ευχαριστω verdadeiro!


Πολλα συζητώ κάθε μερα
με πολλούς φίλους
που τους αρέσουν και live trades στην Κλειστή μου

Ξέρω την εμπιστοσύνη που δείχνουν στο πρόσωπο μου
και θεωρώ τόσα χρόνια πια
τους το έχω ανταποδώσει

Όμως να διαβάζω αυτά από
Φίλο που δεν ξέρω που με διάβαζε πριν πολλα χρόνια
και τον έπεισα αν και ειναι εντελώς ΜΑΚΡΟ
να αλλάξει τα ζόμπι τα τραπεζικά
Με μετοχές πραγματικής Οικονομίας
με γεμίζει χαρά και δύναμη
να συνεχίσω αυτό που κάνω !!

Και εγώ σε ευχαριστώ φιλε για την εμπιστοσύνη
στα επιχειρήματα μου ΤΟΤΕ
τόσα χρόνια πριν που σωστά γράφει ο φίλος Janus
οι οπαδοί της Εθνικαραααας
με λοιδορούσαν και χαμογελούσαν ειρωνικά συνεχίζοντας τα .. Μουαγιεν
μέχρι που ταχασαν ολα

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 10:14 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Καλημέρα

Χαίρομαι πολύ που βλέπω με διαβάζουν πολλοί φίλοι από παλιά χρόνια

Έτσι θα προσπαθήσω να σας φέρω και άλλους γνωστές της Αγοράς
κοντά σας
να μιλήσουμε Επι παντός επιστητού

Αναλυτές
ιδιοκτήτες Εταιρειών
αλλα και καλούς δημοσιογράφους

Έχω μιλησει αρκετές φορές με Στέφανο Κοτζαμανη σημερα θα έχω μαζί μου άλλο έγκριτο δημοσιογράφο με γνώσεις πολλές χρηματιστηριακές

Τον φίλο καλο δημοσιογράφο κ Νίκο Σακελάριου

Για όσους δεν λέει τιποτα το όνομα
είμαι σίγουρος όμως
τον έχετε διαβάσει !!

Έγραφε την στήλη Καγγελαριος
στην εφημερίδα Ημερήσια για πολλα χρόνια

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 16, 2017 2:36 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 6:00 pm
Δημοσιεύσεις: 3507
Μπαράζ αλλαγών προωθεί η Επ. Κεφαλαιαγοράς
Αυξημένες υποχρεώσεις των χρηματιστηριακών εταιρειών για θέματα ενημέρωσης πελατών και εποπτικών αρχών, υιοθέτηση από την εγχώρια αγορά και των omnibus accounts, εκσυγχρονισμός του Κεντρικού Αποθετηρίου, θα τεθούν άμεσα σε ισχύ.
Πλήρη αλλαγή στον χάρτη της κεφαλαιαγοράς φέρνουν δύο νομοθετήματα που βρίσκονται προ των πυλών, η Οδηγία MiFID ΙΙ και ο Κανονισμός CSDR, που αφορά στην προσαρμογή του Κεντρικού Αποθετηρίου Τίτλων στο νέο περιβάλλον.

Και τα δύο σχέδια νόμου βρίσκονται στο τελικό στάδιο πριν την κατάθεσή τους για ψήφιση, εξέλιξη που δεν θα πρέπει να καθυστερήσει, δεδομένης της ανάγκης συγχρονισμού της εγχώριας κεφαλαιαγοράς με την υπόλοιπη Ευρώπη.

Στις 2/1/2018 τίθεται σε ισχύ και στη χώρα μας η Οδηγία MiFID II, η οποία φέρνει σειρά καταλυτικών αλλαγών στον τρόπο λειτουργίας της κεφαλαιαγοράς εν γένει αλλά και των αυξημένων υποχρεώσεων των χρηματιστηριακών εταιρειών γενικότερα.

Από την πλευρά του, ο Κανονισμός CSDR (Central Securities Depositories Regulation) στοχεύει στην αύξηση της ασφάλειας του διακανονισμού, κυρίως στις διασυνοριακές συναλλαγές, ώστε οι αγοραστές και οι πωλητές να λαμβάνουν τους τίτλους και τα χρήματά τους εμπρόθεσμα και χωρίς κινδύνους.

Επίσης, υιοθετούνται οι συλλογικοί λογαριασμοί για την τήρηση τίτλων, διακόπτοντας το «μονοπώλιο» του τελικού επενδυτή που ισχύει έως σήμερα. Προκειμένου να ισχύσουν αυτά, θα προηγηθεί η έκδοση σχετικού Κανονισμού που θα περιγράφει αναλυτικά τη διαδικασία, τους όρους και τις προϋποθέσεις για την τήρηση συλλογικών λογαριασμών (omnibus accounts).

