neoforum.gr



Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072 ... 1987  Επόμενο

Βαθμολογία Θέματος
* 5%  5%  [ 9 ]
** 1%  1%  [ 1 ]
*** 2%  2%  [ 3 ]
**** 3%  3%  [ 6 ]
***** 90%  90%  [ 175 ]
Σύνολο ψήφων : 194
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 7:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
maxilis έγραψε:
καλησπερα,
εχω πλεον κατανοησει το μαθημα :lol: αγαπητε βαγγέλη
οι τραπεζες δεν αξιζουν ,οι τραπεζες δεν αξιζουν

ομως οταν ξεκινησει η ΑΜΚ θα λυωσουν κυριολεκτικα
αυτο εχω καταλαβει
ερωτηση,
αν οι τραπεζες γραψουν ΤΟΤΕ μειον τρελο και πανε στον απατο

οι αλλες μετοχες βλεποντας τις τραπεζες να κανουν καθε μερα μειον Πολυ
δεν θα ταρακουνηθουν;
δεν θα σπανε μαρτζιν;
δεν θα ξαναδουμε αποτιμησεις καλοκαιριου σε μη τραπεζικα χαρτια;
και αν δεν δουμε τετοιες κυριολεκτικα,δεν θα δουμε μεγαλες απωλειεες και στα καλα εξαγωγικα χαρτια;
ευχαριστω



Παλι λαθος...

Πριν την αυξηση θα ...φουσκωσουν τεχνητα...ενω κατα την διαρκεια τους..θα πανε ακομα καλυτερα προς το τελος τουςΓια αυτο αλλωστε σαν trading ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ...ειδικα μετα τα μεσα του μηνα...

Οσο για ΜΕΤΑ...κοιτα αυτο φιλε μου..

Τον Νοέμβριο 2012 οι ξένοι επενδυτές στο σύνολό τους εμφάνισαν εισροές της τάξης των €26,23 εκατ. Οι εισροές προέρχονται από θεσμικούς επενδυτές (€27,22 εκατ.) και από φυσικά πρόσωπα (€4,35 εκατ.), ενώ οι εκροές προέρχονται από νομικά πρόσωπα (€5,07 εκατ.), από λοιπά νομικά πρόσωπα (€0,23 εκατ.) και από λοιπούς αλλοδαπούς επενδυτές (€0,05 εκατ.).

Οι Έλληνες επενδυτές εμφανίζονται πωλητές, με εκροές κεφαλαίων ύψους €24,94 εκατ. Οι εκροές προέρχονται από χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (€17,37 εκατ.), από αμοιβαία κεφάλαια (€7,42 εκατ.), από τον δημόσιο τομέα (€1,74 εκατ.), από ασφ. εταιρ. & συνταξιοδοτ. κεφάλαια (€1,73 εκατ.) και από εταιρείες επενδύσεων (€0,21 εκατ.), ενώ οι εισροές προέρχονται από Έλληνες ιδιώτες (€2,43 εκατ.), ιδιωτικές μη χρηματοοικονομικές εταιρείες (€0,96 εκατ.) και από λοιπά ιδιωτικών χρηματοοικονομικών (€0,15 εκατ.).

Τα υπόλοιπα €1,29 εκατ. που εμφανίζονται ως εκροές από Λοιπούς Επενδυτές αφορούν Μερίδες στις οποίες δεν έχει καταχωρηθεί από τους αρμόδιους Χειριστές ΣΑΤ συγκεκριμένη χώρα φορολογικής κατοικίας

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ....γιατι???


Απλο....οι τραπεζες θα περασουν απο πολυετες προγραμμα κονιορτοποιησης των παλιων μετοχων και εννοω και αυτων που θα μπουν στις αυξησεις!!και βεβαια δεν θα επηρεαστουν και τοσο οι υπολοιπες που ΔΙΝΟΥΝ μερισμα..εχεις ακουσει για τα ρεβερς σπλιτ???θα τα δεις την επομενη χρονια και θα καταλαβεις..

Για αυτο λεω ΜΑΚΡΟ οχι Τραπεζες!!!αλλα τα μερισματουχα υπολοιπα χαρτια του 25 αρη ολα σχεδον σε ψηλα ετους!!

Αντιθετα οι Τραπεζες οτι πρεπει για τζογαδορους...αλλα ΟΧΙ για πραγματικους μακροεπενδυτες

Θα τις δουμε ισως και ΕΤΣΙ μετα τα ρεβερς κλπ αλλα απο 2014 αν ολα πανε καλα...

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 7:58 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 11, 2009 6:35 pm
Δημοσιεύσεις: 556
το θέμα, αν συμφέρει να μπει κανείς στις αυξήσεις, εξαρτάται από το αν βγουν, σε βάθος χρόνου, επικερδή το δικαίωμα επαναγοράς...

π.χ. αν έχεις; δικαίωμα να αγοράσεις ΕΤΕ με 2 ευρώ και τότε η τιμή τότε είναι 4 (ή αντίστοιχα με rs) τότε θα έχει κάποιος καλό κέρδος..

αλλά θα έχει 4;


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 9:20 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 11:43 am
Δημοσιεύσεις: 30
Βαγγέλη ευχαριστώ για την απάντηση ,απλά για διευκρίνιση δεν το διάβασα στου Πετραν (αν το διάβαζα εκεί θα ήταν για στρονγκ μπαι χεχεχε) αλλά κάπου αλλού λίγο πιό αξιόπιστα γιαυτό και ρώτησα. Οσο για τις τράπεζες ελληνικές και κυπριακές θα συμφωνίσω απόλυτα με σένα μόνο trade και όχι διακράτηση-μπαουλιασμα-μουγιεν απλά όπως και να το κάνουμε είναι πιο παιχνιδιάρες :) αρκεί να είσαι γρηγορος και να μην ερωτεύεσαι εύκολα με ψεύτικες υποσχέσεις!!
Γιαυτό με τις ημερομηνίες (χωρίς να ξέρω κάτι) νομίζω πάντα θα κρύβουν κάτι για να παίζουν με την ψυχολογία του κοσμάκι

_________________
E quindi uscimmo a riveder le stelle....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 9:25 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
mirabilis έγραψε:
το θέμα, αν συμφέρει να μπει κανείς στις αυξήσεις, εξαρτάται από το αν βγουν, σε βάθος χρόνου, επικερδή το δικαίωμα επαναγοράς...

π.χ. αν έχεις; δικαίωμα να αγοράσεις ΕΤΕ με 2 ευρώ και τότε η τιμή τότε είναι 4 (ή αντίστοιχα με rs) τότε θα έχει κάποιος καλό κέρδος..

αλλά θα έχει 4;


Φιλε μου αυτα θα τα δουμε ΠΟΛΥ αργοτερα..

Οι τιμες θαναι πολυ ελκυστικες σε σχεση με τιμη ταμπλο[μεσο ορο] αλλα αν αξιζει να μπεις ,αυτο ειναι νωρις να το πουμε..

Τα ρεβερς θα γινουν μετα!!!ετσι νομιζω..

π.ς.

Η ΕΤΕ που υπαρχει στο ταμπλο ΤΩΡΑ δεν θα κανει καμμια αυξηση..

Αλλη [συγχωνευμενη ] θα την κανει

Εννοω με αλλο αριθμο μετοχων και αλλη προσαρμοσμενη τιμη

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 9:27 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Lorac έγραψε:
Βαγγέλη ευχαριστώ για την απάντηση ,απλά για διευκρίνιση δεν το διάβασα στου Πετραν (αν το διάβαζα εκεί θα ήταν για στρονγκ μπαι χεχεχε) αλλά κάπου αλλού λίγο πιό αξιόπιστα γιαυτό και ρώτησα. Οσο για τις τράπεζες ελληνικές και κυπριακές θα συμφωνίσω απόλυτα με σένα μόνο trade και όχι διακράτηση-μπαουλιασμα-μουγιεν απλά όπως και να το κάνουμε είναι πιο παιχνιδιάρες :) αρκεί να είσαι γρηγορος και να μην ερωτεύεσαι εύκολα με ψεύτικες υποσχέσεις!!
Γιαυτό με τις ημερομηνίες (χωρίς να ξέρω κάτι) νομίζω πάντα θα κρύβουν κάτι για να παίζουν με την ψυχολογία του κοσμάκι



Σωστα....οντως λογω beta ειναι πιο....παιχνιδιαρες...

Αν και τις τελευταιες 30 μερες[και πολυ λογικα θα ελεγα ;) ] αυτες εχουν το ονομα και αλλες την χαρη :D

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 10, 2012 9:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 11:43 am
Δημοσιεύσεις: 30
Όντως άλλες έχουν την χάρη τον τελευταίο μήνα ,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει αυτο που πολλοί ονειρεύονται : οι τράπεζες σε ρηχά νερά και να ανεβαίνουν με καλπασμό οι άλλες Οπότε οτι μπαίνει στην τσέπη είναι πιό ωραίο 8-) . Επίσης και τα αποτελέσματα 9Μ που δείξαν πρόσφατα αρκετες εταιρίες δεν "δικαιολογεί" ορισμένες τιμές ιδίως με την λογική οτι το ευρωπαικό-ελληνικό πρόβλημα χρέους έχει ακόμα πολλά επεισόδια . Ισως να είχε ενδιαφέρων τώρα που τελείωσε και το 12 μαζί με τον Νικο να κάνεται ένα αφιέρωμα για τις εταιρίες που κάναν την διαφορά απο άποψη κερδοφορίας-χαμηλου δανεισμου-ρευστότητας- (αξιοπιστίας?????) αυτό το δύσκολο διάστημα

_________________
E quindi uscimmo a riveder le stelle....


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 12:16 am 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Lorac έγραψε:
Όντως άλλες έχουν την χάρη τον τελευταίο μήνα ,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει αυτο που πολλοί ονειρεύονται : οι τράπεζες σε ρηχά νερά και να ανεβαίνουν με καλπασμό οι άλλες Οπότε οτι μπαίνει στην τσέπη είναι πιό ωραίο 8-) . Επίσης και τα αποτελέσματα 9Μ που δείξαν πρόσφατα αρκετες εταιρίες δεν "δικαιολογεί" ορισμένες τιμές ιδίως με την λογική οτι το ευρωπαικό-ελληνικό πρόβλημα χρέους έχει ακόμα πολλά επεισόδια . Ισως να είχε ενδιαφέρων τώρα που τελείωσε και το 12 μαζί με τον Νικο να κάνεται ένα αφιέρωμα για τις εταιρίες που κάναν την διαφορά απο άποψη κερδοφορίας-χαμηλου δανεισμου-ρευστότητας- (αξιοπιστίας?????) αυτό το δύσκολο διάστημα


βεβαια φιλε..
κερδη πρεπει να κατοχυρωνονται!!!

Πολλες επιλογες μου πολυ καιρο τωρα...ξαφνικα εγιναν της ...μοδας ;)

ε..καιρος για μερικο παντελονιασμα :D τογγραφα απο το πρωι αν προσεξες...

Αντιθετικα πρεπει παντα να κινουμαστε!!!

Οσο για τα τζογαδοχαρτα ξαφνικα[με την συνδρομη την αμεριστη του Πετραν] ξαφνικα δεν τα ..γουσταρει κανεις!!!

Λες??? ;)

π.ς. Πολυ καλη η ιδεα σου...
να το πω και στον Νικο να το κανουμε..

αν και τις πιο καλες ..μας τις εξαγοραζουνε[ΕΔΡΙΠ,Ριλκεν}

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 11:06 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 5:30 pm
Δημοσιεύσεις: 762
βαγγελη καλημερα
δεν εχω ξεχασει τιποτα απο αυτα που μας ειχες πει
ουτε επαψα να εχω εκτιμηση στο προσωπο σου, απλα ακολουθω μια αλλη επενδυτικη φιλοσοφια πλεον
μπορει να κανω λαθος ο χρονος θα δειξει, απλα προσπαθω
οσο για τις τραπεζικες εχεις δικιο ολοι περιμενουν να δουν τις μετοχες κατω απο 1 ευρω για αλφα και ετε για να μπουν


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 12:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Κουκλατζης γιωργος έγραψε:
βαγγελη καλημερα
δεν εχω ξεχασει τιποτα απο αυτα που μας ειχες πει
ουτε επαψα να εχω εκτιμηση στο προσωπο σου, απλα ακολουθω μια αλλη επενδυτικη φιλοσοφια πλεον
μπορει να κανω λαθος ο χρονος θα δειξει, απλα προσπαθω
οσο για τις τραπεζικες εχεις δικιο ολοι περιμενουν να δουν τις μετοχες κατω απο 1 ευρω για αλφα και ετε για να μπουν



Καλα κανεις φιλε μου να ακολουθεις οποια φιλοσοφια επενδυτικη ,σου ταιριαζει..

Με ρωτησες και απλα σου απαντησα...

Οσοι απλα παρεμειναν στις επιλογες διαρκειας ΕΧΑΕ ΜΟΗ ΜΕΤΚ κλπ εισπραξαν μερισματακια σε βαθος χρονου και εχουν οσα χρηματα ειχαν και σε Γ.Δ. πανω απο 1400 μοναδες!!

Δεν το λεω εγω το γραφει το ταμπλο!!
Οσο για ΕΤΕ ΑΛΦΑ κλπ τιποτα τετοιο δεν λεω εγω...ηδη για αναγκες trading εχω τοποθετηθει σε Αλφα Πειρ..

Τα κατω του 1 ευρο θαναι ΜΕΤΑ τις αυξησεις για μακροδιακρατηση κλπ και θα το δουμε ΤΟΤΕ

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο Verdadeiro απαντά...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 11, 2012 12:28 pm 
Χωρίς σύνδεση
Επώνυμος Χρήστης
Επώνυμος Χρήστης
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Απρ 06, 2009 9:26 pm
Δημοσιεύσεις: 22860
Γενικοτερα για την Αγορα δυο λογια που θεωρω ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ

Οπως σας εγραφα προχτες σημαντικο δεν ειναι ποτε μας ζητανε τα δικαιολογητικα για το δανειο που ζητησαμε για να χαρουμε,αλλα ποτε παιρνουμε το ρευστο στα χερια μας...

Ε..στο Χρηματιστηριο αυτο ΠΡΟΕΞΟΦΛΕΙΤΑΙ πια ;)

Απο κει και περα...αυτο που και χτες σας εγραφα ΑΝΤΙΘΕΤΙΚΑ παντα κινουμαστε απο την αγελη!!

Οταν το επενδυτικο ενδιαφερον κινειται σε επιλογες ..ξεχασμενες το εκμεταλευομαστε οσοι τις κατεχουμε [προνοοωντας] αυξανοντας το μερος του ρευστου

Αντιθετα σε αυτες που ΑΠΑΝΤΕΣ καταδικαζουν πια...ισως ναρθε η ωρα τους ;)

_________________
Ο κερδισμένος επενδυτής... Είναι ο ενημερωμένος επενδυτής !!


Κορυφή
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 19868 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 1066, 1067, 1068, 1069, 1070, 1071, 1072 ... 1987  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 129 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Ελληνική μετάφραση από το phpbb2.gr