O Κανονισμός CSDR εκσυγχρονίζει τις διαδικασίες της αρχικής καταχώρισης, με τις κύριες αλλαγές να συνοψίζονται στα εξής:

• Απλοποίηση διαδικασιών αρχικής καταχώρισης εκδόσεων με την προσκόμιση αρχείου δικαιούχων στο εθνικό Κεντρικό Αποθετήριο Τίτλων χωρίς πολύμηνες αναμονές ή άλλες διοικητικές διατυπώσεις, όπως ισχύει σήμερα.

• Ευχερής εκποίηση μετοχών μη εμφανισθέντων δικαιούχων από τον εκδότη μέσω της αγοράς, χωρίς άλλη διαδικασία.

• Αντίστοιχα, ευχερής εκποίηση κλασματικών υπολοίπων από τον εκδότη μέσω της αγοράς, χωρίς άλλες διοικητικές διατυπώσεις.

• Παροχή δυνατότητας χρήσης άυλου συστήματος από μη εισηγμένες επιχειρήσεις με καταστατική πρόβλεψη: αυτοματοποιημένες ταχείς διαδικασίες διεξαγωγής εταιρικών πράξεων (record date, e-voting κ.λπ.), ασφαλής τήρηση τίτλων.

Επίσης, θεσπίζονται ειδικές υποχρεώσεις στους συμμετέχοντες/διαμεσολαβητές για:

- Συγχρονισμό εγγραφών στα βιβλία τους για δικαιούχους πελάτες ταυτόχρονα με την ολοκλήρωση του διακανονισμού.

- Αντιστοίχιση (reconciliation) μεταξύ υπολοίπων συλλογικού λογαριασμού και βιβλίων ανά πελάτη.

Ο CSDR επανακαθορίζει, τέλος, την υπηρεσία μητρώου, ως επικουρικής υπηρεσίας των Κεντρικών Αποθετηρίων Τίτλων, με τη θέσπιση:

- Υποχρεώσεων στους συμμετέχοντες/εγγεγραμμένους διαμεσολαβητές για ταυτοποίηση των μετοχών προς τους εκδότες και στην περίπτωση συλλογικών λογαριασμών.

- Συνεπειών στέρησης του δικαιώματος παράστασης στη γενική συνέλευση της εταιρείας και άσκησης του δικαιώματος ψήφου σε περίπτωση αθέτησης των υποχρεώσεων ταυτοποίησης.
http://www.euro2day.gr/news/market/arti ... goras.html


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 16, 2017 8:30 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 6:00 pm
Δημοσιεύσεις: 3507
Αύξηση κερδών και συνολικό μέρισμα 0,36 ευρώ για τη Jumbo
Αύξηση τζίρου στα 681 εκατ. για την εισηγμένη στην οικονομική χρήση που ολοκληρώθηκε στις 30 Ιουνίου. Στα 131 εκατ. ευρώ τα κέρδη, με άνοδο 8%. Στα 0,18 ευρώ ανά μετοχή το υπόλοιπο μερίσματος που διανέμει η εταιρία.

Την υπόσχεση που έδωσε στην τελευταία γενική συνέλευση των μετόχων, τηρεί η διοίκηση του Ομίλου JUMBO, διανέμοντας στους μετόχους-συνεταίρους της, πάνω από το 1/3 της κερδοφορίας του.

Κατά συνέπεια, όπως αναφέρει η εταιρία σε σχετική ανακοίνωση, στην επερχόμενη γενική συνέλευση των μετόχων, η διοίκηση θα εισηγηθεί τη διανομή μερίσματος συνολικού ποσού 48.981.513,24 ευρώ που αντιστοιχεί σε 0,36 ευρώ (μικτό) ανά μετοχή (136.059.759 μετοχές).

Σημειώνεται ότι ο Όμιλος έχει ήδη καταβάλει με τη μορφή προμερίσματος από τις 28 Μαρτίου 2017, ποσό 24.490.756,62 ευρώ και αναμένεται, με την έγκριση της Γενικής Συνέλευσης, να διανεμηθεί και το υπόλοιπο ποσό των 24.490.756,62 ευρώ που αντιστοιχεί σε 0,18€ (μικτό)/μετοχή. Μετά την παρακράτηση φόρου 15%, το υπόλοιπο του μερίσματος ανέρχεται σε 0,1530 ευρώ ανά μετοχή.

Οι πωλήσεις του Ομίλου, κατά την οικονομική χρήση που έληξε στις 30 Ιουνίου 2017 αυξήθηκαν κατά +6,88% και ανήλθαν στα 681,43 εκατομμύρια ευρώ από 637,56 εκατομμύρια που ήταν ο τζίρος της προηγούμενης οικονομικής χρήσης.

Το μικτό κέρδος του Ομίλου ανήλθε σε 355,49 εκατ. ευρώ από 337,93 εκατ. ευρώ σημειώνοντας αύξηση της τάξεως του +5,20% και το μικτό περιθώριο κέρδους του Ομίλου διαμορφώθηκε σε 52,17% από 53,00% που ήταν πέρυσι.

Η διατήρηση του μεταφορικού κόστος σε χαμηλά επίπεδα για το μεγαλύτερο μέρος του οικονομικού έτους, συντέλεσε στην μερική αντιστάθμιση της πίεσης στο μικτό περιθώριο κέρδους από την ισοτιμία Ευρώ - Δολαρίου και τη συνεχιζόμενη πολιτική αποπληθωρισμού που εφαρμόζεται στην Ελληνική αγορά.

Επιπλέον, χάρη στην καλύτερη διαχείριση του συνολικά λειτουργικού κόστους σε σχέση με τις πωλήσεις, τα Κέρδη προ Φόρων Τόκων και Αποσβέσεων (EBITDA) για τον Όμιλο ανήλθαν σε 194,87 εκατ. ευρώ έναντι 183,67 εκατ. ευρώ το προηγούμενο 12μηνο, αυξημένα κατά +6,10%.

Τα κέρδη του Ομίλου ανήλθαν σε 131,01 εκατ. ευρώ από 121,26 εκατ. Ευρώ πέρυσι, αυξημένα κατά +8,04%.

Τα δεδομένα της νέας χρήσης
Η νέα οικονομική χρήση, Ιούλιος 2017- Ιούνιος 2018, ξεκίνησε με θετικό πρόσημο με τον ρυθμό αύξησης των πωλήσεων για τον Όμιλο.

• Ειδικά στο πρώτο τρίμηνο, Ιούλιος 2017- Σεπτέμβριος 2017, ο τζίρος αυξήθηκε κατά +12% περίπου.

• Η επίδοση αυτή οφείλεται στην αύξηση των πωλήσεων για την Ελλάδα και Κύπρο με μονοψήφιο ρυθμό ανάπτυξης, ενώ τα καταστήματα της Βουλγαρίας και Ρουμανίας συνέχισαν να καταγράφουν δυναμικό διψήφιο ρυθμό ανάπτυξης.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα της νέας χρονιάς θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι το πιο σημαντικό τρίμηνο είναι το δεύτερο, όπου περιλαμβάνει και την περίοδο των Χριστουγέννων.

Σύμφωνα με τον προϋπολογισμό του Ομίλου, για τη νέα οικονομική χρήση, οι πωλήσεις εκτιμάται ότι θα κυμανθούν μεταξύ 6%-9%, ενώ τα κέρδη εκτιμάται ότι θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα με αυτά της χρήσης 2016/2017.

Εξέλιξη δικτύου
Από τον Ιούλιο 2016 μέχρι και τον Ιούνιο 2017, o Όμιλος ενίσχυσε το δίκτυο πωλήσεων με δύο νέα καταστήματα:

• Ένα ενοικιαζόμενο υπέρ- κατάστημα τον Νοέμβριο του 2016 στη Stara Zagora, στη Βουλγαρία (11.000 τ.μ. περίπου), ενώ στην εκπνοή της χρήσης ξεκίνησε η λειτουργία ενός ιδιόκτητου καταστήματος στην Κωστάντζα της Ρουμανίας (16.000 τ.μ. περίπου).

Κατά τις 30.06.2017 το δίκτυο καταστημάτων JUMBO σήμερα αριθμούσε 73 καταστήματα. Από αυτά τα 51 βρίσκονται στην Ελλάδα, 5 στην Κύπρο, 9 στη Βουλγαρία και 8 στη Ρουμανία ενώ ο Όμιλος διαθέτει και το ηλεκτρονικό κατάστημα www.e-jumbo.gr .

Επίσης, η εταιρεία μέσω συνεργασιών, είχε στις 30.06.2017 παρουσία με καταστήματα που φέρουν το σήμα της Jumbo ΜΠΕΛΑ +0,91%, στην ΠΓΔΜ (FYROM) με 3 καταστήματα, την Αλβανία με 2 καταστήματα, στο Κόσοβο με 3 καταστήματα, 2 κατάστημά στη Σερβία και με 1 στη Βοσνία.

Αναφορικά με την επέκταση του δικτύου καταστημάτων για την τρέχουσα οικονομική χρήση (2017/2018) σημειώνεται ότι:

• στη Ρουμανία αναμένεται να λειτουργήσει ένα ακόμα ιδιόκτητο υπερ-κατάστημα μέχρι Νοέμβριο στη πόλη Suceva ενώ για τη χώρα έχει προγραμματιστεί η λειτουργία δύο ακόμα καταστημάτων μέχρι το τέλος της χρήσης

• στην Ελλάδα αναμένεται η λειτουργία ενός καταστήματος στην Κατερίνη μέχρι το τέλος της χρήσης.
http://www.euro2day.gr/news/enterprises ... ia-th.html


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1763, 1764, 1765, 1766, 1767, 1768, 1769 ... 1987  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 230 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr